Jak łatwo rozszerzyć sieć Wi-Fi w domu za pomocą systemu Mesh?

Sprawdź, czym jest sieć Mesh Wi-Fi oraz jak łatwo i tanio utworzyć ją w swoim domu za pomocą systemu Halo S12 marki Mercusys?

Halo S12 (Mercusys) – domowy system Wi-Fi Mesh, AC1200

Właściciele dużych domów a nawet mieszkań bardzo często borykają się z problemem zasięgu sieci Wi-Fi. Jednym z najlepszych rozwiązań jest system Mesh, który pozwala rozszerzyć zasięg sieci bezprzewodowej. Urządzenia wchodzące w skład systemu łączą się ze sobą, tworząc jedną sieć na całej przestrzeni objetej ich zasięgiem. Użytkownicy mogą przemieszczać się po domu, bez utraty zasięgu i konieczności przełączania się pomiędzy sieciami – zaletą systemu Mesh jest właśnie to, że mamy wrażenie, że połączeni jesteśmy bez przerwy z jednym routerem.

Co to jest i jak działa sieć Mesh?

System Mesh (inaczej sieć kratowa) to system połączonych i współpracujących ze sobą jednostek dostępowych, które zwiększają zasięg jednej sieci bezprzewodowej. Każde z urządzeń łączy się z innymi, aby stworzyć jedną sieć Wi-Fi o rozszerzonym zasięgu. Dzięki temu przemieszczając się po domu, korzystamy przez cały czas z jednej sieci Wi-Fi. Urządzenie łączące się z siecią nie traci połączenia, choć w rzeczywistości łączy się innymi punktami dostępowymi.

Sytem WiFi typu mesh pozwala nam objąć zasięgiem internetu nieograniczoną przestrzeń, wszystko zależy od tego ile wykorzystamy punktów dostępowych. W odróżnieniu od innego typu wzmacniaczy sygnału sieciowego, takich jak repeatery czy extendery, korzystanie z systemu Mesh jest bardziej płynne.

Rozwiązanie meshowe najlepiej sprawdzi się zatem, gdy chcesz objąć zasięgiem jednolitej sieci Wi-Fi sporą przestrzeń, do której zasięg standardowego routera jest niewystarczający. Na przykład piętrowy dom jednorodzinny albo duże mieszkanie z wieloma pomieszczeniami. Tego typu rozwiązanie świetnie sprawdzi się także w biurach i miejscach, w których po prostu chcemy objąć jedną siecią bezprzewodową bardzo dużą przestrzeń, w której niewystarczający jest jeden router. Dodatkowa zaletą Mesha jest możliwość centralnego zarządzania, bez potrzeby konfigurowania kolejnych jednostek.

Co wyróżnia system Mesh? (zalety)

 • zwiększenie zasięgu
 • jednolita i stabilna sieć
 • bezstratne przekazywanie pakietów
 • prosta i szybka konfiguracja
 • bezpieczeństwo i prywatność
 • skalowalność systemu – rozbudowa

Wybierając konkretne urządzenia systemu mesh warto zwrócić uwagę między innymi na liczbę portów i wydajność LAN (ok. 1000 Mb/s), standard sieci Wi-Fi, a co za tym idzie jej szybkość, typ szyfrowania, oraz pokrycie powierzchni jak największym zasięgiem.

Porównanie systemu Mesh z routerem i wzmacniaczem (repeaterem)
System Mesh (po lewej), router i repeater (po prawej)

Domowy system Wi-Fi Mesh – Halo S12 (2-pack) AC1200

Halo S12 to dwuczęściowy zestaw „meshów” marki Mercusys należącej do TP-Link, który doskonale sprawdzi się w domu oraz niewielkim biurze. Dzięki zaawansowanej technologii Mesh jednostki Halo tworzą jednolitą sieć Wi-Fi o tej samej nazwie i tym samym haśle na całej przestrzeni (do 260 m²), którą obejmują swoim zasięgiem.

Dzięki technologii 802.11ac Halo S12 gwarantuje szybkie i stabilne połączenia, których łączne prędkości osiągają do 1167 Mb/s. System pracuje w dwóch zakresach:

 • 5 GHz (867 Mb/s) – najlepsze do połączeń takich urządzeń jak: smartfony, komputery, tablety, konsole, Smart TV
 • 2,4 GHz (300 Mb/s) – idealna dla urządzeń IoT – smartwatche, radia internetowe, wagi, czytniki e-booków, systemy inteligentnego oświetlenia i innego typu urządzenia smart home.

System meshowy Halo współpracuje ze wszystkimi głównymi dostawcami usług internetowych i modemów. Dzięki technologii Mesh urządzenie działa na zasadzie jednolitego systemu i gwarantuje mocny sygnał Wi-Fi w każdym pomieszczeniu. Technologia Mercusys Mesh zapewnia stałe i stabilne połączenia Wi-Fi podczas przemieszczania się po domu bez utratą sygnału i długiego przetwarzania.

System Mesh w domu piętrowym - przykładowy schemat
System Mesh w domu piętrowym – przykładowy schemat

Urządzenia Halo S12 dodane do sieci automatycznie łączą się z jednostką Halo o najsilniejszym sygnale i największej wydajności, zapewniając płynny roaming. Jeśli na jednej z jednostek Halo wystąpi błąd, system automatycznie przekieruje dane do innego urządzenia, aby nie dopuścić do utraty sygnału i przerwy w dostępie do sieci.

Jak skonfigurować Halo S12?

Instalacja urządzenia odbywa się bardzo szybko i prosto przez przeglądarkę internetową – strona zarządzania w sieci lokal, na której należy przejść krok po kroku według wyświetlanej na ekranie instrukcji.

System Halo S12 jest zgodny z systemem Halo S3 i dodatkowymi urządzeniami Halo S12, dlatego utworzenie wspólnej sieci mesh nie stanowi problemu. Zasięg sieci Wi-Fi mesh możesz zwiększyć w dowolnym momencie – wystarczy, że dodasz kolejną jednostkę Halo. Wystarczy nacisnąć przycisk „Pair, aby dodać kolejny punkt dostępowy i korzystać z sieci Wi-Fi o zwiększonym zasięgu.

Jak skonfigurowac system Mesh z Halo S12?

Najważniejsze cechy Halo S12

 • Kontrola rodzicielska – zarządzanie dostępem dla dzieci i użytkowników sieci. Decyduj kiedy i jak ich urządzenia mogą łączyć się z internetem.
 • Sieć dla gości – zadbaj o bezpieczeństwo i utwórz dwie osobne sieci: jedną dla domowników, drugą dla gości.
 • Prosta instalacja – wykonaj kilka prostych kroków korzystając z intuicyjnej strony zarządzania, by skonfigurować urządzenie.
 • Beamforming – zapewnia bardzo wysoką wydajność połączeń Wi-Fi (w paśmie 5 GHz).
 • MU-MIMO – równoczesny przesył danych do wielu urządzeń pozwala uzyskać nawet 2 razy większą wydajność ich pracy.
 • Smart Connect – funkcja umożliwia inteligentne łączenie urządzeń z najlepszym dostępnym pasmem Wi-Fi, zapewniając tym samym płynną transmisję danych.

Specyfikacja techniczna

wymiary pojedynczej jednostki88 × 88 × 88 mm (3,5 × 3,5 × 3,5 cala)
standard sieci IEEE 802.11 a/b/g/n/ac
częstotliwość pracy2,4 GHz, 5 GHz
prędkość300 Mb/s w paśmie 2,4 GHz,
867 Mb/s w paśmie 5 GHz
bezpieczeństwoWPA2-PSK + AES
funkcjewłączanie/wyłączanie transmisji bezprzewodowej, statystyki transmisji bezprzewodowej, kontrola dostępu, zarządzanie lokalne, zarządzanie zdalne, sieć dla gości
protokół sieci mesh802.11k/v
protokoły sieci WANPv4, IPv6
porty2 porty 10/100 Mb/s na jednostkę Halo
(automatyczne rozpoznawanie WAN/LAN)
zawartość opakowania2 jednostki Halo S12
1 kabel Ethernet RJ45
2 zasilacze
instrukcja szybkiej instalacji

Podsumowanie

Polecane przez mobiRANK.pl (sticker small)

System meshowy to ogromna wygoda, szczególnie w domach i mieszkaniach o dużej powierzchni, gdzie chcemy szybko i łatwo rozszerzyć zasięg swojej sieci bezprzewodowej Wi-Fi, przy zachowaniu jednorodności sieci i jakości przesyłu danych. Ogromną zaletą tego systemu jest w zasadzie nieograniczona skalowalność, przy niewielkich nakładach.

Same jednostki Halo S12 są niewielkie i estetyczne, dzięki czemu można je ustawić na półce, podłodze lub parapecie i nie będzie nikomu przeszkadzać – ograniczeniem jest jedynie obecność gniazdka elektrycznego , aby podłączyć jednostkę do zasilania.

W mojej ocenie to wystarczające urządzenie do zastosowań domowych, aby cieszyć się dostępem do stabilnej sieci Wi-Fi na parterze, piętrze i poddaszu naszego domu, eliminując tzw. białe plamy zasięgu!

Gdzie i za ile kupić?

Halo S12 (2-pack) Mercusys Mesh - w opakowaniu

Halo S12 (2-pack)

ok200,00 zł

stan na 27 kwietnia 2021 r.

źródło: opracowanie własne | artykuł partnerski