Chrome OS jest już popularniejszy niż macOS

System Google’a Chrome OS prześcignął właśnie system operacyjny macOS w udziale systemów operacyjnych dla komputerów na świecie.

Udział systemów operacyjnych dla komputerów stacjonarnych w 2020 roku na świecie

System operacyjny Windows firmy Microsoft nadal dominuje na rynku komputerów, zdobywając olbrzymi udział na świecie w porównaniu ze swoimi konkurentami. Od dawna najbliższy konkurent Microsoftu, system macOS firmy Apple, powoli oddala się od lidera i jeszcze nie rzucił prawdziwego wyzwania Windowsowi w jakimkolwiek znaczącym stopniu. Teraz nowe dane pokazują, że trzeci konkurent – Chrome OS Google’a – wyprzedził macOS firmy Apple i wykazuje oznaki silniejszego globalnego nacisku na zdobycie przyzwoitej części rynku komputerów stacjonarnych.

Z nowych danych firmy IDC (via ArsTechnica) wynika, że ​​system operacyjny Chrome OS Google oficjalnie wyprzedził macOS firmy Apple pod względem udziału w rynku systemów operacyjnych dla komputerów, uzyskując prawie 11 proc. udziału w globalnym udziale w porównaniu z 7,5 proc. Apple’a.

To ogromny skok w ciągu ostatnich kilku lat, ponieważ Google niedawno zwiększył produkcję i marketing związany z systemem operacyjnym Chrome OS i powiązanymi urządzeniami. Mimo to udział w rynku blednie w porównaniu z Windowsem, który nadal stanowi ponad 80% globalnego rynku systemów operacyjnych dla komputerów stacjonarnych.

Udział systemów operacyjnych dla komputerów stacjonarnych na świecie

  1. Windows: 80,5%
  2. Chrome OS: 10,8%
  3. mocOS: 7,5%
  4. inne: 1,2%

źródło: IDC | Statista