Seria OnePlus 9 zadebiutuje 23 marca 2021 r.

Kolejne flagowce firmy OnePlus pojawią się 23 marca, a dodatkowe partnerstwo Hasselblad przyniesie ulepszony system kamer.

OnePlus x Hasselblad - współpraca OnePlus 9

Firma OnePlus ogłosiła oficjalną datę premiery swoich następnych telefonów z serii OnePlus 9 – zostanie ona oficjalnie ogłoszona 23 marca o godzinie 16:00 czasu polskiego. Potwierdzono również współpracę ze szwedzkim producentem aparatów Hasselblad w celu ulepszenia systemów kamer urządzeń – ta informacja już wcześniej pojawiała się w przeciekach. Dotychczasowe plotki wskazywały także na zapowiedź OnePlus 9 Pro z zakrzywionym wyświetlaczem 1440p 120 Hz, szybkim ładowaniem 45 W i zwrotnym ładowaniem bezprzewodowym. Odniesienie się na zaproszeniu do serii produktów sugeruje, że więcej niż jedno urządzenie zadebiutuje jeszcze w tym miesiącu. Jest też potwierdzenie 5G, co nie jest już zaskakujące 2021 roku.

Jeśli chodzi o partnerstwo z Hasselblad, szczegóły nie są zbyt obiecujące. Obie firmy podpisały trzyletnią umowę dotyczącą „wspólnego rozwoju nowej generacji systemów kamer do smartfonów dla przyszłych flagowych urządzeń OnePlus”. Obejmuje to nadchodzące urządzenia z serii 9. Po pierwsze, firmy twierdzą, że poprawiły odwzorowanie kolorów w aparatach, aby wyglądały bardziej naturalnie.

Seria 9 będzie również korzystać z nowego czujnika Sony IMX789 i będzie oferować 12-bitowe przechwytywanie obrazu RAW, które posiadają również Samsung S21 Ultra oraz iPhone 12 Pro i Pro Max. To miły krok naprzód, jeśli chodzi o przechwytywanie i przechowywanie tak dużej ilości danych, które są pomocne w przetwarzaniu końcowym obrazów.

Jednak standardowy plik RAW – nawet 12-bitowy – nadal nie oferuje korzyści płynących z fotografii obliczeniowej, którą można cieszyć się podczas robienia zwykłego obrazu JPEG za pomocą natywnej aplikacji aparatu. Byłoby jeszcze lepiej oferować coś takiego jak Apple ProRAW, które łączy zalety tych technik obliczeniowych i przechwytywania obrazów RAW. Nie wydaje się, aby to właśnie opisywał tutaj OnePlus, ale kto wie?

Partnerstwo OnePlusa z Hasselblad trzeba traktować z pewną rezerwą. OnePlus nie jest pierwszym producentem smartfonów, który współpracował ze starszą marką aparatów fotograficznych, a wyniki poprzednich partnerstw nie były oszałamiające. To nie jest nawet pierwsza współpraca Hasselblada z producentem telefonów. Firma wcześniej sygnowała aparaty w MotoMod, który był mniej więcej rozczarowującym aparatem typu „wskaż i rób zdjęcie”. Przynajmniej w tym przypadku efekt wspólnego przedsięwzięcia trafi do samego telefonu – a nie do czegoś, co się do niego przyczepia.

źródło: OnePlus | The Verge