Jak wzmocnić sieć Wi-Fi i jej zasięg w domu?

Masz spore mieszkanie lub duży dom i zastanawiasz się jak prosto zwiększyć zasięg sieci w najodleglejszych zakamarkach? To niepozorne urządzenie Ci w tym pomorze.

Wzmacniacz sieci bezprzewodowej TP-Link RE365 AC1200

Niewątpliwie żyjemy w czasach, w których dostęp do internetu jest czymś normalnym i wszechobecnym. Jednak nawet gdy mamy superszybkie łącze, to wciąż borykamy się ze wzmocnieniem sygnału w najdalej położonych od routera pomieszczeniach. Do tematu można podejść na kilka sposobów, można przeciągnąć kabel i skonfigurować dodatkowy router – ale kto by się w to bawił? Można postawił główny router w najbardziej optymalnym miejscu – które jest w takiej samej odległości od wszystkich pokoi… No ale są też ściany, zakamarki i nie zawsze nasze Wi-Fi chce działać w sypialni na poddaszu!

Bardzo dobrym wyjściem jest wykorzystanie uniwersalnego wzmacniacza sieci bezprzewodowej, który podłączamy po prostu do gniazdka w ścianie – najlepiej jeszcze, aby ten wzmacniacz nie zabierał nam dostępu do gniazdka, które jest na wagę złota!

Ostatnio trafiło do mnie właśnie takie urządzenie, które dla Was przetestowałem – i już wiem, że nie szybko zniknie z mojej ściany:) Mowa o wzmacniaczu sygnału sieci bezprzewodowej RE365 firmy TP-Link z wbudowanym gniazdkiem w standardzie AC1200.

Wzmacniasz sygnału TP-link AC1200 DualBand (RE365) pozwala na rozszerzenie istniejącej sieci bezprzewodowej w dwóch pasmach: 2,4 GHz oraz 5 GHz, pokrywając swoim zasięgiem powierzchnię dochodzącą aż do 930 m². To chyba najprostsze i najskuteczniejsze rozwiązanie, które pozwala wzmocnić sygnał iuporanie się z tzw. martwymi strefami.

do 867 Mb/s

300 Mb/s w paśmie 2,4 GHz + 867 Mb/s w paśmie 5 GHz pozwalają uzyskać połączenia o łącznej prędkości do 1200Mb/s

gniazdko

wbudowane gniazdko sieci elektrycznej umożliwia podłączenie do prądu dodatkowego urządzenia

WPS

inteligentny sygnalizator siły sygnału pomaga znaleźć najlepszą lokalizację dla urządzenia i tym samym uzyskać optymalny zasięg sieci

Wi-FI

współpracuje z każdym routerem bezprzewodowym oraz bezprzewodowym punktem dostępowym

Technologia połączenia bezprzewodowego w standardzie AC umożliwia uzyskanie szybkich połączeń domowej sieci bezprzewodowej i zasięgu obejmującego powierzchnię całego domu. Dzięki temu, że RE365 jest kompatybilny z każdym routerem bezprzewodowym i punktem dostępowym dostępnym na rynku nie musisz zastanawiać się, czy wzmacniać „polubi się” z Twoim urządzeniem, które np. otrzymałeś od dostawcy internetu.

Kompatybilność wzmacniacza RE365 z każdego typu routerami

Sygnalizator świetlny pod przyciskiem WPS poinformuje się, czy wzmacniacz znajduje się w odpowiedniej odległości od punktu dostępowego/routera. Kolor niebieski informuje o stabilnym połączeniu, a czerwony o tym, że gniazdko znajduje się zbyt daleko od routera.

Jak TP-Link RE365 wzmacnia sieć bezprzewodową?

Aby korzystac z rozszerzonej sieci Wi-Fi, przy użyciu wzmacniacza sygnału TP-Link RE365, należy go podłączyć do gniazdka elektrycznego i skonfigurować z domowa siecią bezprzewodową. Można to zrobić bardzo szybko na 3 różne sposoby:

  • przy użyciu przycisku WPS na urządzeniu,
  • przez aplikację mobilną Teater od TP-Link (linki do sklepu App Store i Google Play znajdziesz poniżej) – polecam tę metodę – dzięki aplikacji będziecie mieć pełną kontrolę nad ustawieniami urządzenia, aktualizacja oprogramowania układowego czy udostępnianiem sieci gościom. Dodatkowo aplikacja przeprowadzi Cię krok po kroku podczas konfiguracji,
  • przez przeglądarkę internetową (Chrome, Safari, Firefox).

Wszystkie trzy metody możesz konfiguracji wzmacniacza sygnału sieci bezprzewodowej od TP-Linka możesz obejrzeć na poniższym wideo:

Gdy już Twój wzmacniacz został odpowiednio skonfigurowany i umieszczony w najbardziej optymalnym gniazdku możesz spokojnie korzystać z Wi-Fi na drugim końcu domu. Jeśli masz dostęp do obu sieci, możesz łatwo sprawdzić prędkość internetu ze wzmacniacza i z odległego routera, aby przekonać się, jak wzmacniacz doskonale sobie radzi.

W moim przypadku wystarczyło podłączyć wzmacniacz za drzwiami w drugim pokoju, aby odczuć sporą różnice w wydajności mojego Wi-Fi. Producent deklaruje, że RE365 pozwala rozszerzyć sieć domową nawet do 930 m².

Zasięg wzmacniacza sygnały Wi-Fi TP-Link RE365

Rzeczywisty zasięg sieci Wi-Fi może jednak być inny ze względu na środowisko, w którym znajduje się budynek, zastosowane materiały budowlane, a także obecność innych urządzeń emitujących zakłócenia sygnału bezprzewodowego.

Wbudowane gniazdko

Dzięki wbudowanemu gniazdku nie tracimy i tak zawsze za małą liczbę gniazdek – gniazdek w domu. Wzmacniacz RE365 korzysta z gniazdka, ale jednocześnie daje dostęp do własnego gniazda – w związku z czym jest tylko nakładką na Twój cenny dostęp do prądu :) Można podłączyć do niego wszystko, od komputera, po lampkę czy ładowarkę do smartfona.

Żałuję tylko, że TP-Link nie zintegrowało z tym gniazdem inteligentnych możliwości swojego smart pluga Tapo P100, dzięki któremu można zarządzać zasilaniem przez smartfona – ale RE365 jest tylko 2 w 1 – wzmacniaczem i gniazdem.

Wykorzystanie wzmacniacza także jako gniazdko elektryczne (TP-Link RE365)

Specyfikacja TP-Link RE365

porty1 port 10/100 RJ45
przyciskiWPS, LED, Power, Reset
wymiary125 × 70 × 77 mm
liczba anten2
częstotliwość i maks. prędkość5GHz: do 867 Mb/s
2,4GHz: do 300 Mb/s
standardy sieciIEEE 802.11a/n/ac 5GHz, IEEE 802.11b/g/n 2,4GHz
bezpieczeństwoszyfrowanie 64/128-bit WEP, WPA/WPA2-PSK
funkcjewł./wył. odbiornika sieci bezprzewodowej,
tryb pracy,
kontrola diod
pobór mocyCE: ≤ 6,5 W
FCC: ≤ 8 W

Czy warto kupić wzmacniacz sieci Wi-Fi?

Polecane przez mobiRANK.pl (sticker small)

To urządzenie z pewnością docenią osoby, które mają spore mieszkanie lub dom i chcą mieć dostęp do internetu bezprzewodowego na większej powierzchni swojego lokum. Wzmacniacz sygnału sieci bezprzewodowej włączany do gniazdka od TP-Link RE365 ma wiele zalet. Przede wszystkim można go podłączać do dowolnego gniazdka w domu – możemy go przenosić, nie ma niepotrzebnych kabli, jest w pełni zarządzalny przez aplikację mobilną, nie zabiera dostępu do gniazdka, bo po podłączeniu go do gniazdka sam staje się gniazdkiem.

Oczywiście można byłoby mieć życzenie, żeby można było zarządzać także podłączonymi do niego urządzeniami, ale to już tylko życzenie, bo wzmacniacz służy do czego innego.

Nie wspomniałem wcześniej o designie i jakości wykonania, które zadowolą nawet najbardziej wybrednych – urządzenie po podłączeniu staje się niemal niezauważalne, a połączone anteny są bezpieczne dla bawiących się przy podłodze zwierząt lub dzieci.

Gdzie i za ile kupić wzmacniacz RE365?

Wzmacniacz sieci Wi-Fi TP-Link RE365 AC1200

TP-Link AC1200 (RE365)

ok200,00 zł

stan na 17 lutego 2021 r.

źródło: opracowanie własne