Polska na 62. miejscu w rankingu wolności prasy

Według globalnego zestawienia wolności mediów Reporterów bez Granic (RSF), Polska spadła w 2020 roku na 62. miejsce.

World Press Freedom Index 2020 (RSF) - Reporterzy bez granic: Polska

Reporterzy bez Granic (Reporters without Borders – RSF) to organizacja, która czuwa nad wolnością mediów na świecie i każdego roku przygotowuje ranking wolności prasy – World Press Freedom Index. W klasyfikacji uwzględnionych jest aż 180 państw z całego świata. W zeszłorocznym zestawieniu Polska spadła o trzy pozycje względem roku poprzedniego i zajęła dopiero 62. miejsce. Jest to najgorsza pozycja, na której do tej pory się znaleźliśmy.

W minioną środę polskie media prywatne solidarnie protestowały, w ramach akcji Media bez wyboru, przeciwko zamiarowi wprowadzenia dodatkowego opodatkowania mediów od reklam.

Na Twitterze organizacja RSF wyraziła poparcie dla protestujących mediów w Polsce: Wspieramy ich zarzuty wobec niesprawiedliwego traktowania przez Prawo i Sprawiedliwość, które wykorzystuje kontekst pandemii COVID-19 jako szansę do zduszenia mediów.

Jak zmieniała się pozycja Polski w rankingu World Press Freedom Index?

W 2002 roku w rankingu World Press Freedom Index nasz kraj znajdował się 29. miejscu. Najlepiej wypadliśmy natomiast dopiero w 2015 roku, zajmując 18. pozycję. Rok później spadliśmy 47. miejsce, w kolejnym roku na 54. miejsce, w 2018 roku straciliśmy kolejne cztery pozycje, aby wreszcie w 2019 roku wylądować na 59. miejscu.

Miejsce Polski w zestawieniu World Press Freedom Index od 2015 do 2020 roku:

  • 2015 rok – 18. miejsce
  • 2016 rok – 47. miejsce
  • 2017 rok – 54. miejsce
  • 2018 rok – 58. miejsce
  • 2019 rok – 59. miejsce
  • 2020 rok – 62. miejsce

„Media państwowe przekształciły się w tubę propagandową rządu”

Dążenie władzy do podporządkowania sobie systemu sądowniczego i rosnąca tendencja do penalizowania zniesławienia zaczynają mieć wpływ na wolność słowa niezależnych mediów – tak tłumaczy spadek Polski w rankingu organizacja Reporterzy bez Granic. W uzasadnieniu czytamy dalej, że media państwowe przekształciły się w tubę propagandową rządu„.

Jak piszą Reporterzy bez Granic, kierownictwo mediów publicznych nie toleruje ani sprzeciwu, ani neutralności pracowników i zwalnia z pracy tych, którzy nie chcą się podporządkować.

źródło: Reporters without Borders (RSF) | TVN24