Jak wynika z najnowszego badania serwisu nazwa.pl, 73% zapytań o strony WWW pochodzi z Polski, 13% z Europy, a 11% z Ameryki Północnej.
Ponieważ co czwarte połączenie pochodzi spoza granic kraju, właściciele serwisów powinni zadbać o to, aby ich strony wczytywały się równie szybko za granicą, co w Warszawie, korzystając z usługi CDN. Na podstawie analizy ruchu z kilkuset tysięcy stron WWW obsługiwanych przez nazwa.pl, lidera usług hostingu w Polsce, przeprowadzono kolejne badanie dotyczące lokalizacji odbiorców polskich stron internetowych. Badanie to jest istotne dla każdego właściciela serwisu WWW, a w szczególności dla Ciebie, jeżeli zajmujesz się sprzedażą przez sieć Internet. Badanie lokalizacji adresów IP użytkowników stron WWW wykazało, że 73% zapytań pochodzi z Polski, 13% z Europy, a 11% z Ameryki Północnej. Badanie to kolejny raz pokazuje, że dla właścicieli polskich stron liczy się nie tylko szybkość wyświetlania strony w Warszawie, ale również w Europie i Ameryce Północnej.
Aby zapewnić wysoką szybkość działania serwisu WWW nie tylko w Polsce, ale również poza granicami kraju, konieczne jest użycie hostingu z usługą Content Delivery Network (CDN). Usługę taką od niedawna świadczy także nazwa.pl. Zasada działania CDN polega na utrzymywaniu w różnych lokalizacjach bliższych użytkownikowi kopii elementów składowych serwisu WWW, dzięki czemu docierają one szybciej do przeglądarki, a strony wyświetlają się szybciej.
Istnieje wiele różnych systemów dystrybucji treści CDN, nie powiązanych z hostingiem, które można aktywować dodatkowo, ale taka integracja zawsze wiąże się z ryzykiem występowania przerw w działaniu. Dużo lepszym rozwiązaniem jest wykupienie kompleksowej usługi, zawierającej w jednym pakiecie usługę hostingu z automatyczną dystrybucją treści CDN. Gdy kupujesz hosting, kopia Twojej strony może być dostępna od razu w kilku lokalizacjach, dzięki czemu strona będzie działała po prostu szybciej.
Zastosowanie systemu dystrybucji treści CDN to znana metoda na przyspieszenie działania serwisów WWW. Jego budowa wiąże się jednak z wielkimi kosztami zakupu dużej ilości drogich urządzeń sieciowych i serwerów, wynajęcia przestrzeni kolokacyjnej w wielu lokalizacjach, a później z kosztami utrzymania całej rozproszonej infrastruktury. Na taką inwestycję mogą sobie pozwolić jedynie firmy, które osiągnęły efekt skali, aby całe przedsięwzięcie było opłacalne ekonomicznie.
Zastanawiając się nad szybkością działania serwisu WWW poza granicami Polski, powinieneś mieć na uwadze, że crawlery Google łączą się z nią właśnie spoza Polski – głównie z USA. To jak szybko będą się wczytywały strony, będzie z kolei miało znaczenie dla algorytmów pozycjonowania jej w wyszukiwarce. Nikt nie lubi wolno działających stron, dlatego przyspieszając jej działanie za pomocą CDN, wpłyniesz na jej wyższe pozycjonowanie w Google, a co za tym idzie na większą liczbę jej odwiedzin.
źródło: nazwa.pl