Od 15 lutego znajdziesz swój e-PIT za 2020 rok w e-US

Od poniedziałku 15 lutego 2021 roku rozpocznie się okres rozliczeń PIT za rok 2020 – swoje rozliczenie znajdziesz w usłudze online Twój e-PIT.

Twój e-PIT w usłudze e-Urząd Skarbowy od 15 lutego 2021 r.

Internetowa usługa Twój e-PIT jest udostępniana podatnikom od 2019 roku, ale w tym roku jest ona częścią e-Urzędu Skarbowego – czyli internetowego serwisu Ministerstwa Finansów i Krajowej Administracji Skarbowej, który działa od 1 lutego 2021 roku.  Do e-Urządu Skarbowego (e-US) zalogowało się do tej pora niemal pół miliona podatników. Za jego pośrednictwem, podatnicy złożyli ponad 3,2 tys. różnych pism. 35 tys. osób skorzystało z możliwości obejrzenia swojego mandatu, a 32 tys. osób zapłaciło elektronicznie podatki.

Przeczytaj także: Nowości w usłudze Twój e-PIT już od 15 lutego 2020 roku

Usługa Twój e-PIT jest jedną z najpopularniejszych e-usług polskiej administracjiTylko w 2021 roku złożono przez nią blisko połowę z 18,3 mln elektronicznych deklaracji PIT.

Krajowa Administracja Skarbowa (KAS) przygotowała podatnikom ich zeznania roczne na podstawie posiadanych przez siebie danych. W usłudze Twój e-PIT są najczęściej wypełniane zeznania roczne, czyli PIT-37 i PIT-38. Osoby, które nie prowadzą działalności gospodarczej, mogą skorzystać z zeznań przygotowanych na formularzach PIT-28 i PIT-36 (rozliczenia udostępnione w usłudze trzeba jednak samemu będzie uzupełnić o dane dotyczące przychodów z działalności gospodarczej oraz działów specjalnych produkcji rolnej).

Dostępne będzie również oświadczenie o przekazaniu 1% podatku organizacji pożytku publicznego czyli PIT-OP.

Statystyki usługi Twój e-PIT

 • w 2019 roku 16 mln elektronicznych deklaracji PIT, w tym ok. 7 mln za pomocą usługi.
 • w 2020 r. ok. 18,3 mln elektronicznych deklaracji PIT, w tym ok. 9 mln za pomocą usługi.
Statystyki usługi Twój e-PIT

Ważne terminy

 • PIT-37 i PIT-38: do 30 kwietnia 2021 r. możesz zweryfikować i zmodyfikować lub zatwierdzić swoje rozliczenia w usłudze Twój e-PIT. Potem KAS automatycznie zaakceptuje zeznania. Dzięki temu PIT będzie złożony w terminie nawet jeżeli nie podejmiesz żadnych działań.
 • PIT-28 za 2020 r. można składać w usłudze Twój e-PIT do 1 marca 2021 r.
 • PIT-28 i PIT-36 (w przeciwieństwie do rozliczenia PIT-37 i PIT-38), nie zostanie automatycznie zaakceptowane z upływem 30 kwietnia 2021 r. Należy pamiętać, aby sprawdzić i uzupełnić to rozliczenie, a następnie je zaakceptować i pobrać Urzędowe Poświadczenie Odbioru (UPO).

Jak zalogować się do e-Urzędu Skarbowego?

e-Urząd Skarbowy umożliwia załatwienie wielu spraw online – bez wychodzenia z domu, na dowolnym urządzeniu, 24/7. Znajdziesz tam między innymi:

 • Twój e-PIT (czyli zeznanie podatkowe PIT-28, PIT-36, PIT-37 lub PIT-38),
 • wykaz mandatów karnych,
 • swój numer mikrorachunku podatkowego (na który wpłacasz PIT, CIT i VAT),
 • e-mikrofirmę (do generowania i wysyłania JPK).

W niedalekiej przyszłości planowane jest uruchomienie logowania do e-Urzędu Skarbowego i usługi Twój e-PIT też przez aplikację mObywatel.

Do e-Urzędu Skarbowego można zalogować się na 2 sposoby!

Wejdź na stronę urzadskarbowy.gov.pl i zaloguj się:

 1. przez login.gov.pl (profil zaufany), e-dowód lub bankowość elektroniczną. Będziesz mieć dostęp do wszystkich usług e-Urzędu Skarbowego i swoich danych.
 2. danymi podatkowymi (PESEL lub NIP i kwota przychodów) –Będziesz mieć dostęp do swoich danych i usługi Twój e-PIT. Pozostałe usługi e-Urzędu Skarbowego będą niedostępne.
  Przygotuj:
  • PESEL (albo NIP i datę urodzenia)
  • kwotę przychodu z rozliczenia za 2018 r.
  • kwotę przychodu z jednej informacji od płatników za 2019 r. (np. z PIT-11 od twojego pracodawcy),
  • i potwierdź kwotą nadpłaty/podatku do zapłaty z rozliczenia za 2018 r.

Ważne. Jeżeli kwota nadpłaty/podatku do zapłaty wynosi „0” (zero) – zaloguj się przez login.gov.pl.

Instrukcja: Jak złożyć Twój e-PIT?

Jak złożyć Twój e-PIT (PIT-37 i PIT-38) za 2020 rok?
Jak złożyć Twój e-PIT (PIT-37 i PIT-38) za 2020 rok?

Dlaczego warto skorzystać z usługi Twój e-PIT e-Urzędu Skarbowego?

W przygotowanym zeznaniu są takie informacje jak:

 • dane podatnika i jego mikrorachunek podatkowy% ulga na dzieci
 • zwolnienia z PIT dla osób do 26 roku życia
 • 1%

Osoby, które rozliczą się przez Twój e-PIT, otrzymają zwrot podatku szybciej, maksymalnie do 45 dni. W przypadku zeznania złożonego tradycyjną metodą, czas ten może wynosić nawet 3 miesiące.

Korzystając z usługi można uzupełnić zeznanie przygotowane przez KAS i uwzględnić przysługujące odliczenia np. darowizny, w tym te związane z COVID-19, ulgę rehabilitacyjną, ulgę na internet, ulgę termomodernizacyjną, wpłaty na indywidualne konto zabezpieczenia emerytalnego (IKZE) czy odliczenie wydatków mieszkaniowych.

Można też zadeklarować przekazanie 1% swojego podatku dla dowolnie wybranej Organizacji Pożytku Publicznego.

W usłudze Twój e-PIT podatnicy, którym z rozliczenia PIT wyniknie podatek do zapłaty, będą mieli wskazany swój mikrorachunek podatkowy tak, by wygodnie dokonać płatności online. W przypadku, gdy zeznanie z którego wynika podatek do zapłaty zostanie zaakceptowane automatycznie, urząd skarbowy do 31 maja 2021 r. wyśle podatnikowi informacje o kwocie podatku do zapłaty.

Twój e-PIT działa przez całą dobę i można z niego korzystać na dowolnym urządzeniu podłączonym do internetu.

Oprócz rozliczenia rocznego PIT w usłudze Twój e-PIT, podatnicy mogą korzystać również z systemu e-Deklaracje.

źródło: Ministerstwo Finansów