Samsung w swoich planach na rozwój bierze pod uwagę dobro naszej planety i zrównoważony rozwój. Oto szereg rozwiązań, które wyznaczają kierunek rozwoju całej branży.
W trosce o środowisko Samsung zmniejsza ślad węglowy w procesie produkcji oraz na etapie projektowania urządzeń. W 2021 roku firma skupiła się na wdrożeniu tej technologii w najnowszych telewizorach zmierzając do zmniejszenia zużycia energii i wykorzystania większej ilości materiałów pochodzących z recyklingu w oferowanych produktach. Doskonałym tego przykładem jest nowy pilot, zasilany energią słoneczną. Pilot będzie można ładować za pomocą oświetlenia wewnętrznego, światła naturalnego czy USB. Dzięki temu w ciągu 7 lat pozwoli to wyeliminować odpady pochodzące z ok. 99 milionów baterii AAA, które normalnie byłyby użyte do obsługi pilotów.
Ponadto do produkcji pilota wykorzystano innowacyjny proces przetworzenia plastikowych butelek, w tym 24 proc. materiałów pochodzących z recyklingu. Najnowsze pralki i suszarki Samsung z technologią AI Control, niemal w całości wykonano z części nadających się do recyklingu.
Oznacza to, że gdy sprzęt się zużyje i nie będzie nadawał się do naprawy, pralkę lub suszarkę można rozebrać na części i zutylizować bez obaw o niekorzystny wpływ na środowisko. Inteligentne technologie pozwalają na optymalizowanie ustawień prania, a także zużycia wody i detergentu. Użytkownicy otrzymują także raporty o błędach i mogą monitorować zużycie energii w czasie.
Większy dostęp do technologii
Inżynierowie i projektanci starają się także zwiększyć dostępność produktów dla osób niedosłyszących, niesłyszących, niedowidzących i niewidomych. Z myślą o tej grupie odbiorców, modele telewizorów w 2021 roku zostały uzupełnione o nowe rozwiązania, takie jak przenoszenie napisów, powiększenie wyświetlania języka migowego i dźwięk z wieloma wyjściami, dając możliwość dogodnego przystosowania dźwięku i obrazu do potrzeb oraz preferencji widza.
Z kolei Aplikacja SeeColors pomoże osobom dotkniętym zaburzeniem rozpoznawania barw dostosować ustawienia tegorocznych telewizorów QLED tak, by mogły cieszyć się lepszymi wrażeniami z oglądania. Ponadto do 2022 roku Samsung rozszerzy funkcję przewodnika głosowego, dzięki czemu wskazówki głosowe dla osób z zaburzeniami widzenia będą dostępne w większej liczbie urządzeń.
Drugie życie opakowań i produktów
Nowe produkty to też opakowania. Samsung w znacznym stopniu zmniejszył ilość plastiku również w tym obszarze zastępując go papierem pochodzącym z recyclingu*. Niektóre pudełka służące wcześniej za opakowania urządzeń o dużych gabarytach z powodzeniem mogą być wykorzystywane jako elementy wyposażenia wnętrza mieszkania. W tym roku Samsung rozszerzył projekt „Ekoopokowanie”, który z kartonów po telewizorach z linii Lifestyle oraz niektórych modeli Neo QLED, pozwala stworzyć domek dla kota, gazetnik, stolik kawowy. W tekturze opakowania znajduje się teraz mniej tekstu i grafiki, co przyczynia się do wyeliminowania farby drukarskiej tworzonej na bazie oleju.
Poza drugim życiem opakowań firma wykorzystuje obieg zamknięty w podejściu produktowym. Samsung znalazł rozwiązanie na ponowne wykorzystanie urządzeń tym samym wspomagając długoterminowy program zrównoważonego rozwoju.
Przykładem tego typu działań jest program Galaxy Upcycling at Home. Zapewne większość z nas ma gdzieś w szufladzie nieużywane od kilku lat smartfony. W ramach programu Samsung chce pokazać, że telefonom można dać „drugie życie”, zamieniając je w szereg wygodnych urządzeń IoT, takich jak chociażby czujnik oświetlenia. Celem programu jest zredukowanie trafiających na wypiska elektrośmieci oraz wsparcie ruchu less waste.
Wizja firmy, zaprezentowana na targach CES2021 opiera się na pewności, że technologia może umożliwić postęp i budowanie lepszego jutra dla wszystkich. Dlatego Samsung koncentruje się na trzech kluczowych obszarach, które w największym stopniu mogą czerpać korzyści z rozwoju innowacji. Są to zrównoważony rozwój, edukacja i dostępność.
*dotyczy wybranych produktów Samsung
źródło: Samsung Polska