Co warto wiedzieć o technologii 5G?

Technologia 5G to piąta generacja sieci telekomunikacyjnych, która niesie ze sobą ogromne możliwości. Wpłynie też znacząco na rozwój wielu innowacji, wymagającego szybkiego transferu danych.

Mężczyzna siedzący z telefonem przed laptopem

Krótka historia sieci 5G

Z sieci komórkowych ludzie korzystają już od około 40 lat. Pierwsza sieć, tzw. 1G, powstała na przełomie lat siedemdziesiątych i osiemdziesiątych XX wieku. Była oparta na technologii analogowej. Wiązało się to z wieloma problemami, takimi jak brak wydajności i wysokie koszty. Mniej więcej po dekadzie pojawiła się sieć 2G, która umożliwiała już wysyłanie SMS-ów i opierała się na technologii cyfrowej. Zaletą był szeroki zasięg, powszechny dostęp i częste uaktualnienia.

Możliwość dostępu do internetu w urządzeniach mobilnych zapewniła jednak dopiero sieć 3G, która jednak nie była wystarczająco wydajna. Właśnie dlatego w 2009 roku zaprezentowano nowoczesną technologię 4G, która umożliwiała wiele innowacyjnych działań. 

Czym jest technologia 5G i jaką ma przewagę nad siecią 4G? Jest zdecydowanie szybsza i wydajniejsza, a wkrótce całe społeczeństwo będzie mogło korzystać z jej zalet. 

Zalety sieci 5G

Sieć 5G ma wiele zalet, wśród których można wyróżnić:

  • bardzo dużą prędkość transferu
  • brak opóźnionego czasu reakcji (wskaźnik opóźnienia wynosi tylko 1 ms, co jest niezauważalne)
  • z tej sieci może korzystać nawet 1 milion urządzeń na 1 kilometr kwadratowy
  • niezawodność i utrzymywanie stałego połączenia, nawet podczas przemieszczania się

Ogromną zaletą technologii 5G jest możliwość wprowadzenia wielu zmian w życiu codziennym. Oznacza to, że prędkość i niezawodność odczują wszyscy użytkownicy, a nie tylko pracownicy z branży IT lub inni specjaliści. 

Co zmieni 5G?

Sieć 5G jest w znacznym stopniu połączona z takimi rozwiązaniami jak inteligentny dom (smart home) oraz Internet rzeczy. Oznacza to, że umożliwia ona szybką komunikację między urządzeniami w domu oraz tymi, które mamy zawsze przy sobie, np. smartwatchem czy smartfonem. Inteligentny dom, szkoła czy nawet całe miasto to powoli nasza nowa rzeczywistość, w której urządzenia wspomagają człowieka.

Technologia 5G z pewnością wpłynie na wiele obszarów, np. na modę w kontekście integracji z nowymi technologiami. Pojawią się nowe, zaawansowane rozwiązania w sporcie. Już dziś w butach czy podkoszulkach stosowane są czytniki wilgotności, mierniki liczby spalonych kalorii lub dystansu. Dzięki nowym rozwiązaniom będą mogły gromadzić jeszcze większą ilość danych.

To jednak nie wszystko. Spore zmiany szykują się także dla graczy, którzy będą mogli brać udział w wirtualnej rozgrywce na najwyższym poziomie. Technologia 5G wpłynie też na przemysł, wspomagając pracę człowieka, który z pomocą maszyn będzie mógł dokonywać coraz precyzyjniejszych operacji w krótszym czasie. 

Oczywiście technologia 5G nie jest jeszcze w pełni rozwinięta, jednak wszystkie te zmiany nadchodzą i powoli wkraczają w życie codzienne. Warto się do nich dobrze przygotować.

artykuł sponsorowany