Śmieciarze z Ankary otworzyli bibliotekę z porzuconymi książkami

„Śmieci dla jednego są skarbem dla drugiego” a śmieciarze z Turcji otworzyli obszerną bibliotekę złożoną z wyrzuconych książek na wysypisko śmieci.

Biblioteka stworzona z wyrzuconych książek w Ankarze (Turcja) - fot. Çankaya Belediyesi
Biblioteka stworzona z wyrzuconych książek w Ankarze (Turcja) – fot. Çankaya Belediyesi

Biblioteka w Ankarze nadaje nowe znaczenie poglądowi, że książki są ponadczasowe. W dostępnym publicznie zbiorze jest już ponad 6000 uratowanych książek a w sumie 25000, podarowanym książkom od ludzi. Śmieciarze pracujący w służbach oczyszczania stolicy Turcji otworzyli bibliotekę publiczną składającą się wyłącznie z książek przeznaczonych niegdyś do wyrzucenia. Biblioteka, znajdująca się w dzielnicy Çankaya w Ankarze, została założona po tym, jak pracownicy sanitarni zaczęli zbierać wyrzucone książki. Przez miesiące śmieciarze zbierali porzucone książki. W miarę rozpowszechniania się informacji o kolekcji mieszkańcy zaczęli również bezpośrednio przekazywać książki.

Początkowo książki były wypożyczane wyłącznie przez pracowników i ich rodziny. Jednak wraz ze wzrostem kolekcji i zainteresowaniem całej społeczności biblioteka została ostatecznie otwarta dla wszystkich we wrześniu ubiegłego roku.

Zaczęliśmy dyskutować o pomyśle stworzenia biblioteki z tych książek. A kiedy wszyscy go poparli, ten projekt się wydarzył – powiedział burmistrz Çankaya Belediyesi Alper Tasdelen, którego samorząd nadzorował otwarcie biblioteki.

Obecnie w bibliotece można znaleźć książki od literatury pieknej po literaturę faktu. Istnieje również popularna sekcja dla dzieci z komiksami i cała sekcja dotycząca badań naukowych. Książki w języku angielskim i francuskim są również dostępne dla gości dwujęzycznych.

Biblioteka mieści się w pustej wcześniej cegielni w siedzibie wydziału sanitarnego. Z postarzaną ceglaną fasadą i długimi korytarzami przestrzeń była idealna na bibliotekę. Jak podają media państwowe, książki są wypożyczane na dwa tygodnie, z możliwością przedłużenia w razie potrzeby.

Z jednej strony byli tacy, którzy zostawiali te książki na ulicach. Z drugiej strony inni szukali tych książek – mówi Tasdelen.

Kolekcja rozrosła się do tego stopnia, że ​​biblioteka wypożycza teraz ocalałe książki szkołom, programom edukacyjnym, a nawet więzieniom. Wiejscy nauczyciele z całej Turcji proszą o książki – powiedział Tasdelen. Władze miasta zatrudniły również pracownika etatowego do zarządzania całą biblioteką.

Biblioteka jest często wypełniona dziećmi pracowników miejskich i uczniów z okolicznych szkół. Znajduje się tu również strefa wypoczynkowa dla czytelników i szachy dla zwiedzających. Biblioteka jest szczególnie popularna wśród rowerzystów, którzy jeżdżą na rowerze po pobliskiej dolinie i robią przerwę na szybką lekturę i filiżankę herbaty.

Biblioteka ma ponad 25 000 beletrystyki i literatury faktu, podzielonych na 17 kategorii. To świetne miejsce na przerwę dla pracowników sanitarnych w dzielnicy Çankaya w Ankarze.

Po sukcesie biblioteki robotnicy zamienili śmieciarkę w małą mobilną bibliotekę, aby przenosić zebrane książki do pobliskich szkół i innych bibliotek okręgowych.

Mobilna biblioteka w śmieciarce

źródło: CNN | Matador Network | Anadolu Ajansi