Jak utworzyć link do określonego fragmentu tekstu na stronie?

Przeglądarka Chrome 90 bardzo ułatwia tworzenie linków bezpośrednio do dowolnego tekstu na stronie internetowej – wystarczy włączyć odpowiednią flagę.

Kopiuj link do podświetlenia - opcja w Chrome 90

Przez większą część roku Google testowało możliwość tworzenia udostępnionych linków do wyróżnionego tekstu z dowolnej strony internetowej. Funkcja została już uruchomiona jako rozszerzenie przeglądarki Chrome zeszłego lata, a następnie została dodana jako natywna opcja w wersji Chrome Canary kilka miesięcy później. Najnowsza stabilna aktualizacja przeglądarki Chrome 90 w końcu obsługuje tę opcję, ale musisz włączyć flagę, aby móc z niej korzystać. Poniżej dowiesz się krok po kroku, jak to zrobić?

Nowa opcja nazywa się Kopiuj link do poświetlenia (oryg. Copy Link To Text) i pojawia się w menu kontekstowy po zaznaczeniu fragmentu treści na stronie i wybraniu prawego klawisza myszy. Ta opcja może być jedną z najbardziej przydatnych funkcji dodawanych do Chrome’a od lat, zwłaszcza że ludzie nadal pracują zdalnie. Wysyłanie znajomemu lub współpracownikowi linku do rozbudowanej strony internetowej, która zawiera istotne informacje, jest doskonałym narzędziem podczas pracy nad wspólnym projektem.

Szybkie przekierowanie kogokolwiek do określonej części strony za pomocą prostego kliknięcia prawym przyciskiem myszy może na zawsze zmienić sposób wysyłania linków – nie wspominając o sprawdzaniu konkretnych faktów, cytowaniu i nie tylko.

Opcja powinna być aktywna u wszystkich użytkowników w ciągu najbliższych kilku dni, ale już teraz nie musisz czekać na zmianę. Aby ręcznie uruchomić nową opcję, upewnij się, że zaktualizowałeś Chrome’a do wersji 90, a następnie przejdź w przeglądarce do ustawień flag w opcjach Experiments: chrome://flags/#copy-link-to-text i włącz „Copy Link To Text”, wybierając opcję Enabled z listy rozwijanej po prawej stronie. Na koniec musisz uruchomić przegladarke ponownie wybierając przycisk Relaunch.

Włączanie flagi „Copy Link To Text” we flagach Chrome'a 90
Włączanie flagi „Copy Link To Text” – Chrome 90

Opcja jest obsługiwana pod systemami Windows, Mac, Linux i Chrome OS. Po ponownym uruchomieniu przeglądarki po prostu zaznacz tekst na dowolnej stronie internetowej, a następnie kliknij prawym przyciskiem myszy i wybierz opcję „Kopiuj łącze do podświetlenia”, aby ją przetestować.

Po otworzeniu takiego linku zostaniemy od razu przekierowani do danego fragmentu i dodatkowo fragment będzie podświetlony na żółto. Pamiętaj, że linki takie działają tylko w przeglądarce internetowej Chrome! Jeśli wyślesz link komuś, kto korzysta np. z Safari lub Firefoxa, to przekierowanie do fragmentu strony nie zadziała.

źródło: Apple