Firefox 90 nie będzie miał wbudowanej obsługi FTP

Po stopniowym wycofywaniu możliwości przesyłania plików FTP z poziomu przeglądarki Firefox, Mozilla ma całkowicie usunąć tę funkcję z wersji Firefox 90, jeszcze w tym roku.

Firefox - ikona/logo

Stałe aktualizacje przeglądarki internetowej Firefox, w której ostatnio dodano natywną obsługę Apple Silicon, mają wkrótce usunąć tę funkcję. Począwszy od Firefoksa 90 użytkownicy nie będą już mogli używać przeglądarki do przesyłania plików przez FTP.

Przeczytaj także: Chrome 90 domyślnie używa HTTPS zamiast HTTP

Implementacja jest obecnie wyłączona w kanałach przedpremierowych Firefoksa Nightly i Beta, informuje Mozilla na swoim blogu, i zostanie wyłączona, gdy Firefox 88 zostanie wydany 19 kwietnia 2021 roku. Implementacja zostanie usunięta w Firefoksie 90. (…) Po wyłączeniu FTP w Firefoksie. przeglądarka przekaże łącza ftp:// do zewnętrznych aplikacji w taki sam sposób, jak inne programy obsługujące ten protokół.

Programiści nie będą już mogli używać interfejsów API do obsługi żądań FTP za pośrednictwem przeglądarki. Mozilla twierdzi, że użytkownicy nadal będą mogli korzystać z aplikacji FTP innych firm i że „ftp został dodany do listy obsługiwanych protokołów obsługujących rozszerzenia przeglądarki”. Oznacza to, że rozszerzenia będą mogły zachęcać użytkowników do uruchomienia aplikacji FTP w celu obsługi określonych łączy.

W chwili pisania tego tekstu najnowszą oficjalną wersją, którą można pobrać, jest Firefox 87.0. Nie ogłoszono żadnej oficjalnej daty dla Firefoksa 89 ani 90, ale Firefox 88 będzie dostępny od najbliższego poniedziałku 19 kwietnia 2021 roku.

źródło: Mozilla