Netflix ma 35 nominacji do Oscarów w 2021 roku

Czy rok 2021 będzie przełomowym rokiem dla Netflix podczas rozdania Oscarów? Przekonamy się o tym już niebawem – serwis ma póki co aż 35 nominacji do tegorocznych nagród!

Po tym, jak Netflix doprowadził do poważnego przełomu podczas rozdania Oscarów w 2019 roku, wygrywając trzy główne kategorie (najlepszy reżyser, najlepsze zdjęcia, najlepszy film nieanglojęzyczny) z filmem Roma, Oscary 2020 okazały się dużym rozczarowaniem dla usługi przesyłania strumieniowego. Po zdobyciu większej liczby nominacji niż jakiekolwiek inne studio (24), w tym dwie w kategorii Best Picture, produkcje tej firmy zostały wrzucone do wszystkich z wyjątkiem dwóch kategorii, a przegrana w pożądanej kategorii Best Picture była szczególnie dotkliwa. Prawdę mówiąc, dla serwisów streamingowych, które stawiają głównie na seriale telewizyjne, większe znaczenie mają nagrody Emmy, ale i tu w zeszłym roku Netflix nie pobił własnego rekordu zdobytych nagród, pomimo zawrotnej liczby 160 nominacji.

Po poniedziałkowym ogłoszeniu tegorocznych nominacji wygląda na to, że rok 2021 może w końcu być przełomowym rokiem dla Netflixa na rozdaniu Oscarów. Usługa przesyłania strumieniowego po raz kolejny zdominowała listę nominowanych z 35 nominacjami i dwoma pretendentami do Best Picture. Film pt. Mank Davida Finchera zdobył łącznie 10 nominacji, w tym dla najlepszego filmu, najlepszego aktora pierwszoplanowego, najlepszej aktorki drugoplanowej i najlepszego reżysera.

Drugi pretendent Netflixa do najlepszego filmu – Proces siódemki z Chicago (tyt. oryg. The Trial of the Chicago 7) w reżyserii Aarona Sorkina, zdobył w sumie sześć nominacji, w tym jedną dla najlepszego aktora drugoplanowego i jedną dla najlepszego scenariusza oryginalnego.

Jak pokazuje poniższy wykres, rosnące ambicje serwisu Netflix dotyczące treści nie pozostały niezauważone przez Akademię Filmową w USA. Od 2014 roku, kiedy firma zdobyła pierwszą nominację do filmu dokumentalnego o placu Tahrir i jego roli w egipskiej rewolucji, udział Netflixa podczas rozdania Oskarów stale rośnie, a w 2021 roku pobija swój nowy rekord (na razie).

Liczba nominacji do Oscarów serwisu Netflix od 2014 do 2021 roku
Liczba nominacji do Oscarów serwisu Netflix od 2014 do 2021 roku

źródło: Statista | Academy of Motion Picture Arts and Sciences