Od poniedziałku 15 lutego 2021 roku rozpocznie się okres rozliczeń PIT za rok 2020 – swoje rozliczenie znajdziesz w usłudze online Twój e-PIT.
Internetowa usługa Twój e-PIT jest udostępniana podatnikom od 2019 roku, ale w tym roku jest ona częścią e-Urzędu Skarbowego – czyli internetowego serwisu Ministerstwa Finansów i Krajowej Administracji Skarbowej, który działa od 1 lutego 2021 roku. Do e-Urządu Skarbowego (e-US) zalogowało się do tej pora niemal pół miliona podatników. Za jego pośrednictwem, podatnicy złożyli ponad 3,2 tys. różnych pism. 35 tys. osób skorzystało z możliwości obejrzenia swojego mandatu, a 32 tys. osób zapłaciło elektronicznie podatki.
Przeczytaj także: Nowości w usłudze Twój e-PIT już od 15 lutego 2020 roku
Usługa Twój e-PIT jest jedną z najpopularniejszych e-usług polskiej administracji. Tylko w 2021 roku złożono przez nią blisko połowę z 18,3 mln elektronicznych deklaracji PIT.
Krajowa Administracja Skarbowa (KAS) przygotowała podatnikom ich zeznania roczne na podstawie posiadanych przez siebie danych. W usłudze Twój e-PIT są najczęściej wypełniane zeznania roczne, czyli PIT-37 i PIT-38. Osoby, które nie prowadzą działalności gospodarczej, mogą skorzystać z zeznań przygotowanych na formularzach PIT-28 i PIT-36 (rozliczenia udostępnione w usłudze trzeba jednak samemu będzie uzupełnić o dane dotyczące przychodów z działalności gospodarczej oraz działów specjalnych produkcji rolnej).
Dostępne będzie również oświadczenie o przekazaniu 1% podatku organizacji pożytku publicznego czyli PIT-OP.
Statystyki usługi Twój e-PIT
- w 2019 roku 16 mln elektronicznych deklaracji PIT, w tym ok. 7 mln za pomocą usługi.
- w 2020 r. ok. 18,3 mln elektronicznych deklaracji PIT, w tym ok. 9 mln za pomocą usługi.
Ważne terminy
- PIT-37 i PIT-38: do 30 kwietnia 2021 r. możesz zweryfikować i zmodyfikować lub zatwierdzić swoje rozliczenia w usłudze Twój e-PIT. Potem KAS automatycznie zaakceptuje zeznania. Dzięki temu PIT będzie złożony w terminie nawet jeżeli nie podejmiesz żadnych działań.
- PIT-28 za 2020 r. można składać w usłudze Twój e-PIT do 1 marca 2021 r.
- PIT-28 i PIT-36 (w przeciwieństwie do rozliczenia PIT-37 i PIT-38), nie zostanie automatycznie zaakceptowane z upływem 30 kwietnia 2021 r. Należy pamiętać, aby sprawdzić i uzupełnić to rozliczenie, a następnie je zaakceptować i pobrać Urzędowe Poświadczenie Odbioru (UPO).
Jak zalogować się do e-Urzędu Skarbowego?
e-Urząd Skarbowy umożliwia załatwienie wielu spraw online – bez wychodzenia z domu, na dowolnym urządzeniu, 24/7. Znajdziesz tam między innymi:
- Twój e-PIT (czyli zeznanie podatkowe PIT-28, PIT-36, PIT-37 lub PIT-38),
- wykaz mandatów karnych,
- swój numer mikrorachunku podatkowego (na który wpłacasz PIT, CIT i VAT),
- e-mikrofirmę (do generowania i wysyłania JPK).
W niedalekiej przyszłości planowane jest uruchomienie logowania do e-Urzędu Skarbowego i usługi Twój e-PIT też przez aplikację mObywatel.
Do e-Urzędu Skarbowego można zalogować się na 2 sposoby!
Wejdź na stronę urzadskarbowy.gov.pl i zaloguj się:
- przez login.gov.pl (profil zaufany), e-dowód lub bankowość elektroniczną. Będziesz mieć dostęp do wszystkich usług e-Urzędu Skarbowego i swoich danych.
- danymi podatkowymi (PESEL lub NIP i kwota przychodów) –Będziesz mieć dostęp do swoich danych i usługi Twój e-PIT. Pozostałe usługi e-Urzędu Skarbowego będą niedostępne.
Przygotuj:- PESEL (albo NIP i datę urodzenia)
- kwotę przychodu z rozliczenia za 2018 r.
- kwotę przychodu z jednej informacji od płatników za 2019 r. (np. z PIT-11 od twojego pracodawcy),
- i potwierdź kwotą nadpłaty/podatku do zapłaty z rozliczenia za 2018 r.
Ważne. Jeżeli kwota nadpłaty/podatku do zapłaty wynosi „0” (zero) – zaloguj się przez login.gov.pl.
Instrukcja: Jak złożyć Twój e-PIT?
Zobacz wersję tekstową infografiki
Jak złożyć PIT-37 i PIT-38 za pomocą usługi Twój e-PIT?
- W serwisie podatki.gov.pl wybierz e-Urząd Skarbowy
- Zaloguj się:
- przez login.gov.pl (profil zaufany,) e-dowód lub bankowość elektroniczną.
- lub wpisz swoje dane
- PESEL (albo: NIP i datę urodzenia)
- kwotę przychodu z deklaracji za rok 2018
- jedną z kwot przychodu z jednej z informacji od pracodawców (np. PIT-11) za rok 2019i potwierdź kwotą nadpłaty/podatku do zapłaty z deklaracji za rok 2018 r. Jeżeli otrzymałeś informację od organu rentowego (PIT-40A) i w 2018 r. nie rozliczyłeś się samodzielnie – podaj kwotę nadpłaty/do zapłaty z PIT-40A.
- Wybierz Twój e-PIT
- Teraz możesz:
- zaakceptować przygotowane zeznanie
- jeśli nie rozliczasz się indywidualnie, zmienić sposób rozliczenia na:
- wspólne z małżonkiem
- jako osoba samotnie wychowująca dzieci
- zmienić lub wskazać organizację pożytku publicznego (OPP), której chcesz przekazać 1% podatku
- zmienić dane ulgi na dzieci lub dodać ulgę
- dodać inne dane (np. ulga termomodernizacyjna, odliczenia darowizny na cele krwiodawstwa, kultu religijnego, wydatki na cele rehabilitacyjne lub z tytułu użytkowania internetu, wpłaty na indywidualne konto zabezpieczenia emerytalnego (IKZE)
- odrzucić przygotowany PIT i albo wypełnić samodzielnie formularz w usłudze Twój e-PIT albo rozliczyć się w innej formie. Wówczas Twój e-PIT proponowany przez urząd nie będzie brany pod uwagę
- nie zrobić nic — wówczas 30 kwietnia Twoje rozliczenie przygotowane przez urząd zostanie uznane za złożone, chyba, że rozliczyłeś się wcześniej lub w innej formie
- Zaakceptuj i wyślij zeznanie
- Teraz możesz pobrać Urzędowe Poświadczenie Odbioru (UPO)
Dlaczego warto skorzystać z usługi Twój e-PIT e-Urzędu Skarbowego?
W przygotowanym zeznaniu są takie informacje jak:
- dane podatnika i jego mikrorachunek podatkowy% ulga na dzieci
- zwolnienia z PIT dla osób do 26 roku życia
- 1%
Osoby, które rozliczą się przez Twój e-PIT, otrzymają zwrot podatku szybciej, maksymalnie do 45 dni. W przypadku zeznania złożonego tradycyjną metodą, czas ten może wynosić nawet 3 miesiące.
Korzystając z usługi można uzupełnić zeznanie przygotowane przez KAS i uwzględnić przysługujące odliczenia np. darowizny, w tym te związane z COVID-19, ulgę rehabilitacyjną, ulgę na internet, ulgę termomodernizacyjną, wpłaty na indywidualne konto zabezpieczenia emerytalnego (IKZE) czy odliczenie wydatków mieszkaniowych.
Można też zadeklarować przekazanie 1% swojego podatku dla dowolnie wybranej Organizacji Pożytku Publicznego.
W usłudze Twój e-PIT podatnicy, którym z rozliczenia PIT wyniknie podatek do zapłaty, będą mieli wskazany swój mikrorachunek podatkowy tak, by wygodnie dokonać płatności online. W przypadku, gdy zeznanie z którego wynika podatek do zapłaty zostanie zaakceptowane automatycznie, urząd skarbowy do 31 maja 2021 r. wyśle podatnikowi informacje o kwocie podatku do zapłaty.
Twój e-PIT działa przez całą dobę i można z niego korzystać na dowolnym urządzeniu podłączonym do internetu.
Oprócz rozliczenia rocznego PIT w usłudze Twój e-PIT, podatnicy mogą korzystać również z systemu e-Deklaracje.
źródło: Ministerstwo Finansów