Pod iOS-em 14.5 ruch z Safari jeszcze bezpieczniejszy?

Wraz z wprowadzeniem systemu iOS 14.5 Apple będzie kierować ruch z Safari (z Bezpiecznego przeglądania) przez swoje serwery proxy zanim wyśle na serwery Google’a.

Bezpieczne przeglądanie filtrowane przez serwery proxy firmy Apple – Safari pod iOS 14.5
Bezpieczne przeglądanie filtrowane przez serwery proxy firmy Apple – Safari pod iOS 14.5

Apple wprowadza jeszcze jedną warstwę ochrony prywatności dla bezpiecznego przeglądania w Safari pod systemem iOS. Jak już wiemy, Apple zwiększa bezpieczeństwo w iOS 14 dzięki nowej funkcji, która wymaga, aby aplikacje pytały o pozwolenie przed zbieraniem danych od użytkowników. Testerzy korzystający z najnowszej wersji iOS 14.5 beta odkryli kolejny środek bezpieczeństwa, o którym Apple nigdy nie wspominało. Wygląda na to, że Safari będzie teraz używać serwerów Apple’a jako serwera proxy w trybie „Bezpieczne przeglądanie”.

Jeśli wystarczająco często korzystałeś z przeglądarki Safari, prawdopodobnie przynajmniej raz napotkałeś „Ostrzeżenie o fałszywej witrynie”. Jest to środek bezpieczeństwa stosowany w celu ochrony użytkowników przed przypadkowym natknięciem się na witryny phishingowe. Jest on zasilany przez Google Safe Browsing, który jest również używany w tym samym celu w Chromie i Firefoxie.

Mechanika jest stosunkowo prosta. Google ma interfejs API, którego Apple i inni używają do kierowania ruchem przez bazę danych witryn, które Google uważa za podejrzane. Jeśli otrzyma trafienie, wyświetlane jest ostrzeżenie. Adresy URL są w pełni szyfrowane przy użyciu 32-bitowego prefiksu podczas korzystania z tego interfejsu API, więc serwery Google nie widzą witryn odwiedzanych przez użytkowników. Jednak serwery mogą przechwycić adres IP lub inne informacje użytkownika.

Aby temu zapobiec, Safari będzie kierować ruch przez serwery proxy firmy Apple przed uzyskaniem dostępu do bazy danych Bezpiecznego przeglądania. Według Apple’a ma to na celu „ograniczenie ryzyka wycieku informacji”.

Ta funkcja jest jedną z kilku, które pojawiły się odkąd Apple udostępniło publicznie wersję beta iOS14.5. Daje także możliwość odblokowania iPhone’a podczas noszenia maski, pod warunkiem, że masz sparowany zegarek Apple Watch z najnowszą wersją systemu watchOS. Użytkownicy będą również mogli ustawić domyślną aplikację muzyczną zamiast Apple Music.

źródło: TechSpot |The 8-bit | Apple