Ile firmy Big Tech zarabiają w ciągu minuty?

Akcje FAATMAN mają łączną kapitalizację rynkową w wysokości 8,3 biliona dolarów – średnio firmy Big Tech generują aż 416.768 dolarów przychodu na minutę!

Każda z firm FAATMAN (Facebook, Alphabet, Amazon, Tesla, Microsoft, Apple i Netflix) generuje rekordowe zyski i coraz trudniej wyobrazić sobie, jak ogromne stają się akcje niektórych spółek technologicznych, zwłaszcza że ciągle się ze sobą prześcigają. Pandemia spowodowała jeszcze większą aktywność w Internecie, a akcje FAATMAN odniosły z tego powodu same korzyści.

Biorąc pod uwagę, że wiele z tych firm odnotowało rekordowe kwartały, warto zastanowić się ile przychodów generują duże spółki technologiczne na minutę?

firmaprzychód na minutękapitalizacja rynkowa (mld $)
Amazon955.517 $1.560
Apple848.090 $2.040
Alphabet (Google)433.014 $1.370
Microsoft327.823 $1.750
Facebook213.628 $733
Tesla81.766 $648
Netflix50.566 $238
Dane z marca 2021 r. Dane o przychodach na minutę na podstawie zgłoszeń SEC i limitów rynkowych z Seeking Alpha.
  • Facebook nadal boryka się z poważnymi przeciwnościami, ponieważ kwestie prywatności przyciągają coraz większą uwagę polityków. Ale to nie miało jeszcze żadnego istotnego wpływu na biznes. Ostatni kwartał był najlepszy dla firmy, generując 27 miliardów dolarów przychodów i obsługując średnio 2,8 miliarda aktywnych użytkowników miesięcznie (MAU) na flagowej platformie.
  • Alphabet, firma macierzysta Google, to potwór. Zakończyłq rok 2020 ze 182 miliardami dolarów przychodów, z czego około 20 miliardów dolarów pochodzi z YouTube’a. Co więcej, prawie 4 miliardy wyszukiwań w Google’u odbywa się każdego dnia, co czyni ją najpopularniejszą witryną na świecie.
  • Amazon: chociaż Stany Zjednoczone pozostają najważniejszym rynkiem firmy, Amazon radzi sobie całkiem dobrze w innych częściach świata. Na przykład w 2020 roku wygenerowała 20 miliardów dolarów przychodów z Japonii i 29 miliardów dolarów z Niemiec. W tym roku wystartowała całkowicie polska wersja sklepu.
  • Tesla: rosnąca narracja dotycząca pojazdów elektrycznych jest dużą częścią tego, co doprowadziło Teslę do nowych wyżyn. Firma awansowała do prestiżowego rankingu S&P 500, a po drodze Elon Musk stał się jednym z najbogatszych ludzi na świecie.
  • Microsoft to druga co do wielkości spółka Big Tech z ogromną kapitalizacją rynkową wynoszącą 1,75 bln USD. Ich zróżnicowane udziały biznesowe obejmują Bing, LinkedIn, Xbox i usługę przetwarzania w chmurze Azure.
  • Apple to już nie tylko iPhone. W pierwszym kwartale 2021 roku segment usług Apple’a osiągnął 15,7 miliarda dolarów przychodu, więcej niż Mac i iPad, z których każdy wniósł do firmy około 8 miliardów dolarów. Ponadto ich kategoria artykułów do noszenia, inteligentnego domu i akcesoriów przyniosła 12,9 miliarda dolarów przychodu.
  • Netflix: pandemia była łaskawa dla Netflixa i Reeda Hastingsa. Gigant transmisji strumieniowej zakończył rok 2020 dodając 52 miliony nowych subskrybentów – co daje łączną liczbę 203 milionów. Szeroka gama treści Netflixa rutynowo dominuje w nagrodach Złotego Globu. A 42 nominacje w 2021 roku nie były wyjątkiem. Oryginalna treść serwisu jest czynnikiem napędzającym imponujący wzrost liczby subskrybentów i generowanie przychodów.
Zarobki Big tech w ciągu minuty (2021 rok) FAATMAN

Nie widać końca

Łączna kapitalizacja rynkowa akcji FAATMAN wynosi obecnie ponad 8 bilionów dolarów. Patrząc z perspektywy, jest to mniej więcej równowartość łącznego PKB Niemiec, Kanady i Francji.

Pomimo ich gigantycznych wycen, rosnące wyniki z ich dokumentów SEC sugerują, że jeszcze nie skończyli. Więc chociaż obecna wartość może wydawać się rozdęta, nikt nie może wykluczyć, że FAATMAN jeszcze sporo przytyje.

źródło: VisualCapitalist