Aplikacja Speedtest sprawdza możliwości sieci pod kątem wideo

W najnowszej wersji aplikacji mobilnej Speedtest na iPhone’a dodano nowa opcję umożliwiającą sprawdzenie możliwości sieci do strumieniowego przesyłania wideo.

Test wideo w aplikacji mobilnej Speedtest by Ookla
Test wideo w aplikacji mobilnej Speedtest by Ookla

Firma Ookla wydała aktualizację aplikacji Speedtest na urządzenia z systemem iOS, dzięki której można teraz porównywać jakość strumieniowego przesyłania wideo w swojej sieci bezprzewodowej. Chociaż usługa zazwyczaj sprawdza ogólne wskaźniki połączenia, takie jak maksymalne prędkości pobierania i wysyłania oraz opóźnienia, nowy test koncentruje się w szczególności na wideo.

Aplikacja próbuje przesyłać strumieniowo wideo w różnych rozdzielczościach, a następnie mierzy czas ładowania i buforowanie. Test pokazuje maksymalną rozdzielczość, jaką Twoje połączenie internetowe może przesyłać strumieniowo w badanej sieci.

Firma Ookla wyjaśnia, że ​​dodała nowy test, ponieważ większość czasu spędzanego w internecie wiąże się ze strumieniowym przesyłaniem wideo. Chociaż standardowe testy szybkości w aplikacji dają ogólny obraz przepustowości sieci, firma Ookla zwraca uwagę, że dostawcy usług internetowych często „ustalają priorytety ruchu wideo inaczej niż pozostały ruch sieciowy”. Oznacza to, że najlepszym sposobem na sprawdzenie wydajności strumieniowego przesyłania wideo jest ostatecznie po prostu przesyłanie strumieniowe próbek wideo, ponieważ „nie można ich symulować w sieci”.

Test działa poprzez dosłowne przesyłanie strumieniowe wideo, procesu, który według Ookli nie może być symulowany. Test strumieniowego przesyłania wideo jest na razie dostępny tylko w aplikacji usługi Speedtest na iOS-a, chociaż firma Ookla twierdzi, że wkrótce pojawi się na kolejnych platformach – czyli także na Androidzie.

Podczas testu aplikacja przesyła strumieniowo wideo w różnych rozdzielczościach, a następnie podaje szczegóły, takie jak maksymalna rozdzielczość połączenia internetowego i czas ładowania strumienia wideo. Jeśli nadal nie możesz przesyłać strumieniowo wideo, mimo że Twój internet jest wystarczająco szybki, aby go obsługiwać, firma Ookla mówi, że aplikacja połączy się z Downdetector w celu sprawdzenia, czy w usłudze występują problemy. Może też zaproponować sprawdzenie połączenia internetowego w standardowym teście.

Zrób test wideo w aplikacji Speedtest by ookla

Test porównawczy przesyłania strumieniowego wideo w apce Speedtest jest dostępny wraz z najnowszą aktualizacją usługi na iOS-a, wraz z nieco przeprojektowanym interfejsem. Aplikację Speedtest od Ookla pobierzesz, klikając na poniższe przyciski:

źródło: Ookla | The Verge