Co oznaczają nowe etykiety energetyczne bez plusów?

Od 1 marca 2021 marca zmieniają się etykiety energetyczne w Unii Europejskiej – sprawdź, jak czytać nowe oznaczenia A, B, C, D… G?

Nowe etykiety energetyczne w Unii Europejskiej od 1 marca 2021 r.

Etykiety energetyczne to narzędzie stworzone przez Unię Europejską do promowania urządzeń najbardziej przyjaznych dla środowiska. Są one rozpoznawane przez 93% konsumentów w Unii. Pierwsze naklejki wprowadzano dla chłodnictwa w latach 90, gdy w sprzedaży dominowała klasa energetyczna E. Dzięki innowacyjności branży AGD sprzęt trafiał do coraz lepszych klas, a gdy skala się skończyła, dodano kolejne ponad najwyższą klasę A, czyli A+, A++, A+++. W celu zapewnienia miejsca na dalszy postęp technologiczny Unia Europejska zdecydowała o likwidacji plusów i powrocie do pierwotnej skali od A do G.

Wdrożenie zmian przypada na 2021 rok, ale nie będzie dotyczyło wszystkich grup  produktowych objętych etykietowaniem.

Nowe reguły mają zapewnić lepszą czytelność etykiet dla konsumentów (eliminując plusy na etykiecie) oraz zapewnić innowacyjność i miejsce dla jeszcze bardziej wydajnych produktów w przyszłości.

Które grupy produktów będą miały nowe oznaczenia w 2021 roku?

Od 1 marca 2021 roku w krajach Unii Europejskiej zaczęły obowiązywać nowe etykiety energetyczne dla sprzętu RTV i AGD z nowa skalą i nową metoda pomiarów energooszczędności. Pierwszymi grupami sprzętów, które musza mieć nowe oznaczenia są:

 • pralki i pralkosuszarki
 • lodówki i zamrażarki, chłodziarki
 • zmywarki
 • telewizory i wyświetlacze elektroniczne
 • lampy, żarówki i inne źródła światła

Co się zmienia?

 • znikają plusy – wciąż tak samo wydajne produkty zostają przyporządkowane do nowej skali klas energetycznych na etykietach (A-G),
 • klasa A – została przeznaczona dla najbardziej zaawansowanych sprzętów,
 • kody QR – na etykiecie kody mają kierować do internetowej karty produktu w bazie EPREL,
 • nowe piktogramy – odzwierciedlają cechy danego urządzenia,
 • wprowadzenie skali klas hałasu – urządzenia najcichsze otrzymają klasę A, a najgłośniejsze klasę D,
 • zmieniają się zasady wyliczeń – parametrów urządzenia podanych na etykiecie w przypadku np. pralek lub zmywarek.

Nie zmienia się! Wydajność produktów! Są one nadal tak samo przyjazne dla środowiska, ale z nowymi kolorami i klasami energetycznymi.

Nowa etykieta nadal będzie dostarczać informacji o cechach niezwiązanych z energią, takich jak wydajność cyklu prania, pojemność, zużycie wody lub  klasa emisji hałasu. Same piktogramy zostały przeprojektowane tak, aby były bardziej przejrzyste i zrozumiałe dla konsumentów.

Nowe etykiety energetyczne dla telewizorów i wyświetlaczy elektronicznych
Nowe etykiety energetyczne dla telewizorów i wyświetlaczy elektronicznych

Nowa etykieta bez plusów – przeskalowanie

Nowe unijne przepisy przywracają znaną sprzed prawie 20-stu lat skalę efektywności energetycznej bez tzw. plusów, czyli od A do G. Pozwala to na większą czytelność etykiety dla konsumentów.

Likwidacja plusów na etykiecie oznacza przeskalowanie. W efekcie modele w najwyższej klasie A+++ trafiły do klasy C lub innej, a te z klasy A+ nawet do klasy G. Nie ma jednak jednej reguły określającej zmianę liter wyniku takiego przeskalowania.  Klasy A i B zarezerwowano dla całkowicie nowych, jeszcze bardziej oszczędnych modeli. Producenci nieustannie pracują nad rozwojem technologii co oznacza, że na rynku mogą pojawiać się nowoczesne produkty także w tych najwyższych klasach. Jednak w niektórych grupach może w ogóle nie być sprzętu z literką B lub A.

Przeskalowanie oznaczeń na etykietach energetycznych urządzeń RTV AGD (UE, 2021)

Uwaga:
Urządzenia wyposażone w najnowocześniejsze technologie  mogą znajdować się w klasach  oznaczonych na żółto, pomarańczowo  lub czerwono, a nie tylko w klasach z kolorem zielonym jak to miało  miejsce na starych etykietach.

Zużycie energii nie jest podawane już tylko w skali rocznej. W zależności od grupy może ono dotyczyć konsumpcji prądu podczas standardowych 100 cykli prania, czy zmywania lub w trakcie godziny oglądania telewizji.

Nowością dla wszystkich etykiet jest klasa efektywności hałasu. Obok wartości producenci będą informowali o przyporządkowaniu jej do jednej z cyfr w skali od A do D.

Nowe etykiety energetyczne dla pralek
Nowe etykiety energetyczne dla pralek

Pojawia się czas trwania programu eko – w przypadku pralek to całkiem nowy  program „eko 40-60”. Uproszczono także graficzny format samych etykiet, które  będą w większości czarnobiałe, podobnie  jak etykiety przed rokiem 2010. Zmienia się  sam rozmiar etykiety – 192×96 mm. Pozo-  stają, jak do tej pory, informacje o pojemności oraz ładowności urządzenia, efektywności suszenia, zmywania lub prania.

Ponadto, przepisy wprowadzają nowe metody pomiaru i obliczania służące do  określania informacji pokazywanych na  etykietach oraz w kartach informacyjnych. Wyliczenia staną się bardziej złożone, co częściowo wynika z rozszerzonych wymagań dotyczących ekoprojektu. Zmieniają się także parametry programów urządzeń, które służą do badania wydajności sprzętu.

W związku ze zmianą metodologii niektóre parametry tego samego modelu na starej i nowej etykiecie mogą się nieznacznie różnić, np. mieć różne zużycie energii lub nawet nieco różną pojemność komór urządzenia.

Nowe etykiety terminy

Nowe etykiety energetyczne - terminy UE (2021)
 • Na produkcie pokazywana może być zawsze tylko jedna etykieta.
 • Sklepy nie mogą eksponować nowych etykiet przed 1 marca 2021 roku
 • Nowe etykiety należy przechowywać, aby potem móc je sprawnie zamienić na ekspozycjach od 1 marca 2021 r.

Więcej informacji znajdziesz na stronie: etykietaenergetyczna.pl.

źródło: Etykieta Energetyczna