Widzowie z całego świata poznają „Tajemnice grobowca w Sakkarze”

„Tajemnice grobowca w Sakkarze” to opowieść o niezwykłych znaleziskach, która zabiera widzów w widowiskową podróż po niemal całej starożytnej historii Egiptu.

Tajemnice grobowca w Sakkarze (Netflix)

Podobnie jak wielu innych ludzi, James Tovell – reżyser nowego dokumentu Netfliksa – od zawsze fascynował się historią i kulturą starożytnego Egiptu. Możliwość wyjazdu do kraju nad Nilem w celu nakręcenia „Tajemnic grobu w Sakkarze” była więc dla niego niezwykłym wyróżnieniem. Przygotowując się do pracy przy filmie, odkrył ze zdumieniem, jak wielu rzeczy nie wiemy jeszcze o tej niezwykłej i ważnej cywilizacji. Filmowanie procesu odkopywania grobowca mężczyzny o imieniu Wahtye sprzed 4500 lat i prac archeologicznych w przyległym terenie było dużym wyzwaniem dla całego zespołu. Ta niezwykła przygoda z historią przekroczyła najśmielsze oczekiwania. Trzeba przyznać, że szczęście sprzyjało im od początku do samego końca. W archeologii często zdarza się, że długie tygodnie wykopalisk nie przynoszą żadnych rezultatów. Tym razem dosłownie co pół minuty dokonywano niesamowitego odkrycia! Filmowcy mieli niezwykłe szczęście, że mogli być na miejscu, aby je sfilmować, a następnie pokazać światu.  

Okno z widokiem na świat, którego już nie ma

Głównym tematem filmu jest badanie starożytnego grobowca egipskiego kapłana sprzed 4500 lat. Ta podróż w czasie odkrywa przed widzami szczegóły z życia mężczyzny i jego rodziny. Jednocześnie jesteśmy świadkami wykopalisk na terenie starożytnej nekropolii wokół grobowca, w której Egipcjanie przez tysiąclecia grzebali zmarłych.

Możemy zobaczyć na własne oczy prawdziwe bogactwo starożytnych skarbów, takich jak grobowce szybowe ze zmumifikowanymi zwierzętami, zmumifikowane zwłoki ludzkie złożone w bogato zdobionych trumnach czy rozmaite przedmioty umieszczane w grobie razem ze zmarłym. Na miejscu znaleziono między innymi kompletny zestaw do gry planszowej senet, co jest bardzo rzadkim odkryciem. Oprócz tego archeolodzy natrafili na ponad trzy tysiące cennych znalezisk z czasów Starego i Nowego Państwa oraz Epoki Późnej.

Mumia lwiątka odkryta w Sakkarze
Mumia lwiątka odkryta w Sakkarze

Pierwsze odkrycie zmumifikowanego lwiątka

Spośród wielu niezapomnianych chwil uwiecznionych za pomocą kamery największe wrażenie wywarło na twórcach pierwsze w historii odkrycie mumii lwiątka, które odbiło się szerokim echem na całym świecie. Znaleziono ją wśród zmumifikowanych kotów złożonych w 11-metrowym grobowcu szybowym. Jak określiła to doktor Salima Ikram, profesor egiptologii z Uniwersytetu Amerykańskiego w Kairze: Takie odkrycia zdarzają się niezwykle rzadko, jednak zmieniają nasz sposób patrzenia na historię, kulturę, gospodarkę i obrzędy religijne starożytnego Egiptu.

Może Cię zainteresować także: Poznaj symbole starożytnego Egiptu z Fabricius

Ślady choroby sprzed tysięcy lat

Odkopanie grobowca Wahtyego było ogromnym przedsięwzięciem. W końcu archeologom udało się dotrzeć do szczątków kapłana i jego rodziny. Dr Amira Shaheen, profesor reumatologii na Wydziale Medycznym Uniwersytetu w Kairze, odkryła zgrubienia kości mogące świadczyć o tym, że cała rodzina zmarła na chorobę zakaźną, prawdopodobnie malarię. Jeśli uda się potwierdzić to przypuszczenie, będzie to najstarszy udokumentowany przypadek malarii w historii. Aktualnie najstarsze szczątki ze śladami malarii są bowiem o ponad tysiąc lat młodsze od tych odkrytych w Sakkarze.

Jednym z niewątpliwych plusów produkcji filmu była możliwość pokazania kunsztu i oddania złożonego z samych Egipcjan zespołu, któremu przewodzili egiptolodzy dr Mohammed Mohammed Yousef i dr Sabry Farag.  Pasja, z jaką dyrektor wykopalisk, antropolog zajmujący się rekonstrukcją szkieletów, brygadzista czy pracownicy fizyczni opowiadają — zazwyczaj w języku arabskim — o sobie i swojej roli w zespole, pozwala spojrzeć na egiptologię z zupełnie nowej, zapewne nieco spóźnionej, perspektywy.  

Podczas tej niezwykłej i pełnej emocji podróży w czasie możemy obserwować współpracę zespołu, który z dumą i pasją odkrywa kolejne zagadki dotyczące życia odległych przodków. Sekretarz Generalny Najwyższej Rady ds. Zabytków Mustafa Waziri ocenił efekty ich prac jako „najważniejsze odkrycie dokonane w Egipcie w ciągu ostatnich 50 lat”.

„Tajemnice grobowca w Sakkarze”: starożytny Egipt nie przestaje fascynować

Świadomość, że tak liczne grono widzów serwisu Netflix przyjęło zaproszenie do podróży w czasie, nadaje dodatkowego smaku doświadczeniom zebranym podczas prac i dokonanym odkryciom. W ciągu czterech tygodni od premiery Tajemnice skarbu w Sakkarze obejrzano w 22 milionach gospodarstw domowych na świecie. Film jest obecnie na liście 5 najpopularniejszych filmów dokumentalnych w historii serwisu Netflix.

Ten film dokumentalny to prawdziwa gratka dla tych którzy dopiero zaczynają odkrywać świat starożytnego Egiptu, jak i tych, którzy fascynują się nim od lat!

Oglądaj na Netflix (Przycisk)

źródło: Netflix Polska