Chrome 90 domyślnie używa HTTPS zamiast HTTP

Google wydało uaktualnienie przeglądarki Chrome 90, która domyślnie będzie próbować bezpiecznie łączyć się z nowymi stronami po protokole HTTPS.

Nowości w przeglądarce Chrome 90

Wieloletnie dążenie Google’a do większej akceptacji bezpiecznego przeglądania HTTPS to kolejny krok naprzód, ponieważ wersja przeglądarki internetowej Chrome 90 na komputery otrzymała dzisiaj kolejną zmianę w tej kwestii.

W marcu Google ogłosiło, że Chrome domyślnie będzie korzystał z HTTPS począwszy od wersji 90, mówiąc, że jest to najczęściej używany protokół, poprawia prywatność i bezpieczeństwo – nie chciałby, aby ktokolwiek szpiegował nawyki przeglądania bez użycia wbudowanej technologii FLoC – i poprawia początkową szybkość ładowania witryn, które ją obsługują. Na iOS-a aktualizacja pojawi się trochę później, ale już teraz można ją zainstalować na komputerze oraz smartfonie z Androidem.

Ta wersja przeglądarki Chrome po raz pierwszy zawiera również kodek AV1 w przeglądarce Google na komputer i jak czytamy jest „specjalnie zoptymalizowana pod kątem wideokonferencji”. Chociaż widzieliśmy AV1 wdrożone przez Netflixa do odtwarzania wideo na urządzeniach mobilnych, „wolny od opłat” kodek 4K najwyraźniej poprawi również przesyłanie strumieniowe w sieciach o bardzo niskiej przepustowości i poprawi wydajność udostępniania ekranu w porównaniu z VP9.

Jak zwykle ponowne uruchomienie przeglądarki prawdopodobnie wystarczy do zainstalowania nowej wersji lub możesz przejść do ☰ MenuPomocInformacje o przeglądarce, aby wymusić aktualizację.

źródło: Engadget | Google Chrome