Polska na 9. miejscu w rankingu e-partycypacji ONZ

Polska w dwa lata wskoczyła z 31. na 9. miejsce w światowym rankingu e-partycypacji Organizacji Narodów Zjednoczonych za 2020 rok.

Mapa: Wskaźnik e-partycypacji ONZ w 2020 roku

Do szybkiego awansu naszego kraju w rankingu e-partycypacji przyczyniło się wprowadzenie i rozwój Internetowego Konta Pacjenta (IKP). Korzysta z niego już blisko 5 milionów Polaków, a w pierwszym miesiącu obowiązywania wprowadzonych w styczniu e-skierowań lekarze wystawili przez IKP blisko 2,5 mln skierowań na konsultacje i badania.

Przeczytaj także: Od 15 lutego znajdziesz swój e-PIT za 2020 rok w e-US

Rekordowy wzrost liczby użytkowników zanotowało w 2020 r. Internetowe Konto Pacjenta. Obecnie jest ich ponad 4,7 mln wobec zaledwie 850 tys. na początku 2020 r. Tylko w okresie październik-listopad nastąpił przyrost liczby nowych kont o 1 mln. Od 8 stycznia 2021 roku placówki medyczne mają obowiązek wystawiania i obsługi elektronicznych skierowań.

W pierwszym miesiącu obowiązywania e-skierowań, lekarze wystawili ich blisko 2,5 mln. Średnio dziennie do systemu e-zdrowie wpływa niemal 150 tys. tego rodzaju elektronicznych dokumentów. Od początku ubiegłego roku lekarze wystawiają tylko zdalne e-recepty. W formule elektronicznej korzystamy także ze zwolnień lekarskich.

Utrzymujący się trend wzrostowy i zainteresowanie e-usługami to dobra prognoza dla dalszych działań w ramach procesu informatyzacji ochrony zdrowia. Jeszcze w tym roku planujemy uruchomić możliwość zamawiana e-recept przez Internetowe Konto Pacjenta dla osób chorych przewlekle oraz centralną e-rejestrację – komentuje w podsumowaniu pierwszego miesiąca funkcjonowania e-skierowania Agnieszka Kister, dyrektor Centrum e-Zdrowia.

W dwa lata do pierwszej dziesiątki

Stosowany przez Organizację Narodów Zjednoczonych wskaźnik E-Partycypacji określa poziom dostępu obywateli do informacji i usług publicznych za pośrednictwem technologii cyfrowych i telekomunikacyjnych. W ciągu ostatnich dwóch lat Polska awansowała w rankingu e-partycypacji z 31. pozycji na 9. 

Indeks e-partycypacji ONZ 2020 (Polska)

Nie tylko e-partycypacja

W 2020 roku po wzrosła także wartość indeksu EGDI (indeks rozwoju e-administracji, E-Government Development Index prowadzony przez Organizację Narodów Zjednoczonych) dla Polski: w 2018 roku wynosił on 0,79, obecnie zaś już 0,85. W rankingu cyfrowych administracji Polska zajmuje 24 miejsce na świecie. 

Obok służby zdrowia, cyfryzacji świadczonych usług poddają się inne instytucje: od lutego ubiegłego roku przez Internet złożymy wniosek o ochronę własności intelektualnej w Urzędzie Patentowym. Wiosną, gdy obowiązywały najcięższe obostrzenia związane z epidemią koronawirusa, można było – bez konieczności wizyty w urzędzie – składać wnioski o inspekcje urządzeń lub certyfikacje w Urzędzie Dozoru Technicznego.

źródło: UN E-Government Knowledgebase | S&T