Telewizory z Android TV z aktualizacją przypominającą Google TV

Na urządzeniach z Android TV w niektórych krajach nowy interfejs użytkownika już zaczął być udostępniany – jednak niektórzy musza poczekać.

Nowy ekran główny w aktualizacji UI systemu Android TV 2021

Firma Google wprowadza nową aktualizację dla Androida TV, która nadaje systemowi operacyjnemu smart TV nowy wygląd – prawie identyczny z interfejsem użytkownika oprogramowania Google TV na najnowszym Chromecaście. Nowy interfejs odświeża wygląd systemu Android TV, aby był bardziej zgodny z Google TV. Dodaje ona przewijane karuzele polecanych treści w górnej części menu i usuwa duże ikony, aby uzyskać bardziej minimalistyczne karty.

Istnieje kilka różnic między interfejsem użytkownika w Google TV dla Chromecasta a odświeżonym Android TV na Smart TV innych firm. Nowe menu Androida TV zawiera trzy główne zakładki:

  • Strona główna (Home), do szybkiego dostępu do aplikacji i kanałów.
  • Aplikacje (Apps) miejsce do wyszukiwania aplikacji na Smart TV.
  • Odkrywaj (Discover) oferuje spersonalizowane rekomendacje seriali (programów) telewizyjnych i filmów, a także popularne treści z Google’a – podobnie jak karta Dla Ciebie (For You) w Google TV.

Interfejs użytkownika Google TV wykorzystuje wspomnianą wcześniej kartę „Dla Ciebie” jako ekranu głównego, a następnie dzieli określone fragmenty treści na seriale, programy, filmy i karty na żywo, zamiast gromadzić je wszystkie w jednym miejscu. Ułatwia również dostęp do zakupionych treści za pośrednictwem karty Biblioteki, której brakuje pod Android TV.

Jest to jednak wciąż ładnie wyglądająca aktualizacja, która pomaga nieco bardziej dostosować różne platformy Google’a na Smart TV – nawet jeśli jest nieco zaskakujące, że Google TV i Android TV nadal istnieją jako oddzielne produkty z różnymi interfejsami w tym momencie. (Google nadal planuje w przyszłości oferować Google TV na nowszych telewizorach Smart TV).

Interfejs Android TV na Smart TVNowy interfejs Android TV (Google TV) na Smart TV
Stary (po lewej) i nowy (po prawej) ekran główny w Android TV (fot. Google)

Zaktualizowany interfejs użytkownika Android TV zaczął być już wdrażany na urządzeniach z systemem Android TV w Stanach Zjednoczonych, Australii, Kanadzie, Niemczech i Francji. Zmiany pojawią się w kolejnych krajach, w tym w Polsce, w nadchodzących tygodniach.

Sony i TCL z nowym Android TV

Polscy użytkownicy Androida TV korzystają głównie z telewizorów od Sony i TCL – i to na tych modelach zapewne pojawi się aktualizacja.

Sony korzysta z platformy Google Android TV od ponad sześciu lat, ale w 2021 roku firma wprowadza zmiany. We wszystkich przyszłych wydaniach swoich urządzeń Sony zastosuje nowy interfejs Google TV, który został po raz pierwszy uruchomiony wraz z najnowszym Chromecastem.

Discover – nowa zakładka w aktualizacji Android TV 2021
Discover – nowa zakładka w aktualizacji Android TV 2021

Sony zaprezentowało już swoją nową linię telewizorów „Bravia XR” na 2021 rok, które będą działały już z nowym interfejsem Google TV zamiast poprzedniego Androida TV. Rdzeń Google TV jest zasadniczo taki sam jak Android TV, ale z nowymi funkcjami rekomendacji i agregacji treści.

Google wcześniej potwierdziło, że nowa aktualizacja całkowicie zastąpi Android TV w ciągu najbliższych kilku lat, a Sony robi pierwszy krok w tym kierunku. Szczegóły dotyczące cen i dostępności nowych telewizorów zostaną ujawnione wiosną.

źródło: