Brave uruchamia wyszukiwarkę „Brave Search”

Przeglądarka Brave chce zapewnić użytkownikom swoją alternatywę dla wyszukiwarek zbierających dane zapowiadając Brave Search, która nie śledzi użytkowników.

Brave Search (logo)

Prywatność nadal zajmuje czołowe miejsce w prawie każdej dyskusji dotyczącej Big Tech, a coraz więcej użytkowników martwi się tym, co się dzieje z ich danymi. W końcu nie jest tajemnicą, że firmy takie jak Google i Facebook dokładają wszelkich starań, aby zbierać jak najwięcej danych pielęgnować obszerne profile swoich użytkowników. Bezpłatna przeglądarka open source Brave dostępna pod systemami macOS, iOS, Windows, Android i Linux, ma zamiar to zmienić dzięki najnowszemu projektowi wyszukiwarki internetowej Brave Search.

Brave Search będzie wyszukiwarką skoncentrowaną na prywatności, która nie będzie zbierać danych użytkowników korzystających z tej usługi. Zamiast wykorzystywać zebrane dane do wyświetlania wyników wyszukiwania, Brave Search ma się opierać na anonimowym wkładzie społeczności.

Projekt też nie zaczyna się od zera. Brave kupił Tailcat – zespół, który był wcześniej odpowiedzialny za wyszukiwarkę i przeglądarkę w Cliqz. Tailcat stanie się podstawą dla Brave Search.

Twórcy pracowali nad tym, aby Brave Search było przejrzyste, płynne i otwarte. Użytkownicy Brave’a będą mieli możliwość uczestniczenia w tworzeniu indeksu wyszukiwarki i alternatywnych modeli rankingowych, aby zapewnić różnorodność wyszukiwania i zapobiec cenzurze.

Brave Search będzie korzystać z opcji wyszukiwania płatnego bez reklam, a także bezpłatnego wyszukiwania z reklamami. Reklamy będą częścią chroniącej prywatność platformy reklamowej Brave Ads.

Nowa wyszukiwarka będzie działać zarówno w przeglądarce internetowej Brave Browser, jak i innych przeglądarkach, takich jak Chrome i Safari, za pośrednictwem interfejsu internetowego. Firma planuje również dodanie otwartych interfejsów API dla projektów niekomercyjnych, takich jak dystrybucje systemów operacyjnych typu open source.

Ponadto ci, którzy używają Brave Browser, nadal będą mogli korzystać z innych wyszukiwarek, jeśli zechcą. Brave Search nie jest jeszcze dostępna, ale Brave pozwala każdemu na zarejestrowanie się w celu wcześniejszego dostępu do narzędzia.

źródło: Brave | Apple Insider