Obejrzyj, jak budowano mosty w XIV-wiecznej Pradze?

Ta niesamowita animacja przedstawia krok po kroku kolejne fazy budowania czternastowiecznego Mostu Karola w Pradze!

Animacja pokazująca jak budowano Most Karola w Pradze

Jesteśmy przyzwyczajeni do przejeżdżania przez mosty, aby dostać się z miejsca na miejsce, ale czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, jak powstawały te ambitne architektonicznie budowle? Animacja od Engineering and Architecture przedstawia budowę Mostu Karola w Pradze w latach 1357-1402, pokazując proces sprzed ponad 600 lat. Most jest częścią kultowej kompozycji na rzece Wełtawie w popularnym czeskim mieście. Rozciągający się na prawie 516 m długości i ok. 9,50 m szerokości jest popularnym celem turystycznym i ma duże znaczenie historyczne dla miasta. Jego 17 łęków spoczywa na 15 filarach. Jest to najstarszy zachowany most kamienny świata o tej rozpiętości przęseł. Początkowo nazywano go Kamiennym lub Praskim Mostem. Nazwa Most Karola przyjęła się dopiero od mniej więcej 1870. Do 1741 roku był jedynym mostem na Wełtawie w mieście. Most jest obecnie otwarty tylko dla ruchu pieszego, choć dawniej kursował po nim tramwaj konny, w latach 1905–1908 tramwaj elektryczny, a do 1965 ruch samochodowy. Na Moście Karola jest trzydzieści figur i grup figur.

Samo wideo sprytnie przedstawia prawie 50-letni proces budowy Mostu Karola. Najpierw widzimy wykonanie poszczególnych podstaw fundamentowych w wodzie, od wstępnych elementów konstrukcyjnych po odprowadzenie wody z wnętrza podpór. Później wyjaśnione zostaje tworzenia mostów na każdym elemencie.

Łuki były wsparte tymczasowymi drewnianymi ramami, które służyły do tworzenia trwalszych łuków ceglanych. System kół pasowych służył do podnoszenia materiałów eksploatacyjnych z łodzi czekających pod konstrukcją. Efektowne stosy kamienia i innych materiałów tworzyły wypełnienie wszystkich elementów. Po wykonaniu fundamentów i łuków animacja przedstawia wypełnienie i nawierzchnię użytą na górnej powierzchni chodnika mostu. Na koniec animacja przybliża się do ukończonego mostu – imponującej struktury 16 łuków.

Most Karola nie był nowym projektem, zlecono go, aby zastąpił stary most Judyty, który został zalany i poważnie uszkodzony w 1342 roku. Obecny most został ukończony pod nazwą Most Kamienny lub Most Praski, ale później został nazwany Mostem Karola na cześć króla Karola. IV, który to zlecił.

Obejrzyj poniższą animację, aby cofnąć się w czasie i dowiedzieć się więcej o budowie Mostu Karola.

Czy zastanawiałeś się kiedyś, jak budowano mosty wieki temu? Obejrzyj animację przedstawiającą budowę mostu Karola w Pradze!

źródło: My Modern Met