Użytkownicy iPhone’ów powinni szybko zainstalować iOS 14.5.1

Wszyscy posiadacze Phone’ów powinni jak najszybciej zainstalować aktualizację zabezpieczeń mobilnego systemu iOS 14.5.1, w przeciwnym razie mogą utracić kontrolę nad swoimi telefonami.

iOS 14.5.1

Tydzień temu informowałem, że Apple wypuściło długo oczekiwaną aktualizację mobilnego systemu operacyjnego iOS 14.5. To, co sprawiło, że ta aktualizacja była tak pożądana, to funkcja, która umożliwia użytkownikom iPhone’a odblokowanie telefonu za pomocą odblokowanego zegarka Apple Watch Series 3 lub nowszego. Przez maseczki noszone w związku z panująca pandemią COVID-19, blokującym Face ID, użytkownicy iPhone’a musieli odblokować swój telefon, wpisując swój kod dostępu. Ponieważ wielu użytkowników nie ma pewności, jakie jest ich hasło, Apple zdecydowało, że najłatwiej będzie zezwolić odblokowanemu zegarkowi Apple Watch na odblokowanie telefonu użytkownika podczas noszenia maski na twarzy.

Aktualizacja dodała również funkcję App Tracking Transparency (ATT), która pozwala użytkownikom iPhone’a zdecydować, czy chcą wyrazić zgodę na śledzenie ich przez aplikacje mobilne innych firm (co skutkuje otrzymywaniem reklam online), czy też nie chcą być w ogóle śledzeni. Do tej pory 47% ankietowanych wyraziło zgodę i jest nadal monitorowane.

Dzisiaj, tydzień po wypchnięciu przez Apple’a iOS 14.5, firma rozpowszechniła kolejną aktualizację, która zawiera ważne funkcje bezpieczeństwa, które należy włączyć. Aktualizacja do wersji iOS 14.5.1 naprawi parę luk w zabezpieczeniach, które mogą pozwolić hakerom na uruchamianie poleceń na iPhonie ofiary. Wyobraź sobie nieznajomego, który ma całkowitą kontrolę nad Twoim telefonem.

Użytkownicy iPhone’ów muszą teraz zainstalować aktualizację zabezpieczeń, aby nie narażać się na utratę kontroli nad swoimi telefonami.

Firma Apple opublikowała dzisiaj także stronę pomocy technicznej dla systemów iOS 14.5.1 i iPadOS 14.5.1, w której napisano, że „Przetwarzanie złośliwie spreparowanej zawartości internetowej może prowadzić do wykonania dowolnego kodu”. Mówiąc jeszcze bardziej poważnie, gigant technologiczny powiedział na stronie wsparcia, że ​​„Apple wie o raporcie, że ten problem mógł być aktywnie wykorzystywany”. Aby zaktualizować swoje urządzenie do najnowszej wersji systemu iOS 14.5.1, przejdź do o UstawieniaOgólneUaktualnienia.

W oficjalnym opisie uaktualnienia czytamy natomiast:

To uaktualnienie naprawia problem funkcji App Tracking Transparency powodujący u niektórych użytkowników, którzy wyłączyli w Ustawieniach opcję Pozwalaj aplikacjom żądać możliwości śledzenia, brak zapytań z aplikacji po ponownym włączeniu tej opcji. To uaktualnienie zawiera także ważne poprawki zabezpieczeń i jest zalecane dla wszystkich użytkowników.

Biorąc pod uwagę potencjalną powagę exploita, zainstaluj iOS 14.5.1 jak najszybciej na swoim iPhonie 6s lub nowszym. Aktualizacja jest również dostępna dla wszystkich modeli iPada Pro, iPada Air drugiej generacji i nowszych, iPada piątej generacji i nowszych, iPada mini czwartej generacji i nowszych oraz iPoda touch siódmej generacji.

Uaktualnienie macOS Big Sur 11.3.1

Apple wydało także uaktualnienie dla systemu macOS Big Sur 11.3.1:

Uaktualnienie macOS Big Sur 11.3.1 zawiera ważne poprawki zabezpieczeń i jest zalecane dla wszystkich użytkowników.

źródło: Apple