Timelapse to największa aktualizacja Google Earth od lat

Największa aktualizacja Google Earth od lat – Timelapse – dodaje bezpłatne filmy poklatkowe 3D. Zobacz, jak działania człowieka zmieniły naszą planetę w ciągu ostatnich czterech dekad.

Google Earth - ziemia w różnych położeniach

Skutki zmian klimatycznych i nasz wpływ na Ziemię mogą być trudne do wyobrażenia. Dzięki zdjęciom satelitarnym mogliśmy lepiej zrozumieć, jak nasze działania mogą wpływać na naszą planetę na większą skalę. Dla wielu z nas Google Earth pozwala patrzeć na świat z kosmosu, niemal w czasie rzeczywistym. Dzisiaj Google ogłasza największą aktualizację usługi od 2017 roku, pisząc w poście na blogu, że „teraz możesz zobaczyć naszą planetę w zupełnie nowym wymiarze – czasie”. Wprowadzana funkcja Timelapse do Google Earth to filmy poklatkowe 3D, które każdy może oglądać i pobierać za darmo.

Może Cię zainteresować także: Sprawdź nowości w Mapach Google (2021)

Timelapse znajdziesz, otwierając Google Earth i klikając koło zębate na platformie Voyager firmy. Firma Google przesłała również ponad 800 z tych filmów do katalogu, aby użytkownicy mogli bezpłatnie pobrać je w formacie MP4. Ta liczba obejmuje zarówno filmy 2D, jak i 3D. Rebecca Moore, dyrektor Earth Engine i Outreach w Google Earth, powiedziała, że ​​jest podekscytowana tym, jak rządy, badacze, wydawcy, nauczyciele i obrońcy „wykorzystają Timelapse w Google Earth, aby rzucić światło na problemy naszej planety.”

Chociaż filmy poklatkowe 2D można było oglądać za pośrednictwem Google Earth, nowe dodatki w 3D nie tylko pokazują w niektórych przypadkach skalę wymiarową, ale także zapewniają bardziej wciągające wrażenia. Możesz obserwować, jak lodowiec cofa się przez cztery dekady lub zobaczyć, jak zieleń w lasach deszczowych Amazonii ustępuje miejsca drogom. Możesz wybrać żądaną lokalizację, wpisując ją w pasku wyszukiwania, lub jeśli chcesz po prostu możesz wybrać się na jedną z pięciu wycieczek z przewodnikiem. Każda z nich jest tematyczna: zmiany lasu, rozwój miast, ocieplenie, źródła energii i „delikatne piękno naszego świata”.

Dane użyte do stworzenia tych filmów poklatkowych pochodzą z „ponad 24 milionów zdjęć satelitarnych od 1984 do 2020 roku” – napisała Moore. Google współpracowało z NASA, programem Copernicus z US Geological Survey i Europejską Agencją Kosmiczną (ESA), aby wykorzystać w projekcie obrazy z satelitów Landsat i Sentinel. A jeśli martwisz się ilością energii potrzebnej do wytworzenia tego przyjaznego dla środowiska produktu, co powoduje ironię – powiedziała Moore – to ogromna ilość obliczeń potrzebnych do wytworzenia całej tej zawartości została „wykonana wewnątrz naszej neutralnej pod względem emisji dwutlenku węgla, w 100% odnawialnej energii”.

Timelapse w Google Earth
Timelapse w Google Earth przedstawia gwałtowne zmiany na naszej planecie z kontekstem w pięciu tematycznych opowieściach takich jak na przykład cofanie się lodowca Columbia na Alasce.

Aby dodać animowane zdjęcia Timelapse do Google Earth, zebraliśmy ponad 24 miliony zdjęć satelitarnych od 1984 do 2020 roku, reprezentujących biliardy pikseli. Łącznie potrzeba było ponad 2 milionów godzin przetwarzania na tysiącach maszyn w Google Cloud, aby z 20 petabajtów elementów graficznych stworzyć w jedną ogromną mozaikę wideo o wielkości 4,4 terapikseli – to 4, a następnie 12 zer i odpowiednik 530 000 filmów w rozdzielczości 4K! Wszystkie te obliczenia zostały wykonane w naszych neutralnych pod względem emisji dwutlenku węgla, w 100% zasilanych energią odnawialną centrach danych, które są częścią naszych zobowiązań do budowania przyszłości bezemisyjnej. 

Moore powiedziała także: „O ile nam wiadomo, Timelapse w Google Earth jest największym filmem na naszej planecie”. Chociaż te animacje są hipnotyzujące, aby je po prostu obejrzeć, mogą być pomocne dla nauczycieli próbujących pokazać uczniom zmiany w naszym świecie w ciągu ostatnich kilku dziesięcioleci. Może to być również ważne narzędzie dla naukowców i organów regulacyjnych, którzy potrzebują czegoś wizualnego, aby wzmocnić swoje propozycje. Ostatecznie, chociaż poszukiwanie potencjalnych nowych domów w kosmosie jest ekscytujące, niezwykle ważne jest, abyśmy dbali o planetę, na której się znajdujemy, a znalezienie nowych sposobów zrozumienia naszego wpływu na Ziemię jest ogromną pomocą.

źródło: Engadget | Google