Najstarsza domena ma 36 lat – Dzień Domeny Internetowej

Pierwsza komercyjna domena internetowa została zarejestrowana 15 marca 1985 roku – z tej okazji 15 marca obchodzony jest Dzień Domeny Internetowej.

15 marca - Dzień Domeny Internetowej

Dokładnie 36 lat temu, 15 marca 1985 roku, zarejestrowano pierwszą komercyjną domenę internetowąsymbolics.com. Co roku 15 marca obchodzimy z tej okazji Dzień Domeny Internetowej.  Państwowy Instytut Badawczy NASK, który 30 lat temu podłączył Polskę do Internetu, prowadzi Rejestr Domeny .pl. Obecnie utrzymywanych jest w nim prawie 2,5 mln nazw na rzecz ponad 1 mln abonentów, z czego prawie 65% to organizacje, a ponad 35% osoby fizyczne. Domena .pl to domena pierwszego wyboru, 7 na 10 rejestrowanych domen w Polsce to domeny .pl. W 2020 roku wskaźnik odnowień domeny .pl uzyskał najwyższy wynik od 12 lat i na koniec roku wyniósł 68,82%.

Domena .pl jest na 6 miejscu wśród europejskich domen krajowych

Własna domena to istotny element promocji, tożsamości i wiarygodności. Rejestrując domenę internetową można prowadzić m.in. stronę firmową, hobbystyczną czy związaną z konkretnym wydarzeniem bądź akcją specjalną, blog i sklep online, można mieć nieograniczoną liczbę kont pocztowych.

Polska domena „.pl” funkcjonuje już od 30 lat. Pierwsze działające domeny .pl były związane ze środowiskiem akademickim, a ich obsługa została powierzona Zespołowi Koordynacyjnemu NASK, działającemu w ramach Uniwersytetu Warszawskiego. W grudniu 1993 roku powstał NASK jednostka badawczo-rozwojowa, która przejęła zobowiązania Zespołu Koordynacyjnego, w tym prowadzenie rejestru nazw domeny .pl.

Jakie inne korzyści daje rejestracja domeny? Jaką nazwę domeny wybrać i jak ją zarejestrować? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w broszurze przygotowanej przez NASK.

Jak wybrać nazwę w domenie?

źródło: NASK