Google zmierzy tętno aparatem smartfona

Właściciele Pixeli będą mogli przyłożyć palec do aparatu smartfona, aby sprawdzić swój puls, dodatkowo aparat wykryje również tempo oddychania.

Pomiar tętna i częstości oddechu za pomoca aparatu w aplikacji Google Fit na telefony Pixel

Podobnie jak wielu z nas, Google coraz bardziej interesuje się naszym zdrowiem. Firma ogłosiła dziś nowe funkcje, które umożliwią odczyt tętna i częstości oddechu przy użyciu aparatu smartfona z Androidem. Od przyszłego miesiąca właściciele Pixela będą mogli używać swoich aparatów telefonicznych do mierzenia pulsu i częstości oddechu za pomocą Google Fit. Firma twierdzi, że z czasem planuje również rozszerzyć tę opcję na więcej urządzeń z Androidem.

Gdy funkcja stanie się dostępna dla wszystkich, wystarczy otworzyć aplikację Google Fit i wykonać pomiary, dotykając nowych kart na stronie głównej. Google oszacuje Twój oddech na podstawie ruchu Twojej klatki piersiowej, więc będzie musiał zobaczyć Twój tułów. Wykorzysta także drobne zmiany koloru pod skórą do obliczenia tętna, ale w tym celu będzie trzeba położyć palec na tylnym aparacie.

Aplikacja Fit poprowadzi nas przez proces kadrowania za pomocą przedniego aparatu – do pomiaru częstości oddechów, ale nie jest jeszcze jasne, jak dobrze to zadziała. Nie wiemy, czy jeśli nosisz luźne ubrania, system nadal będzie w stanie stwierdzić, czy oddychasz?

Będzie trzeba trzymać telefon w górze przez około 30 sekund, aby zarejestrować częstość oddechu, czyli dłużej niż się wydaje. Dodatkowo, ta implementacja oznacza również, że nie będzie można polegać na tej funkcji, aby kontrolować puls podczas ćwiczeń, chyba że planujesz trzymać telefon i patrzeć na ekran podczas biegania lub tańca. Mimo to funkcja przyda się osobom, które nie mają czujników monitorujących czynności życiowe, aby móc uzyskać takie pomiary w dowolnym momencie.

Jeśli ta metoda wykrywania tętna brzmi znajomo, możesz pomyśleć o Galaxy S5 firmy Samsung, który miał oddzielny czujnik pod aparatem. Ale aplikacje, które pozwalają używać telefonu do mierzenia pulsu, istnieją od co najmniej 2014 roku, więc nie jest to zupełnie nowa koncepcja. Ale ponieważ Google jest tytanem oprogramowania, oferuje pewne korzyści. Oprócz ukończenia wstępnych badań klinicznych i walidacji w celu zapewnienia dokładności swoich produktów, Google dołożył również starań, aby metoda oparta na wizji komputerowej działała na wszystkich odcieniach skóry, dla osób w każdym wieku i różnych warunkach oświetlenia.

W aplikacji Fit można będzie też wyświetlać swoje tętno i częstość oddechu obok innych statystyk. Firma nie udostępniła żadnych wytycznych dotyczących minimalnych specyfikacji aparatu, aby można było korzystać z tej funkcji (co na razie ma sens, ponieważ obecnie obsługiwane są tylko telefony Pixel). Ale ostatecznie Google może chcieć dotrzeć do szerszego grona odbiorców, jeśli na przykład będzie w stanie udostępnić to na urządzeniach z mniej ostrymi aparatami lub z Androidem Go.

Dla osób, które martwią się o swoją prywatność, Google przeprowadza te obliczenia na urządzeniu i można zapisać wyniki tych pomiarów w Fit. Można je również usunąć w dowolnym momencie w ustawieniach konta. Należy pamiętać, że te nowe funkcje nie otrzymały zgody FDA i nie zostały zaprojektowane do celów diagnostyki medycznej ani oceny schorzeń.

źródło: Google Keyword | Engadget