Android 12 Developer Preview 1: najważniejsze nowe funkcje

Dostępna jest już wersja Android 12 Developer Preview 1 – sprawdź najważniejsze nowe funkcje, które trafia w nowej aktualizacji systemu.

Android 12 Developer Preview 1 (logo)

Następna duża aktualizacja najpopularniejszego mobilnego systemu operacyjnego na świecie dla smartfonów jest już dostępna w najwcześniejszym wydaniu dla programistów. Oznacza to, że już możemy zobaczyć najnowsze funkcje z wersji Android 12 Developer Preview 1, aby dowiedzieć się, co może czekać w tym roku użytkowników, którzy dostaną aktualizację tej iteracji na swoim urządzeniu. Jak widzieliśmy podczas pierwszej fali kompilacji Androida 11 w zeszłym roku, od razu dodano kilka godnych uwagi i bardzo pożądanych funkcji, a teraz są już gotowe nadchodzące funkcje w potencjalnych przyszłych kompilacjach.

Nie wszystkie nowe dodatki do oprogramowania będą działać z każdym telefonem Pixel. A z powodu utraty wsparcia, ulubiony przez fanów Pixel 2 i 2 XL, nie jest w stanie pociągnąć instalacji najnowszej kompilacji Androida dla programistów. Pomimo pewnych trudności serwis 9TO5Google szczegółowo przeanalizował tę pierwszą wersję systemu Google’a, aby wskazać niektóre z najlepszych nowych funkcji, które prawdopodobnie pojawią się w ramach publicznej wersji Androida 12.

Oczywiście niektórzy użytkownicy mogą chcieć pobrać pierwszą wersję Androida 12 i cieszyć się nowymi funkcjami. Jak zawsze ostrzegam, NIE zalecam tego robić, ponieważ tak naprawdę nie jest to wersja przeznaczona dla użytkowników. Jak prawie każda wczesna wersja zapoznawcza, nadal jest pełna błędów i przypadkowych problemów, które utrudniają działanie urządzenia. Nie rób tego na swoim głównym smartfonie!

Otwarte wersje beta pojawią się później ze zwiększoną stabilnością i miejmy nadzieję, że również pojawi się tam mnóstwo dodatkowych funkcji.

Nowy interfejs użytkownika odtwarzacza multimedialnego i ulepszenia

Najwyraźniej jednym z dużych obszarów, które Google planuje ulepszyć w następnej iteracji Androida, jest dział mediów, ponieważ pierwsza wersja deweloperska zawiera zupełnie nowy interfejs użytkownika odtwarzacza multimediów z innymi powiązanymi ulepszeniami. Nowy interfejs odtwarzacza multimediów jest z jedną z najważniejszych nowych funkcji w Android 12 Developer Preview 1, ponieważ zapewnia znacznie większe znaczenie kontrolkom i okładkom albumów.

Odtwarzacz zmienił się zarówno na ekranie blokady, jak i podczas korzystania z panelu Szybkie ustawienia/ Powiadomienia, z większym rozmiarem ogólnym i łatwiejszymi w zarządzaniu elementami sterującymi. Po dotknięciu lokalizatora odtwarzania pojawia się również nowe wyskakujące okienko umożliwiające szybkie połączenie lub sparowanie z nowym urządzeniem Bluetooth, co usprawnia proces podłączania pary słuchawek lub głośnika do urządzenia. Animacje i kolor akcentów pozostają takie same jak w poprzedniej wersji.

Możesz teraz również zapobiegać wyświetlaniu aplikacji w obszarze powiadomień w ramach elementów sterujących wznowieniem multimediów. Jeśli często zmieniasz aplikacje i chcesz, aby tylko wybrane playery były aktywne lub wznawiane po pewnym czasie, jest to naprawdę fajna opcja, aby utrzymać porządek.

Przeprojektowana aplikacja Ustawienia

Aplikacja Ustawienia przeszła kilka zmian na przestrzeni lat, ale wygląda na to, że w tym roku w okresie może pojawić się więcej poprawek. Nowy zaokrąglony pasek wyszukiwania znajduje się u góry głównej strony ustawień, ze znacznie większym zdjęciem profilowym, które teraz znajduje się poza krótszym polem wyszukiwania.

Podczas zagłębiania się w poszczególne sekcje, są wczesne wskazówki dotyczące nadchodzącego pogłębionego systemu tematycznego. Każda podsekcja ma teraz tło w niebieskim odcieniu, które, mamy nadzieję, będzie zgodne z głównym motywem Twojego urządzenia.

Niewielką, ale godną uwagi nową funkcją, którą od razu zauważysz, jest nowa aktywacja w kształcie pigułki, która przełącza opcje w menu ustawień.

Czy ta funkcja zmienia zasady gry w Android 12 Developer Preview 1? Nie. Ale prawdopodobnie jest to dowód na to, że w ramach nowego interfejsu ustawień pojawi się więcej zmian w nadchodzących miesiącach.

Poprawiono menu skrótów aplikacji

Kolejną drobną zmianą w ramach Android 12 Developer Preview 1 są nieco wydłużone menu skrótów aplikacji. Po dotknięciu i przytrzymaniu ikony aplikacji możesz zauważyć, że wyskakujące okienko jest nieco większe niż w poprzednich wersjach. Prawdopodobnie jest to poprawka poprawiająca jakość życia, ponieważ nieznacznie łatwiej jest dotrzeć do skrótów lub zmienić ich kolejność jedną ręką.

Kody dostępu do funkcji Udostępnianie w pobliżu

W ostatnich wersjach Androida Google położył nacisk na poprawę możliwości udostępniania zapisanych kodów dostępu do sieci bezprzewodowych. W Androidzie 12 możesz nie tylko udostępniać dane sieci za pomocą kodu QR, ale także korzystać z funkcji Udostępnianie w pobliżu, aby udostępniać dowolne zapisane hasła Wi-Fi dowolnym pobliskim urządzeniom.

Firma Google dodała przełącznik Udostępnij w pobliżu do ekranu hasła Wi-Fi. Oznacza to, że jeśli zagłębisz się w ustawienia sieci i klikniesz przycisk „Udostępnij”, zobaczysz przycisk funkcji Udostępnianie w pobliżu, który po dotknięciu pozwoli użytkownikom szybko udostępnić identyfikator SSID i hasło sieci innym użytkownikom Androida w Twoim sąsiedztwie.

Udostępnianie hasła do Wi-Fi (Android 12)
Udostępnianie hasła do Wi-Fi (Android 12) fot. AndroidCentral

Interfejs do edycji zrzutów ekranów

Kolejnym zgrabnym ulepszeniem już solidnej podstawowej części Androida w Developer Preview 1 jest dodanie niektórych opcji w narzędziu do oznaczania zrzutów ekranu. Pierwsza zmiana w sposobie tworzenia zrzutów ekranu powoduje, że użytkownicy nie mogą już dotknąć „X”, aby usunąć powiadomienie w lewym dolnym rogu. Zamiast tego użytkownicy mogą wyczyścić podgląd, przesuwając palcem od prawej do lewej.

Po raz pierwszy można dodać tekst w siedmiu kolorach do wyboru i prostym ruchem do wewnątrz i na zewnątrz, zmieniającym rozmiar czcionki w podobny sposób jak w Snapchacie. Możesz także dodać emotikony jako naklejki, co dodaje zabawną warstwę do standardowego narzędzia do zrzutów ekranu.

Interfejs zrzutów ekranu (Android 12)
Interfejs zrzutów ekranu (Android 12) fot. AndroidCentral

Przeprojektowane odcienie powiadomień

Google ponownie wprowadził pewne poprawki w obszarze powiadomień. Tym razem obszar powiadomień jest znacznie bardziej przejrzysty i wprowadzono kilka znaczących zmian w wyglądzie i działaniu powiadomień.

Firma Google zwiększyła rozmiar naruszającej zasady aplikacji w obszarze powiadomień, a większa czcionka i obrazy profilowe również uległy zmianie w miejscach, w których są używane. Istnieje pewien odstęp między górną częścią obszaru powiadomień a przełącznikami Szybkich ustawień, które mogą wydawać się ciasne z powodu ikony czasu, daty i paska stanu.

Powiadomienia (Android 12)
Powiadomienia (Android 12) fot. AndroidCentral

Zgrabna mała ikona zegara szybko uruchamia menu „drzemki”, co jest o wiele łatwiejsze niż konieczność przeciągnięcia powiadomienia do połowy, aby ją aktywować. Pierwsze dotknięcie powoduje natychmiastową drzemkę na godzinę, a rozszerzone menu oferuje dodatkowe ograniczenia czasowe.

Więcej opcji układu siatki Pixel Launcher

W zeszłym roku, wraz z uruchomieniem Pixela 5, Google wprowadził nową funkcję do standardowego programu Pixel Launcher, dodając możliwość dostosowania rozmiaru siatki ekranu głównego. Jedynymi dostępnymi opcjami były opcje symetryczne : 2×2, 3×3, 4×4 i 5×5 (domyślnie).

Dla tych, którzy chcą korzystać z dodatkowych opcji dostosowywania, Android 12 Developer Preview 1 dodaje kolejną opcję do wyboru siatki, 4×5. W szczególności oznacza to cztery spacje w poprzek i pięć spacji w dół. W rzeczywistości jest to pierwsza jak dotąd niesymetryczna opcja programu Pixel Launcher, oferująca prostokątny kształt, który może lepiej pasować do wyższych telefonów.

W wersji Android 12 Developer Preview 1 wprowadzono nie tylko zmiany na poziomie interfejsu użytkownika, ale tak się składa, że ​​ten niewielki wybór to najważniejsze funkcje dla użytkowników, jakie do tej pory znaleziono. Oczywiście z czasem poznamy więcej szczegółowych funkcji i zmian w Androidzie 12.

Obejrzyj przygotowany przez redaktorów 9TO5 Mac wideo ze szczegółowym omówieniem wszystkiego, co do tej pory znaleźli w aktualizacji Androida 12:

źródło: 9TO5Google