Zakochani czują więcej – napraw związek z palaczem!

Palenie może mieć wpływ na trwałość związku – ważne jest, aby podejmować różnego rodzaju próby walki z nałogiem – także przy użyciu gadżetów!

Nie ma co ukrywać, że palenie to paskudny nałóg, który jest bardzo trudny do zwalczenia. Najgorzej jeśli ukochana osoba pali – a my nie… Tak jak każde uzależnienie ma to niekorzystny wpływ na jakość i trwałość związku, nie wspominając o doznaniach zapachowych, które w tym przypadku nie są najprzyjemniejsze. Według najnowszego raportu opublikowanego przez Global Drug Survey, jeszcze przed pandemią COVID-19 aż 94% ankietowanych przyznawało się do zażywania alkoholu, 64% używało substancji psychoaktywnych (np. THC), a niemal 61% paliło papierosy!

Może Cię zainteresować także: Upada ostatni analogowy mur: branża tytoniowa coraz odważniej idzie w technologie

Zakochujemy się przez nos!

Ludzie zakochują się w sobie przez nos. Zapach drugiej osoby od samego początku odgrywa niesamowicie istotną rolę w budowaniu uczuć: może odstraszać albo przyciągać. Stęchła woń spalonego tytoniu instynktownie odstrasza, podobnie jak „posmak popielniczki”, który znają osoby całujące się z palaczami.

Bierze się on stąd, że substancje zawarte w dymie z papierosa, który powstaje podczas spalania tytoniu, oblepiają płuca, gardło, język czy płytkę nazębną palacza. Mieszają się ze śliną i florą bakteryjną jamy ustnej palacza i wraz z pocałunkiem przechodzą z ust do ust. Wtedy miłosny czar pryska.

Nałogi Polaków w liczbach

Według badania zleconego przez platformę Therapify, papierosy (tytoń) są trzecią w kolejności najpopularniejsza używką (21%), którą Polacy chcieliby ograniczyć lub rzucić w 2021 roku. Co ciekawe to słodycze znalazły się na podium (36%) tego niechlubnego rankingu.

Jakie używki chcą rzucić /ograniczyć Polacy w 2021 roku?

Zeszłoroczny wybuch pandemii koronawirusa nie pomógł nam w walce z uzależnieniami, a wręcz przeciwnie – wiele osób wróciło do nałogów. Z badania CBOS przeprowadzonego dla Biura ds. Substancji Chemicznych widać, że w czasie lockdownu Polki i Polacy częściej palili papierosy lub wrócili do palenia po pewnym okresie abstynencji. Jednocześnie pocieszający jest fakt, że przejście na e-papierosy lub podgrzewacze tytoniu (np. IQOS, Glo, Ploom Tech).

Aż 64% badanych próbowało użyć systemu do podgrzewania tytoniu, aby rzucić palenie, z czego 86% rzuciło zwykłe papierosy a 14% zaczęło jednocześnie palić zwykłe papierosy i używać podgrzewaczy.

Czy kiedykolwiek używałeś pogrzewaczy tytoniu do rzucenia palenia i z jakim skutkiem?

E-papierosy pomogły zerwać z paleniem tylko 2 na 10 palaczy w Polsce. Zdaniem specjalistów ds. uzależnień przebadane urządzenia tego typu mogą być tzw. terapią pomostową w kierunku całkowitego rzucenia papierosów. Choć podtrzymują nałóg poprzez dostarczanie nikotyny, to potencjalnie ograniczają jego szkodliwość. 

Jak uratować związek z oparów papierosowego dymu?

Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi, ale warto skorzystać z kilku uniwersalnych rad!

  • wspieraj partnera w walce z uzależnieniem
  • skieruj po poradę u lekarza
  • zrozum istotę uzależnienia
  • nie piętnuj
  • nie moralizuj
  • dopinguj w kolejnych postępach

Spróbuj także aplikacji mobilnych, które będą motywowały i pilnowały postępów w rzucaniu nałogu tytoniowego.

Odrobina dobrej woli może doprowadzić, że Twoja druga połówka rzuci palenie. Jeśli jednak palenie nadal zatruwa Wasz związek a zapach dymu papierosowego okazuje się nie do zniesienia, nie trzeba się załamywać! Dobrym wyjściem mogą okazać się tzw. urządzenia bezdymne, jak np. e-papierosy albo podgrzewacze tytoniu, czyli popularne IQOSY.

Być może to dobry gadżet z okazji Walentynek? Skorzystacie na tym z pewnością oboje!

W porównaniu z tradycyjnymi papierosami są one znacznie mniej toksyczne, ponieważ nie spalają tytoniu, a to właśnie podczas spalania powstaje dym zawierający najwięcej toksycznych oraz rakotwórczych substancji w największych stężeniach, w tym tzw. substancje smoliste, których w e-papierosach i iqosach nie ma. Jedną z zalet przejścia z papierosów na urządzenia bezdymne czuć zresztą natychmiast: to brak śmierdzącego dymu czy posmaku popielniczki w ustach. 

źródło: CBOS – Raport Konsumpcja Nikotyny (11/2020) | Global Drug Survey