Największa aktualizacja Google Earth od lat – Timelapse – dodaje bezpłatne filmy poklatkowe 3D. Zobacz, jak działania człowieka zmieniły naszą planetę w ciągu ostatnich czterech dekad.
Skutki zmian klimatycznych i nasz wpływ na Ziemię mogą być trudne do wyobrażenia. Dzięki zdjęciom satelitarnym mogliśmy lepiej zrozumieć, jak nasze działania mogą wpływać na naszą planetę na większą skalę. Dla wielu z nas Google Earth pozwala patrzeć na świat z kosmosu, niemal w czasie rzeczywistym. Dzisiaj Google ogłasza największą aktualizację usługi od 2017 roku, pisząc w poście na blogu, że „teraz możesz zobaczyć naszą planetę w zupełnie nowym wymiarze – czasie”. Wprowadzana funkcja Timelapse do Google Earth to filmy poklatkowe 3D, które każdy może oglądać i pobierać za darmo.
Może Cię zainteresować także: Sprawdź nowości w Mapach Google (2021)
Timelapse znajdziesz, otwierając Google Earth i klikając koło zębate na platformie Voyager firmy. Firma Google przesłała również ponad 800 z tych filmów do katalogu, aby użytkownicy mogli bezpłatnie pobrać je w formacie MP4. Ta liczba obejmuje zarówno filmy 2D, jak i 3D. Rebecca Moore, dyrektor Earth Engine i Outreach w Google Earth, powiedziała, że jest podekscytowana tym, jak rządy, badacze, wydawcy, nauczyciele i obrońcy „wykorzystają Timelapse w Google Earth, aby rzucić światło na problemy naszej planety.”
Chociaż filmy poklatkowe 2D można było oglądać za pośrednictwem Google Earth, nowe dodatki w 3D nie tylko pokazują w niektórych przypadkach skalę wymiarową, ale także zapewniają bardziej wciągające wrażenia. Możesz obserwować, jak lodowiec cofa się przez cztery dekady lub zobaczyć, jak zieleń w lasach deszczowych Amazonii ustępuje miejsca drogom. Możesz wybrać żądaną lokalizację, wpisując ją w pasku wyszukiwania, lub jeśli chcesz po prostu możesz wybrać się na jedną z pięciu wycieczek z przewodnikiem. Każda z nich jest tematyczna: zmiany lasu, rozwój miast, ocieplenie, źródła energii i „delikatne piękno naszego świata”.
Dane użyte do stworzenia tych filmów poklatkowych pochodzą z „ponad 24 milionów zdjęć satelitarnych od 1984 do 2020 roku” – napisała Moore. Google współpracowało z NASA, programem Copernicus z US Geological Survey i Europejską Agencją Kosmiczną (ESA), aby wykorzystać w projekcie obrazy z satelitów Landsat i Sentinel. A jeśli martwisz się ilością energii potrzebnej do wytworzenia tego przyjaznego dla środowiska produktu, co powoduje ironię – powiedziała Moore – to ogromna ilość obliczeń potrzebnych do wytworzenia całej tej zawartości została „wykonana wewnątrz naszej neutralnej pod względem emisji dwutlenku węgla, w 100% odnawialnej energii”.
Aby dodać animowane zdjęcia Timelapse do Google Earth, zebraliśmy ponad 24 miliony zdjęć satelitarnych od 1984 do 2020 roku, reprezentujących biliardy pikseli. Łącznie potrzeba było ponad 2 milionów godzin przetwarzania na tysiącach maszyn w Google Cloud, aby z 20 petabajtów elementów graficznych stworzyć w jedną ogromną mozaikę wideo o wielkości 4,4 terapikseli – to 4, a następnie 12 zer i odpowiednik 530 000 filmów w rozdzielczości 4K! Wszystkie te obliczenia zostały wykonane w naszych neutralnych pod względem emisji dwutlenku węgla, w 100% zasilanych energią odnawialną centrach danych, które są częścią naszych zobowiązań do budowania przyszłości bezemisyjnej.
Moore powiedziała także: „O ile nam wiadomo, Timelapse w Google Earth jest największym filmem na naszej planecie”. Chociaż te animacje są hipnotyzujące, aby je po prostu obejrzeć, mogą być pomocne dla nauczycieli próbujących pokazać uczniom zmiany w naszym świecie w ciągu ostatnich kilku dziesięcioleci. Może to być również ważne narzędzie dla naukowców i organów regulacyjnych, którzy potrzebują czegoś wizualnego, aby wzmocnić swoje propozycje. Ostatecznie, chociaż poszukiwanie potencjalnych nowych domów w kosmosie jest ekscytujące, niezwykle ważne jest, abyśmy dbali o planetę, na której się znajdujemy, a znalezienie nowych sposobów zrozumienia naszego wpływu na Ziemię jest ogromną pomocą.
źródło: Engadget | Google