Nowy Jork wprowadza pierwsze cyfrowe paszporty szczepień przeciw COVID-19 w USA

Elektroniczne paszporty szczepień przeciwko koronawirusowi Sars-Cov-2 to wciąż opcjonalne rozwiązanie, ponieważ wciąż rodzi wśród niektórych pytania natury etycznej.

Cyfrowy paszport szczepień w Nowym Jorku (USA)

Dzięki nowojorskiemu paszportowi szczepionkowy Excelsior Pass przeciwko COVID-19, stały się one praktyczną rzeczywistością w USA. Jak donosi USA Today, stan Nowy Jork uruchomił cyfrową przepustkę Excelsior Pass, której mieszkańcy mogą użyć do udowodnienia, że ​​zostali zaszczepieni lub niedawno uzyskali negatywny wynik testu na COVID-19. Mieszkańcy miasta mogą użyć aplikacji NYS Excelsior Pass Walle‪t‬ na swoim telefonie (na Androidzie lub iPhonie) lub wydruku, aby okazać kod QR, że jest się bezpiecznym dla otoczenia, gdy chce się iść na przykład na koncert. Pierwsi użytkownicy Excelsior Pass będą mogli okazać paszport w Madison Square Garden w Nowym Jorku już w przyszłym tygodniu, a Albany’s Times Union Center już przygotowuje się do obsługi nowego narzedzia. Karnety przydadzą się w mniejszych obiektach od 2 kwietnia i już teraz są przydatne do zwiększania frekwencji na imprezach z wyżywieniem, takich jak wesela.

Urzędnicy państwowi podkreślili, że Excelsior Pass jest całkowicie dobrowolny zarówno dla firm, jak i dla ogółu społeczeństwa. Dodali, że aplikacje oparte na rozwiązaniu nie przechowują ani nie śledzą prywatnych danych dotyczących zdrowia, a połączenie rozproszonej księgi i szyfrowania łańcucha blokowego pomogło zabezpieczyć dane, a także zapewnić weryfikowalność informacji. Innymi słowy, nie praktycznie możliwości użycia fałszywego paszportu, aby uniknąć szczepienia i korzystać z przywilejów normalnego życia.

Pojawią się jednak wyzwania techniczne, takie jak zapewnienie konsekwentnego korzystania z przepustek w różnych obiektach i zapewnienie, że są one uznawane w stanach lub w całych krajach. Chociaż nie potrzebny jest telefon, nacisk na kody QR może pozostawić niektórych ludzi w martwym punkcie, jeśli nie mają dostępu do komputera z drukarką. Nie ma również bezpośredniego powiązania między biletami i karnetami, więc nie można będzie automatycznie udowodnić, że zostało się zaszczepionym, gdy kupujemy bilet.

Jednak kwestie etyczne wydają się jeszcze większe. Bez względu na to, jak bezpieczna i godna zaufania może być karta Excelsior Pass, niektórzy ludzie już jeżyli się na myśl o konieczności załadowania do aplikacji paszportu szczepienia i ujawnienia danych medycznych tylko po to, aby wziąć udział w jakimś wydarzeniu. I chociaż przepustki są teoretycznie opcjonalnym rozwiązaniem, mogą stać się faktycznie obowiązkowe, jeśli ktoś będzie chciał uczestniczyć w kluczowych aspektach życia publicznego, podczas gdy COVID-19 nadal stanowi ogromne zagrożenie.

Aplikacja: NYS Excelsior Pass Walle‪t‬

Jednocześnie pokazuje to również, w jaki sposób technologia może ułatwić powrót do zdrowia po pandemii – zwolennicy twierdzą, że te przepustki mogą po prostu uratować firmy, które w przeciwnym razie musiałyby ograniczyć przepustowość lub pozostać zamknięte.

źródło: Engadget | USA Today