Co o Tobie wiedzą duże firmy technologiczne?

Sprawdź, do których Twoich danych mają dostęp największe popularne firmy technologiczne, bez których nasz dzień nie byłby taki sam.

Teraz, gdy firmy takie jak Apple, Facebook, Amazon czy Alphabet są jednymi z najbardziej cenionych na świecie, ludzie zaczynają obarczać je większą odpowiedzialnością za wpływ ich działań na rzeczywisty świat. Od skandalu z Cambridge Analytica po przejrzystość łańcucha dostaw Apple’a, jasne jest, że duże firmy technologiczne są poddawane coraz dokładniejszej kontroli. Nic dziwnego, że wiele z tych obaw dotyczy jednej kluczowej waluty, którą firmy technologiczne wykorzystują do własnej rentowności: danych osobowych.

Poniższa infografika przygotowana przez serwis Security Baron zawiera przejrzyste porównanie danych, które duże firmy technologiczne mogą gromadzić – według ich polityk prywatności.

Chociaż lista danych gromadzonych przez big tech jest obszerna, zarówno pod względem długości, jak i szerokości, to do tanga trzeba dwojga.

W przypadku wielu z tych kategorii użytkownicy muszą dobrowolnie podać swoje dane, aby firma mogła je zebrać. Na przykład nie musisz podawać swojego statusu związku na Facebooku, ale miliony użytkowników robią to z własnej woli!

Większość kategorii danych na liście ma sens – to oczywiste, że Amazon ma informacje o Twojej karcie kredytowej lub że Google wie, jakie witryny odwiedzasz. Nawet najmniej obeznana z technologią osoba prawdopodobnie to zrozumie.

Infografika: Typy danych użytkowników, do których mają dostęp firmy technologiczne: Google, Facebook, Apple, Twitter, Amazon i Microsoft – porównanie.

Infografika: Dane zbierane przez firmy technologiczne

Jednak z pewnością istnieją pewne kategorie danych, które są gromadzone i przechowywane, które mogą wydawać się bardzo wrażliwe dla niektórych osób:

  • Facebook zna Twoje poglądy polityczne, poglądy religijne, a nawet pochodzenie etniczne!
  • Użytkownicy Xboxa udostępniają swoje szkieletowe dane śledzenia, zbierane za pośrednictwem urządzenia Kinecta.
  • Facebook zna również Twój poziom dochodów, o czym dowiaduje się dzięki współpracy z pośrednikami danych osobowych.
  • Platformy zbierają Twoje dokumenty, e-maile i dane wiadomości – chociaż niektóre z nich to tylko metadane.
  • Facebook i Microsoft przechowują dane rozpoznawania twarzy na podstawie przesłanych zdjęć.

Pamiętaj, że do gromadzenia powyższych danych firmy się przyznają w swoich politykach prywatności i korzystając z ich usług wyrażasz na to zgodę – jak myślisz, co jeszcze wiedzą?

źródło: Security Baron | Visual Capitalist