W Łodzi staną paczkomaty z ładowarkami aut elektrycznych

Łódź jako pierwsze miasto w Polsce będzie realizować z firmą InPost projekt „Green City” udostępniając paczkomaty z ładowarkami dla aut.

Green City w Łodzi we współpracy z firmą InPost

Łódź będzie pierwszym miastem w Polsce, w którym firma InPost zlokalizuje paczkomaty z wbudowanymi stacjami ładowania aut elektrycznych. Powstaną one w ramach projektu „Green City”, którego częścią będzie nowa flota pojazdów elektrycznych InPost, dostarczających przesyłki do paczkomatów.  W ramach porozumienia „Green City”, zawartego przez Miasto Łódź i firmę InPost, miasto udostępniło 70 nowych lokalizacji, w których powstaną nowoczesne paczkomaty wyposażone w stacje ładowania samochodów elektrycznych.

Chcemy, żeby Łódź była miastem ekologicznym. W obecnych czasach zarówno osoby młode, jak i w moim wieku, coraz częściej dokonują zakupów online. Dlatego wygodny dostęp do paczkomatu, bez konieczności czekania na kuriera, jest bardzo dużym udogodnieniem. Dodatkowo, już w niedalekiej przyszłości dowóz przesyłek do paczkomatów będzie się w Łodzi odbywał w oparciu o flotę pojazdów elektrycznych, które nie będą zanieczyszczały powietrza – mówi Hanna Zdanowska, prezydent miasta Łodzi.

Prezes firmy InPost rafał Brzoska powiedział, że w dzisiejszych czasach włodarze dużych miast powinni stwarzać warunki do rozwoju tzw. logistyki miejskiej oraz bezpośrednio wspierać inicjatywy bezpośrednio ograniczające smog w mieście. Działalność InPostu ma ograniczyć emisję spalin w miastach o 66 procent, a na terenach wiejskich – jeszcze więcej. Dzieje się tak, gdyż kurier dostarcza aż 1000 przesyłek w ciągu swojego dnia pracy, podczas gdy kurier przywożący przesyłki bezpośrednio do domów, dostarcza ich średnio 75. Dzięki temu InPost jest 12-krotnie bardziej efektywny w dostarczaniu przesyłek.

Łódź została wybrana jako pierwsze miasto w Polsce do wdrożenia zupełnie nowego produktu – paczkomatów ze zintegrowaną ładowarką elektryczną. Jest to innowacja na skalę światową, opatentowana przez InPost.

Brzoska podkreślił, że w ramach paktu dla miasta, zobowiązuje się do wymiany floty samochodów, które będą dostarczać przesyłki w Łodzi, na superekologiczne pojazdy elektryczne. Porozumie sprawiło, że InPost zrobi to w przyspieszonym tempie.

Kalkulator śladu węglowego wskazuje, że gdyby tradycyjne dostawy kurierem do domu były zastąpione dostawą do Paczkomatu, redukcja emisji CO₂ sięgnęłaby nawet 75 proc. Według danych InPostu dostarczenie paczki do maszyny InPost oznacza co najmniej 0,35 kg mniej emisji CO₂ do atmosfery na każdą przesyłkę.

źródło: InPost | Wiadomości Handlowe | Urząd Miasta Łodzi