VLC 4.0 z nowym interfejsem już w tym roku!

Jeszcze w tym roku pojawi się aktualizacja popularnego odtwarzacza VLC w wersji 4.0 z nowym, odświeżonym interfejsem użytkownika.

VLC (logo)

Od czasu wprowadzenia na rynek 20 lat temu, darmowy, wieloplatformowy odtwarzacz multimedialny VLC o otwartym kodzie źródłowym został pobrany ponad 3,5 miliarda razy. Aby uczcić to niesamowite osiągnięcie, deweloper VLC i prezes fundacji VideoLAN Jean-Baptiste Kempf ujawnił, że popularny odtwarzacz multimedialny przygotowuje się do wydania dużej aktualizacji w 2021 roku z nowym interfejsem użytkownika. Zespół pracuje również nad integracją większej ilości treści online z oprogramowaniem, a także nad nowym sposobem uruchamiania VLC na stronie internetowej. Pracuje też nad konkurencyjną platformą dla IMDb.

VideoLAN pokazał światu jak może wyglądać nowy interfejs jeszcze w lutym 2019 roku na konferencji FOSDEM. Zrzuty ekranu opublikowane w tym czasie pokazują interfejs, który porzuca przestarzałą jasnoszarą kolorystykę odtwarzacza na rzecz projektu z przezroczystymi elementami interfejsu i nowocześnie wyglądającymi ikonami. „Nie martw się”, żartował Kempf, prezentując obrazy, „Nadal możesz używać wiersza poleceń”.

Oprócz VLC 4.0 zespół VideoLAN pracuje również nad wprowadzeniem do oprogramowania większej ilości treści online, z rozszerzeniami oferującymi filmy innych firm. Kolejną możliwością jest oferowanie w przyszłości bezpłatnych filmów z reklamami, podobnie jak Plex obsługuje własną usługę przesyłania strumieniowego. Oprócz wprowadzenia treści online do VLC, zespół opracowuje nową wersję oprogramowania, które można łatwiej uruchamiać na stronie internetowej za pomocą Webassembly i JavaScript zamiast starej wtyczki do przeglądarki. Kempf twierdzi, że będzie można odtwarzać „dowolny film bezpośrednio w przeglądarce internetowej”.

Być może najbardziej intrygujący jest projekt o kodowej nazwie Moviepedia Project. To próba zbudowania bazy danych filmów w stylu IMDb, którą użytkownicy mogą edytować i utrzymywać.

Zrzuty ekranu nowego interfejsu VLC pokazane w 2019 roku
Zrzuty ekranu nowego interfejsu pokazane w 2019 roku | fot. VideoLAN / FOSDEM

Nie ma konkretnej daty premiery, kiedy może pojawić się VLC 4.0, ale możesz przeczytać więcej o planowanych funkcjach od VideoLAN w prezentacji z 2019 roku (lub obejrzyj nagranie).

Aplikację VLC w wersji 3.2 możesz wciąż pobrać ze sklepów App Store i Google Play:

źródło: Protocol | VLC | The Verge