Samodzielne aktualizacje zabezpieczeń trafią na iOS-a?

Firma Apple może wkrótce dostarczyć samodzielne uaktualnienia zawierające poprawki bezpieczeństwa i stabilności dla mobilnego systemu operacyjnego iOS.

Uaktualnienia automatyczne (koncepcja)
Uaktualnienia automatyczne iOS (koncepcja)

Kod wykryty w najnowszej wersji beta mobilnego systemu operacyjnego iOS 14.5 sugeruje, że Apple planuje poważną zmianę zasad aktualizacji, która umożliwi użytkownikom pobieranie poprawek bezpieczeństwa niezależnie od aktualizacji systemu operacyjnego. Nowa afordancja, odkryta w poniedziałek przez 9to5Mac, może pozwolić użytkownikom korzystającym ze starszych systemów operacyjnych na aktualizowanie zabezpieczeń urządzeń bez konieczności aktualizacji do najnowszej wersji systemu iOS. Na przykład właściciel starszego iPhone’a z systemem iOS 13 będzie mógł potencjalnie pobrać aktualizacje zabezpieczeń w trybie OTA (over the air), które są zwykle dostarczane z nowszymi wersjami systemu iOS.

Przeczytaj także: Uaktualnienia systemów iOS i iPadOS 14.4.1

Niektórzy właściciele iPhone’ów i iPadów niechętnie aktualizują starsze urządzenia do najnowszych wersji systemów operacyjnych Apple’a, obawiając się, że nowe oprogramowanie może spowodować słabą wydajność lub nadmierne rozładowanie baterii urządzenia. Alternatywnie, niektórzy użytkownicy po prostu wolą zestawy funkcji dostarczane w starszych systemach operacyjnych. Może to być szkodliwe dla bezpieczeństwa ekosystemu Apple’a, ponieważ firma zwykle pakuje poprawki bezpieczeństwa z nowymi wersjami systemu operacyjnego.

Dzielenie aktualizacji zabezpieczeń na samodzielne pliki do pobrania, podobnie jak w przypadku metody stosowanej w systemie macOS, może znacznie zmniejszyć wpływ nowych zagrożeń zarówno na nowy, jak i stary sprzęt. Może to być możliwe w najbliższej przyszłości, zgodnie z odkrytym dzisiaj kodem.

Nie jest jasne, czy i kiedy Apple zamierza wdrożyć tę funkcję. Kod w wersji beta systemu iOS 14.5 wskazuje na opcję usuwania starszych aktualizacji pobranych automatycznie, wskazując, że aktualizacje mogą być uruchamiane ręcznie.

Oczekuje się, że Apple wypuści iOS 14.5 w nadchodzących tygodniach, dodając kilka nowych funkcji dotyczących przejrzystości aplikacji, odblokowywania smartfona za pomocą Apple Watcha, obsługi kontrolerów gier, nowych emoji i nie tylko.

źródło: Apple Insider