„Gangi Londynu” dla fanów krwawego kina

Serial „Gangi Londynu” to brytyjski dramat kryminalny, który opowiada o porachunkach w półświatku londyńskich organizacji mafijnych – a krew leje się strumieniami!

Serial „Gangi Londynu” („Gangs of London”)

Wyreżyserowany przez Garetha Evansa serial Gangi Londynu (tyt. oryg. Gangs Of London) zadebiutował w Wielkiej Brytanii w zeszłym roku w brytyjskiej sieci Sky Atlantic, a od lutego można go obejrzeć na Platformie Canal+. Serial może pochwalić się 88-procentową oceną krytyków w Rotten Tomatoes – serial został doceniony między innymi za doskonałą grę aktorską i ekscytującą narrację, którą fani gier akcji i kryminałów z pewnością polubią. Krytycy tacy jak Stephanie Holland z Tell-Tale TV twierdzili, że „dramat rodzinny, nieustannie zmieniające się motywacje i ogólna tajemnica” z pewnością „wypełni lukę po Sukcesji lub Grze o Tron w repertuarze seriali”.

W rzeczywistości serial spotkał się z tak dobrym przyjęciem, że przygotowywany jest już drugi sezon – chociaż szczegóły dotyczące tej części są nadal tajemnicą.

W serialu występują dobrze znani aktorzy z lubianych seriali telewizyjnych. W rolę głównych bohaterów serialu –Seana Wallace’a i Ed aDumaniego wcielili się odpowiednio Joe Cole (Peaky Blinders, Black Mirror) i Lucian Msamati. Cole jest najbardziej znany z roli Johna Shelby’ego w Peaky Blinders i roli Franka w odcinku Czarnego lustra „Hang the DJ”. Tymczasem dorobek aktorski Msamatiego to między innymi rola Salladhora Saana w Grze o tron, a ostatnio Lorda Faa w His Dark Materials

Obok Cole’a i Msamatiego jest garstka utalentowanych aktorów, którzy wcielają się w różnych członków rodziny, szefów mafii i londyńskich funkcjonariuszy policji. Jednym z wyróżniających się jest Colm Meaney, który grał rolę Milesa O’Briena w Star Trek: The Next Generation. W Gangach Londynu Meaney gra rolę Finna Wallace’a, wybitną postać na scenie zorganizowanej przestępczości w Londynie, której przedwczesne morderstwo zapoczątkowuje cały spisek. Dodatkowo Michelle Fairley, najbardziej znana z roli Catelyn Stark w Game of Thrones, gra wdowę Marian po Finnie Wallace’u. Na koniec Sope Dirisu – który niedawno użyczył głosu Sergiemu w His Dark Materials – wciela się w rolę Elliota Fincha – tajnego policjanta, który poznaje tajniki londyńskiego półświatka mafii.

Przez dwadzieścia lat Finn Wallace był królem londyńskiego podziemia. Kiedy zostaje zamordowany, miasto staje w ogniu. Podczas gdy jego syn próbuje odnaleźć osoby odpowiedzialne za zamach, pośród przestępczych frakcji trwa walka o wpływy. Krwawy serial gangsterki współtworzył Gareth Evans – jeden z najzdolniejszych współczesnych autorów kina akcji, który ma w dorobku kultowy „Raid”.

O czym jest fabuła „Gangów Londynu”?

Gangi Londynu oferują wciągającą historię, na którą widzowie z pewnością zwrócą uwagę. Ogólnie rzecz biorąc, serial bada różne podziemne grupy przestępcze w Londynie, które zarabiają miliardy funtów. Serial rozpoczyna się od zabójstwa Finna Wallace’a, głównego szefa mafii w londynie. Po śmierci Finna jego syn Sean ściśle współpracuje z Edem Dumami, przyjacielem rodziny Wallace’ów i partnerem Finna, aby objąć stanowisko ojca. Z pomocą Eda Sean zaczyna się uczyć, jak działa londyński świat przestępczy. Jednak przejęcie imperium jego ojca okazuje się żmudnym zadaniem.

Podczas gdy Sean zaczyna dochodzić do władzy, tajny policjant Elliot Finch oferuje mu swoją pomoc. Zainteresowany działaniem londyńskich podziemnych organizacji przestępczych, Elliot obiecuje mieć oko na Seana, gdy będzie badał jego sprawę. Jednak im więcej odkrywa, tym bardziej zdaje sobie sprawę, że londyński świat przestępczy jest znacznie większy i bardziej skomplikowany, niż mógł sobie kiedykolwiek wyobrazić. W związku z powiązaniami międzynarodowymi i wyższymi urzędnikami zaangażowanymi w półświatek Londynu, Elliot i widzowie będą zszokowani jego odkryciami.

Warto przebrnąć przez pierwszy odcinek, który jest niejako wprowadzeniem do dalszej akcji. Choć trup ściele się gęsto, a krew płynie wielkimi strumieniami, to nie jest to miałka opowieść o zemście i mafii – jak mogłoby się wydawać na pierwszy rzut oka.

Wszystkie 10 odcinków serialu dostępnych jest do obejrzenia w serwisie streamingowych Canal+.

źródło: opracowanie własne