Jeden standard portu ładowania dla smartfonów w UE

Unia Europejska chce, aby iPhone’y i smartfony z systemem Android korzystały z tego samego portu ładowania.

Jeden standard kabli do ładowania dla iPhone'ów i smartfonów z Androidem w Unii Europejskiej

Parlament Europejski zagłosował 582–40 za ustanowieniem nowego wspólnego standardu dla kabli do ładowania. Unia Europejska będzie teraz musiała opracować projekt ustawy do lipca 2021 i zagłosować nad nią, aby można było ją wdrożyć. Ogromna liczba głosów za wspólnym standardem pokazuje, że Parlament Europejski rozumie, że ilość e-odpadów wytwarzanych przy zastosowaniu różnych standardów kabli do ładowania można zmniejszyć, stosując jeden standard we wszystkich smartfonach.

Producenci OEM z Androidem już przeszli na USB-C, stosując ten standard ładowania w swoich urządzeniach. Apple jest jedyną firmą, która nadal używa złącza Lightning w iPhonie do celów ładowania, tworząc w ten sposób fragmentację.

Jeden standard ładowania pozwoli uniknąć wielu frustracji i bólu głowy dla użytkowników końcowych i pozwoli na lepsze wrażenia użytkownika. Doprowadzi to również do mniejszego marnotrawstwa kabli i ich wymagań, co będzie korzystne dla środowiska.

Postępująca fragmentacja rynku ładowarek do telefonów komórkowych oraz innych małych i średnich urządzeń elektronicznych przekłada się na wzrost e-odpadów i frustracji konsumentów – czytamy w rezolucji.

Firma Apple wydała już oświadczenie w tej sprawie, mówiąc, że jedno złącze ładowania we wszystkich smartfonach zdusi innowacje.

Uważamy, że przepisy, które wymuszają zgodność we wszystkich typach złączy wbudowanych we wszystkie smartfony, raczej tłumią innowacje, niż do nich zachęcają, szkodzą konsumentom w Europie i na świecie – informuje Apple w oświadczeniu opublikowanym w Financial Times. Mamy nadzieję, że Komisja będzie nadal poszukiwać rozwiązań, które nie ograniczają zdolności branży do wprowadzania innowacji i dostarczania klientom ekscytujących nowych technologii.

Projekt uchwały można przeczytać tutaj.

Apple przestawiło się już na łączność USB-C w swojej linii iPada Air i iPada Pro. Jednak w przypadku iPhone’ów nadal trzyma się złącza Lightning, mimo że USB-C staje się teraz wszechobecne. Firma zdecydowała się na dostarczanie przejściówek USB-C na Lightning do swoich najnowszych iPhone’ów, ale to na razie wszystko.

Schemat gniazda USB-C

Czy Apple powinno przejść się na port USB-C na iPhone’ach? A może powinno trzymać się złącza Lightning, aby zachować kompatybilność z setkami akcesoriów dostępnych dla tej platformy? Ta batalia zapewne jeszcze potrwa przez jakiś czas. A może Apple całkowicie zrezygnuje z wejścia na kabel ładujący? Wcale by mnie to nie zdziwiło.

źródło: Parlament Europejski | iPhoneHacks