Gazeta wydała poradnik dla mediów, jak pisać o osobach LGBT+

„Jak pisać osobach LGBT+. Poradnik dla mediów” to zbiór dokładnie wyjaśnionych pojęć związanych ze środowiskiem LGBT+, które przez niektórych są mylnie rozumiane.

„Jak pisać osobach LGBT+. Poradnik dla mediów” (Gazeta.pl, Wiktoria Beczek)

O tym, jak pisać i mówić, żeby nie wykluczać i nie dyskryminować osób LGBT+ przypomina Gazeta.pl. Szeroko udostępniany dokument „Jak pisać o osobach LGBT+. Poradnik dla mediów” to zestaw wskazówek przygotowany z myślą o dziennikarzach i dziennikarkach, ale z którego skorzystać może każdy. 

„Jak pisać osobach LGBT+. Poradnik dla mediów” przedstawia zarówno zestaw pojęć, jak i szczegółowe informacje dotyczące wybranych tematów związanych z osobami LGBT+. Można w nim znaleźć między innymi:

  • wytłumaczenie, dlaczego zamiast pojęć takich jak homoseksualista czy środowisko LGBT powinno się użyć określeń osoba homoseksualna i społeczność LGBT+,
  • jaka jest różnica między transpłciowy a transseksualny,
  • czy dlaczego mówimy o formalizacji a nie legalizacji związków osób tej samej płci.

W Gazeta.pl wierzymy, że słowa mają ogromne znaczenie, dlatego uważamy, że na mediach spoczywa duża odpowiedzialność w opisywaniu zagadnień dotyczących osób LGBT+. Sprawy z nimi związane coraz częściej goszczą na czołówkach, nie wszyscy jednak wiedzą, jak o nich mówić, żeby uniknąć niezamierzonych błędów czy określeń pejoratywnych. Właśnie dlatego powstał poradnik tłumaczy Wiktoria Beczek, autorka poradnika i dziennikarka Gazeta.pl.

Dyrektor kreatywny Gazeta.pl Rafał Madajczak tłumaczy, że każda redakcja ma albo zaraz będzie miała własne zasady dotyczące mówienia i pisania o osobach LGBT+. Są to jednak często dokumenty wewnętrzne. Gazeta.pl postanowiła podzielić się wiedzą i dlatego zebrano wskazówki udostępniono w przystępnej formie wszystkim zainteresowanym

Poradnik jest szeroko dystrybuowany do redakcji polskich mediów, ale Gazeta zachęca wszystkich do zapoznania się z nim, dzięki udostępnionej wersji elektronicznej w formacie PDF – poniżej możesz pobrać dokument.

źródło: Gazeta.pl