Przeprojektowany iMac już niedługo?

Kolejna transformacja Apple Silicon jest w toku i podobno Apple ma w planach wydać kilka nowych komputerów Mac w 2021 r.

Koncepcja iMaca Pro

Mówi się, że jako pierwsze będą 14-calowe i 16-calowe modele MacBooka Pro, a także przeprojektowany iMaca, który dawno nie doczekał się większych zmian. Nowe maszyny mają reprezentować następną falę komputerów Mac z procesorami firmy Apple, która pojawią się po zeszłorocznej premierze nowych komputerów MacBook Pro, MacBook Air i Mac mini. Oczekuje się, że przeprojektowany iMac będzie poddany gruntownym zmianom, które nastąpią po prawie dekadzie stagnacji.

Lekcja historii: Ostatnie przeprojektowanie iMaca

Firma Apple po raz pierwszy wprowadziła aluminiowego iMaca w sierpniu 2007 roku, udostępniając go w wersjach 20-calowych i 24-calowych. Była to poważna aktualizacja w porównaniu z poprzednim plastikowym projektem komputera iMac, który był dostępny w wersjach z 17-, 20- i 24-calowymi ekranami w okresie od sierpnia 2004 do sierpnia 2007 roku.

Oznacza to, że minęły trzy lata od wprowadzenia przez Apple białego plastikowego komputera iMac G5 do aluminiowego iMaca w 2007 roku – dość szybki czas realizacji poważnego przeprojektowania komputera Mac. Ten komputer iMac z połowy 2007 roku był jednak tylko odskocznią. Pomimo aluminiowej przedniej części, nadal posiadał tylną obudowę wykonaną z czarnego plastiku, co było wyraźną różnicą w porównaniu z eleganckim aluminiowym frontem.

W 2009 roku Apple dokonał przeglądu swojej linii iMaców z aluminiową konstrukcją unibody w wariantach 21,5-calowych i 27-calowych – wprowadzając dwa rozmiary ekranu, które są nadal używane. Ten projekt ostatecznie ukształtował przyszłość iMaca, a Apple skupiło się na iteracjach, a nie na całkowitym przeprojektowaniu.

W październiku 2012 r. Firma Apple przeprojektowała iMaca z bardzo cienkim profilem bocznym i usunęła SuperDrive. Chociaż najcieńszy punkt ma 5 mm, z tyłu nadal znajduje się nieestetyczne wybrzuszenie, które mieści elementy wewnętrzne iMaca oraz system chłodzenia. W 2015 roku iMac został wzbogacony o wyświetlacz Retina.

Dzięki tym zmianom ogólny wygląd iMaca pozostał taki sam: aluminiowa konstrukcja z czarnymi ramkami i aluminiowy podbródek. Ostatnią znaczącą aktualizacją iMaca było wprowadzenie aluminiowej konstrukcji unibody w 2009 roku, choć ta zmiana rozpoczęła się już w 2008 roku.

W 2012 roku Apple wykonało boczny profil ultra-smukłego komputera iMac, który był z pewnością elegancki i uznany za poważny redesign. Jednak w rzeczywistych zastosowaniach zmiana ta była znacznie mniej zauważalna, zwłaszcza że wygląd iMaca pozostaje niezmieniony przez tak długi czas.

Obecnie znajdujemy się w największym zastoju projektowym w historii iMaca, ponieważ minęło dziewięć lat od wprowadzenia 21-calowego i 27-calowego aluminiowego projektu unibody w 2012 roku. Nie oznacza to, że iMac jest przestarzały. otrzymywał półregularne aktualizacje specyfikacji, w tym ostatnio w sierpniu ubiegłego roku, ale projekt z pewnością zaczyna pokazywać swój wiek. Czy Apple nadal sprzedaje projekt, który ma faktycznie 10 lat?

Kiedy więc Apple może w końcu przeprojektować iMaca?

Oczekiwany iMac 2021: Apple Silicon, przeprojektowanie, kolory

Firma Apple była pod wrażeniem zeszłorocznej premiery układu M1, który obecnie zasila najnowsze modele komputerów MacBook Air, 13-calowy MacBook Pro i Mac mini. Na tym jednak nie koniec i w 2021 roku Apple będzie kontynuować przenoszenie swojej oferty komputerów Mac na Apple Silicon, w tym iMaca.

Brakuje szczegółowych informacji na temat wydajności, jakiej możemy oczekiwać od nowego iMaca, ale spodziewamy się, że będziemy pod wrażeniem. Nawet „podstawowe” komputery Mac z procesorem M1 są w stanie przewyższyć najlepsze komputery iMac z technologią Intel w środku. Przynajmniej niektóre wersje nowego iMaca będą prawdopodobnie wyposażone w następną generację procesorów Apple Silicon.

Bloomberg twierdzi, że Apple pracuje nad następcami M1 z maksymalnie 20 rdzeniami procesora, w tym z 16 rdzeniami o wysokiej wydajności. Oczekuje się, że w 2021 r. firma wypuści wersje ARM wyższej klasy dla MacBooka Pro, „zarówno podstawowych, jak i zaawansowanych komputerów stacjonarnych iMac”. ARM Mac Pro ma pojawić się w 2022 roku.

Obecne komputery Mac z M1są ograniczone do dwóch portów Thunderbolt i 16 GB pamięci RAM. Jest prawdopodobne, że oba te ograniczenia zostaną również zniesione przez co najmniej zaawansowane modele iMaca z 2021 roku.

Nowy projekt inspirowany Pro Display XDR

Chociaż chipy Apple Silicon w środku z pewnością zrobią wrażenie, wizualny remont iMaca z 2021 roku może być jeszcze bardziej zauważalny.

Wyświetlacz Pro Display XDR (Apple, 2019)

Mark Gurman z Bloomberga poinformował w styczniu, że przeprojektowany iMac będzie miał wygląd inspirowany wyświetlaczem Pro Display XDR. W rzeczywistości Gurman napisał, że nowy iMac „będzie jedną z największych wizualnych aktualizacji produktu Apple’a w tym roku”.

Oto, czego oczekujemy od nowego projektu

  • płaski tył zastępujący obecną zakrzywioną konstrukcję iMaca
  • koniec z podbródkiem na dole
  • cieńsze ramki wokół wyświetlacza
  • „podobny” wygląd do Pro Display XDR

Apple może również wprowadzić zmiany w rozmiarze iMaca dzięki tegorocznemu przeprojektowaniu. Obecnie iMac jest dostępny w dwóch wersjach: 21,5 cala i 27 cali. Jeśli Apple zmniejszy rozmiary ramek i usunie dolny „podbródek” z obecnego projektu iMaca, będzie w stanie rozszerzyć powierzchnię ekranu, zachowując jednocześnie ten sam ogólny rozmiar.

Wcześniejsze raporty wskazywały, że Apple opracowuje 24-calowy iMac, który teoretycznie miałby zastąpić 21,5-calowy model. Jest możliwe, że 27-calowy ekran iMaca może wzrosnąć do około 30 cali, ale nie słyszeliśmy jeszcze żadnych szczegółowych raportów na ten temat.

Kolory

Wreszcie Jon Prosser poinformował, że iMac może być dostępny w wielu kolorach – po raz pierwszy od prawie dwóch dekad. Prosser twierdzi, że iMac 2021 będzie dostępny w kolorze gwiezdnej szarości, srebra, różowego złota, zieleni i błękitu nieba. To, czy to się rozwinie, okaże się, ale warto się nad tym zastanowić.

Koncepcja płaskich, kolorowych iMaców z 2021 roku (Jon Prosser concept)
Koncepcja płaskich, kolorowych iMaców z 2021 roku (fot. Jon Prosser)

Zgłoszenie patentowe odkryte w styczniu 2020 r. pokazuje Maca, w którym cała obudowa jest zbudowane z jednego kawałka zakrzywionego szkła. Concept Creator stworzył wizualizację tego, jak mógłby wyglądać nowy iMac na podstawie tego patentu. Koncepcja została udostępniona w LetsGoDigital i pokazuje, jak mógłby wyglądać nowy iMac – lub iMac Pro – gdyby był wykonany z jednej tafli szkła, zgodnie z patentem Apple Electronic Device with Glass Housing Member.

Nie przekonuje mnie jednak ten projekt – z pewnością nie rozwiązałby problemów z ergonomią, ale wskazuje, że Apple szuka alternatywnych projektów.

Możesz obejrzeć film pokazujący, jak według Smitreated może wyglądać nowy iMac:

Inna koncepcja stworzona przez Daniela Bautistę również wyobraża sobie, jak mógłby wyglądać nowy iMac. Te obrazy, w tym poniższy, są udostępniane w witrynie Behance.

Przeprojektowany iMac i Mac Pro - koncepcja

Rok 2021 będzie zatem bardzo ważny dla komputerów Mac, dzięki ciągłemu przechodzeniu na Apple Silicon, nowym formatom MacBooka Pro i całkowicie nowemu projektowi iMaca.

źródło: 9TO5Mac | iMore | Bloomberg