Trojan Joker infekuje też urządzenia Huawei

Niebezpieczny wirus – a właściwie trojan Joker – przedostał się także do aplikacji ze sklepu AppGallery firmy Huawei – uważaj, jakie pobierasz gry i aplikacje!

Trojan Joker atakuje też w AppGallery (Huawei)

Szkodliwe oprogramowanie mobilne – Trojan Joker istnieje już od kilku lat i stanowi stałe zagrożenie dla smartfonów z systemem Android. Po pobraniu ten szczególny rodzaj wirusa automatycznie wykupuje różne subskrypcje premium na telefony komórkowe, zmuszając Cię do płacenia co miesiąc bez zauważania lub otrzymywania jakiegokolwiek rodzaju ostrzeżenia lub powiadomienia! Sam wirus łączy się zdalnie z serwerem dowodzenia, który dba o konfiguracje, aby wirus działał płynnie w procesach telefonu w tle. Chociaż obecnie wydaje się, że ogranicza się do subskrybowania maksymalnie 5 niechcianych subskrypcji, nic nie stoi na przeszkodzie, aby to ograniczenie zmieniło się w dowolnym momencie.

Zainfekowane aplikacje będą prosić o pozwolenie na dostęp do Twoich powiadomień, których będą następnie używać do przechwytywania i cichego załatwiania wszelkich weryfikacji SMS wymaganych przez usługę subskrypcji. Ponieważ złośliwe oprogramowanie Joker stale mutuje i ewoluuje niemal codziennie, trudno jest go przewidzieć i wyeliminować za pomocą jednej poprawki zabezpieczeń.

Do tej pory wirusy Joker wędrowały głównie po sklepie Google Play, żerując na niczego niepodejrzewających urządzeniach użytkowników Androida, którym zdarzała się pobierać problematyczne aplikacje. Wygląda jednak na to, że złośliwe oprogramowanie zaczęło teraz rozszerzać swoją bazę ofiar, znajdując po raz pierwszy w historii lukę do telefonów firmy Huawei (jak zauważył BleepingComputer).

Od czasu zakazu handlu urządzeń Huawei w USA w 2019 roku firma nie może korzystać ze Sklepu Google Play na swoich urządzeniach mobilnych. Wziął więc sprawy w swoje ręce i konsekwentnie opracował własny AppGallery, niezależny sklep z aplikacjami, który od tego czasu zyskuje na popularności. A teraz AppGallery również musi poradzić sobie z napływem przerażającego Jokera.

Lista złośliwych aplikacji obejmowała do tej pory między innymi klawiatury wirtualne, aplikację aparatu, program uruchamiający, komunikator internetowy, kolekcję naklejek, programy do kolorowania oraz gry.

Zanim analitycy Dr. Web odkryli aplikacje zainfekowane trojanami Joker i kazali AppGallery je usunąć, ponad pół miliona użytkowników pobrało je już na swoje urządzenia Huawei – potencjalnie narażając tony danych osobistych i finansowych przechowywanych na ich telefonach.

Więc kto następny? iPhone’y? Nie musisz się zbytnio obawiać, jeśli jesteś właścicielem gadżetu Apple’a, ponieważ być może już wiesz, że są one niezrównane, jeśli chodzi o bezpieczeństwo w świecie mobilnym. Chociaż, jak również wiemy, nic nie jest całkowicie bezpieczne, a technologia internetowa zawsze znajdowała się w odwiecznej walce z cyberprzestępcami i poprawianiem bezpieczeństwa, aby nadążyć za stale ewoluującym złośliwym oprogramowaniem.

źródło: phoneArena