Co potrafi radio Krüger&Matz KM 816?

Sprawdziłem jakie możliwości ma radio internetowe Krüger&Matz KM 816 i według mnie producent powinien nazwać je multiradiem – to kompletny odbiornik radiowy godny obecnych czasów.

Radio internetowe Kruger&Matz KM 816

Jeszcze kilka lat temu mogłoby wydawać się, że telewizja wyprze całkowicie radio, a internet zastąpi nam każde inne medium, tymczasem prasa, radio, internet i telewizja doskonale się uzupełniają tworząc medialny ekosystem. Choć na smartfonie możemy słuchać radia, oglądać telewizję czy czytać prasę, nigdy nie zastąpi on swoich pierwowzorów a jest jedynie alternatywnym nośnikiem dla radioodbiornika, telewizora i drukowanych gazet. Tak jak telefon nie zastąpi dużego ekranu telewizora, tak nie zastąpi dobrze grającego radia w tle w czasie pracy, czy w domu. Sam zostałem wychowany w domu, w którym radio grało na okrągło – raz głośniej, raz ciszej – w kuchni zawsze towarzyszyła nam jakaś stacja radiowa, w której akurat leciała ulubiona audycja. Nie wyobrażam sobie poranka bez automatycznie włączającego się radia, które towarzyszy porannym rytuałom. Pomimo, że moja percepcja może być tym nieco spaczona, uważam, że radioodbiornik jeszcze długo będzie podstawowym sprzętem w naszych domach. Zmieniają się jedynie jego możliwości i sposoby odbioru, dlatego tak ważne jest, aby spełniał wszystkie wymagania dzisiejszych, radiowych czasów.

Z tego powodu postanowiłem przetestować i podzielić się z Wami możliwościami radia, które powinno spełniać wszystkie kryteria w dobie internetu i radia cyfrowego DAB+. W moje ręce trafiło radio KM 816 polskiej firmy Krüger&Matz – nazwane przez producenta radiem internetowym, co może być nieco mylące, bo oprócz możliwości odbioru radia z internetu posiada cały szereg funkcji, które radioodbiornik powinien posiadać.

Od 18 kwietnia 2020 roku weszło w życie rozporządzenie Ministra Cyfryzacji, które określa wymagania techniczne i eksploatacyjne, których spełnienie jest niezbędne do poprawnego odbioru w Polsce przez odbiorniki radiofonii cyfrowej cyfrowych transmisji radiofonicznych, nadawanych w systemie DAB+ (ang. Digital Audio Broadcating+) w zakresie częstotliwości 174-240 MHz i pasmo III VHF. W praktyce wymagania dla odbiorników pozwalają ograniczyć sprzedaż do takiego sprzętu w polskiej dystrybucji, dzięki czemu konsumenci będą mieli pewność, które urządzenia będą odbierały radiowy sygnał cyfrowy w naszym kraju.

Jakie funkcje powinien mieć dzisiaj odbiornik radiowy?

Nowoczesny radioodbiornik powinien przede wszystkim odbierać wszystkie stacje radiowe, nie tylko te analogowe FM ale także cyfrowe DAB+ oraz dowolne stacje na świecie nadające w internecie. Radio internetowe Krüger&Matz KM 816 daje taką możliwość dzięki podłączeniu do domowej sieci Wi-Fi. Dodatkowo funkcja DLNA sprawia, że za pośrednictwem serwera UPnP ma też opcję bezprzewodowego odtwarzania muzyki prosto z komputera.

Dzięki mocnym głośnikom stereo K&M K816 pozwala na słuchanie ulubionej playlisty zapisanej w telefonie lub odtwarzaczu MP3. Wystarczy połączyć urządzenia za pośrednictwem gniazda AUX lub bezprzewodowo przez Bluetooth, aby korzystać z mocy głośników urządzenia.

radio

radio analogowe FM, cyfrowe DAB+, internetowe (ok. 27 tys. z całego świata)

wyświetlacz LCD

2,4” kolorowy, zegar, budzik, pogoda, informacje o utworach i stacjach (RDS)

łączność

pilot, Wi-Fi (802.11 b/g/n), Bluetooth (2.1+EDR), AUX, UPnP, aplikacja mobilna

głośnik

moc wyjściowa 2 x 5 W (70 dB), odtwarzanie muzyki z innych urządzeń

Design radia KM 816

Firma Krüger&Matz znana jest z urządzeń wykonanych z bardzo dobrej jakości materiałów i nowoczesnego wzornictwa – nie inaczej jest w przypadku radia internetowego KM 816. Urządzenie ma wymiary 247 x 144 x 120 mm i waży około 1,7 kg. Doskonale będzie pasowało do każdego pomieszczenia – zarówno w kuchni, sypialni, czy salonie.

Kruger&Matz KM 816 na półce

Obudowa wykonana jest z pomalowanego na czarno drewna, a przedni panel z błyszczącego tworzywa sztucznego, które niestety bardzo dobrze zbiera odciski palców . Na przednim panelu umieszczono kolorowy wyświetlacz LCD o przekątnej 2,4 cala oraz 4 przyciski, pokrętło regulacji głośności/wyboru i ukryty czujnik podczerwieni. Przyciski sprawiają wrażenie metalowych, ale w rzeczystości zrobione zostały z dobrej jakości plastiku. Pokrętło do regulacji głośności – potencjometr – posiada wyczuwalny skos i działa bardzo precyzyjnie, jest ono wykorzystywane także do obsług menu wyświetlanego na ekranie radia. Wszystkie elementy są bardzo dobrze spasowane i nie można przyczepić się do jakości użytych materiałów.

Głośniki znajdują się po bokach – ukryte zostały za metalową maskownicą. Z tyłu radia znajduje się teleskopowa antena FM, gniazdo anteny DAB, wyjście słuchawkowe 3,5 mm, wejście AUX oraz gniazdo zasilania 12 V.

Opis elementów i pilota do radia

Elementy radia Kruger&Matz KM 816
 1. wyświetlacz
 2. przycisk Home/tryb czuwania
 3. Right – przycisk w prawo
 4. Left – przycisk w lewo
 5. przycisk funkcyjny Key
 6. Volume/Select – pokrętło regulacji głośności/wyboru
 7. czujnik podczerwieni
 8. antena radia analogowego FM
 9. gniazdo anteny radia cyfrowego DAB
 10. wyjście słuchawkowe (jack 3,5 mm)
 11. wejście AUX
 12. gniazdo zasilania

Sterowanie radiem możliwe jest za pomocą dołączonego pilota zdalnego sterowania, który znacznie ułatwia przełączanie się między poszczególnymi elementami menu i zapisanymi stacjami.

Pilot radia Kruger&Matz KM 816
 1. przycisk Standby
 2. przycisk Key (ta sama funkcja, którą ustawimy na urządzeniu)
 3. przycisk Menu
 4. przycisk zatwierdzania OK
 5. VOL+ zwiększanie głośności
 6. poprzedni
 7. odtwarzanie/pauza
 8. SLEEP – autowyłączanie
 9. ALARM – budzik
 10. przyciski numeryczne
 11. wyciszenie
 12. przycisk INFO
 13. przyciski kierunkowe
 14. VOL- zmniejszanie głośności
 15. następny
 16. EQ – equalizer
 17. FAVOR – ulubione
 18. DIMMER – przycisk ustawiania jasności ekranu
 19. przycisk WPS

Odtwarzanie i jakość dźwięku

Krüger&Matz KM 816 to wszechstronne urządzenie audio będące zarówno radiem jak i głośnikiem. Jakość dźwięku jest bardzo dobra, choć domyślnie basy są zbyt głębokie, ale można to sobie dostosować wybierając jeden z predefiniowanych trybów dźwięku lub graficznego korektora dźwięku (EQ). Oczywiście nie jest to potężny głośnik, więc nie należy spodziewać się cudów, ale na maksymalnej głośności na pewno zbudzisz sąsiadów!

Radio DAB+ gra czysto, w przypadku FM także nie mam zastrzeżeń, streamowana zawartość ze smartfona na głośniki za pomocą Bluetootha także jest wystarczy grała wyraźnie. Radio świetnie sprawdza także do słuchania podcastów ze smartfona. Głos jest wyraźny i lekko zmodulowany – tak, aby był przyjemny dla ucha.

Aplikacja mobilna zamiast pilota

Do zdalnego sterowania funkcjami radia można korzystać z pilota lub aplikacji mobilnej AirMusic Control, która dostępna jest bezpłatnie na urządzenia z systemami iOS i Android (poniżej linki do pobrania). Dzięki apce znacznie łatwiej jest wyszukiwać stacje internetowe i zarządzać opcjami radia. Umożliwia ona także personalizację zdjęcia startowego, nagrywanie wiadomości głosowych i wiele innych przydatnych funkcji.

Zrzuty ekranu z aplikacji mobilnej AirMusic Control

AirMusic Control pozwala sterować radiem internetowym za pomocą platformy Magic M6/M7. Oprogramowanie radia można łatwo zaktualizować z poziomu aplikacji.

Specyfikacja techniczna

wymiary (SxWxG) i waga247 x 144 x 120 mm, 1,735 kg
wyświetlaczLCD 2,4 cala (kolorowy)
radioanalogowe FM (87,5-108 MHz), cyfrowe DAB+ (pasmo III) 174,928-239,200 MHz, internetowe
obsługiwane formaty audioWAV, WMA, FLAC, MP3, AAC, AAC+
łącznośćWi-Fi (802.11 b/g/n), Bluetooth 2.1+EDR,
zapis ulubionych stacji250 stacji internetowych + 99 stacji FM + 99 stacji DAB+
głośnikimoc wyjściowa: 2x 5 W
pasmo przenoszenia: 40 Hz – 20 kHz
czułość: 83 dB/1 W (1 m)
stosunek S/N: 70 dB
funkcjeRDS (RAdio Data System), odtwarzanie muzyki z komputera, zegar, podwójny budzik, stacja pogodowa, informacje finansowe, minutnik, automatyczne wyłączanie
pobór mocy20 W (w trybie czuwania: <1 W)
gniazdawejście AUX, wyjście słuchawkowe, gniazdo anteny DAB, gniazdo zasilacza
w zestawieradio, pilot zdalnego sterowania, zasilacz sieciowy

Czy warto kupić radio Krüger&Matz KM 816?

Jeżeli lubisz słuchać radia z różnych źródeł, czy to w tradycyjny sposób lub przez internet, to Krüger&Matz KM 816 świetnie sobie z tym poradzi, przy okazji oferując bardzo dobry dźwięk i dodatkowe funkcje w postaci budzika, automatycznego wyłączania czy prognozy pogody. Dodatkowo można z niego korzystać jako domowego głośnika dla serwisów streamingowych jak Spotify, Apple Music czy TIDAL – w zasadzie odtworzy dźwięk z każdego źródła, które można wysyłać przez Bluetooth.

Wśród tysięcy stacji internetowych nie zabrakło oczywiście nowo powstałych: Radia Nowy Świat czy Radia 357. Według mnie za tę cenę nie dostaniemy równie wszechstronnego sprzętu audio, które dodatkowo świetnie się prezentuje, ma uniwersalny, eklektyczny design pasujący zarówno do nowoczesnych jak i rustykalnych wnętrz.

Choć zawsze można się do czegoś przyczepić, warto rozważyć to radio, jeśli zastanawiasz się nad wymianą trzeszczącego budzika kupionego przed laty!

ZALETY ⬆

 • jakość wykonania
 • radio FM, DAB+ i internetowe
 • dobry dźwięk/głośniki
 • kolorowy wyświetlacz z możliwością wyłączenia koloru
 • RDS (Radio Data System)
 • pilot w zestawie

WADY ⬇

 • brak możliwości wyłączenia ekranu
 • brak przycisku wyłączenia zasilania
 • zacinająca się aplikacja
 • łatwo zbierający ślady palców panel

Podsumowując, jest to sprzęt, który z czystym sumieniem mogę polecić każdemu, kto uwielbia słuchać dowolnego radia, muzyki i zależy mu na czystym brzmieniu w rozsądnej cenie.

NASZA OCENA: 9/10

Rating: 9 out of 10.

w 10-stopniowej skali

Polecane przez mobiRANK.pl (sticker small)

Ile kosztuje?

Opakowanie radia Kruger&Matz KM 816

Radio internetowe Krüger&Matz KM 816

od449,00 zł

cena producenta

źródło: opracowanie własne