Ten dokument analizuje, jak kłamie Trump?

Film dokumentalny „Donald Trump: Sztuka kłamstwa” od Discovery+ demaskuje zachowania i fałszywe tezy byłego prezydenta USA.

Donald Trump: Sztuka kłamstwa - Player/Discovery+

Były już prezydent Stanów Zjednoczonych – Donald Trump – to niewątpliwie barwny performer o bardzo bujnej wyobraźni. Jednak czy osoba, którą ponosi fantazja i kłamie może być prezydentem tak wielkiego kraju? Nowy film dokumentalny Donald Trump: Sztuka kłamstwa (tyt. oryg. Donald Trump: A Faking It Special) od Discovery+ analizuje nie tylko zachowania, mowę ciała i ton głosu Trumpa, ale szuka też głębszych przyczyn mijania się z prawdą byłego przywódcy.

Donald Trump to jedna z najpotężniejszych i najbardziej dzielących postaci na świecie. Podobno złożył ponad 22 000 fałszywych lub wprowadzających w błąd twierdzeń, gdy był prezydentem.

Skąd więc możemy stwierdzić, czy Trump mówi prawdę, czy ją udaje? Niezależnie od tego, czy zostały uchwycone przez kamery, czy uwiecznione w tweetach, wszystkie oczy skierowane były na to jak mówi i dlaczego.

  • Czy jego ojciec naprawdę urodził się w Niemczech?
  • Czy naprawdę nie padało podczas jego ceremonii inauguracyjnej?
  • Czy był „tam z wami” z ratownikami z 11 września?

Eksperci wypowiadający się w filmie, analizują klatka po klatce, sekunda po sekundzie wystąpienia prezydenta i wyjawiają prawdę o Trumpie. Wśród nich są:

  • Cliff Lansley obserwator badający inteligencję emocjonalną i porównujący mowę ciała, ruchy twarzy oraz głosy ze słowami i przekazem przemawiającego.
  • Dawn Archer jest profesor lingwistyki, która słucha co ludzie mają na myśli i analizuje to co mówią, jak to mówią i co chcą przekazać.
  • Kerry Daynes – profilerka, psycholog sądowy i biegła, która przez ostatnie 25 lat analizowała najgorsze przestępcze umysły oraz najbardziej złożone osobowości.

Profesor Dawn Archer wzięła pod lupę słowa, działania i zachowania Donalda Trumpa. Komentator polityczny doktor Cliff Lansley, wskazuje „Trump Squirm” (ruch skrętny Trumpa), kiedy jego ramiona i mowa ciała zaprzeczają wypowiadanym słowom i są tłumione przez trzymanie pulpitu.

Badaczka wskazuje także moment, w którym Trump odnosi się do wirusa Covid-19. Kerry Daynes, uważa z kolei że ​​odmowa zaakceptowania porażki przez Trumpa wynika z tego, że prześladuje go strach przed zawodzeniem ojca.

Trwający zaledwie 44 minut film dokumentalny Donald Trump: Sztuka kłamstwa dostępny jest do obejrzenia w serwisie Discovery+ a dla polskich widzów w serwisie Player.

źródło: Player | Discovery+