Uruchomił Ubuntu na iPhonie, bo czemu nie?

Proces jailbreakingu iPhone’a lub iPada często otwiera wszelkiego rodzaju dziwne i wspaniałe możliwości i tak jest z całą pewnością w tym przypadku.

Ubuntu (Linux) na iPhonie 7

Według jednego z użytkowników Reddita newhacker1746, był on w stanie zainstalować i uruchomić system Ubuntu na iPhonie 7. I działa on zaskakująco dobrze, wraz z graficznym interfejsem użytkownika. Oczywiście wszystko to po wykonaniu jailbreaka telefonu – do tego celu wykorzystał jailbreak checkra1n, który jest oczywiście oparty na exploicie checkm8.

Tym bardziej imponujące jest to, że omawiany iPhone 7 normalnie nie byłby w stanie nawet uruchomić systemu iOS z powodu awarii sprzętu. Jednak to nie powstrzymało Ubuntu!

Szczerze mówiąc, byłem dumny z używania Linuksa do jednego z jego klasycznych celów: zmiany przeznaczenia urządzeń, które w innym przypadku nie nadawałyby się do użytku. Ten iPhone nigdy nie byłby w stanie ponownie uruchomić systemu iOS, ponieważ jego NVMe NAND był całkowicie zepsuty. Mimo to uruchamia Linuksa i montuje system plików przez Ethernet USB, bez problemu!

Wyniki pracy z Linuxem możesz zobaczyć na poniższym filmie i na Reddicie.

Może masz starego iPhoen’a 7 i czemu nie pobawić się Linuksem na iPhonie podczas lockdownu?

źródło: reddit | RedmondPie