9 lutego 2021 r. obchodzimy Dzień Bezpiecznego Internetu

W drugim tygodniu lutego 2021 obchodzony będzie międzynarodowy Dzień Bezpiecznego Internetu – z tej okazji odbędzie się kilka ciekawych wydarzeń w sieci.

Dzień Bezpiecznego Internetu 2021

Organizatorzy Bezpiecznego Dnia Internetu (DBI) 2021 zapraszają nauczycieli, dyrektorów szkół, edukatorów i rodziców na konferencję z okazji Dnia Bezpiecznego Internetu – w tym roku po raz pierwszy w 100% online. Wydarzenie ma na celu inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do sieci, zaznajomienie rodziców, nauczycieli i wychowawców z problematyką bezpieczeństwa online oraz promocję pozytywnego wykorzystywania internetu. Program zostanie opublikowany już wkrótce, ale już teraz można dołączyć do wydarzenia na Facebooku. W tym roku DBI obchodzony jest we wtorek 9 lutego 2021 roku.

DBI obchodzony jest z inicjatywy Komisji Europejskiej od 2004 roku. Organizatorem wydarzenia w Polsce od 2005 roku jest Polskie Centrum Programu Safer Internet (PCPSI), które tworzą państwowy instytut badawczy NASK oraz Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę – realizatorzy unijnego programu „Łącząc Europę”. Partnerami wydarzenia są Fundacja Orange (partner główny) oraz Samsung. 

Podczas obchodów DBI organizatorzy zachęcają szkoły, organizacje pozarządowe, firmy i osoby prywatne do wspierania tego przedsięwzięcia przez organizację lokalnych inicjatyw na rzecz bezpieczeństwa młodych internautów (m.in. zajęć edukacyjnych, happeningów, kampanii informacyjnych, konkursów) oraz zgłaszania ich do końca marca 2021 r. za pomocą formularza internetowego

W związku z pandemią COVID-19 podczas obchodów DBI 2021 szczególnie warto organizować inicjatywy z wykorzystaniem potencjału internetu w promocji bezpieczeństwa online. Dla lokalnych organizatorów akcji DBI przygotowano materiały edukacyjne i promocyjne online: propozycje lekcji zdalnych, webinary dla nauczycieli i osób pracujących z dziećmi, banery oraz inne grafiki.

Co roku odbywa się także konkurs na najciekawszą inicjatywę DBI. Na autorów zwycięskich projektów czekają atrakcyjne nagrody! Każda instytucja/osoba, która zarejestruje swoją inicjatywę na stronie DBI.pl otrzyma elektroniczne zaświadczenie udziału w DBI.

źródło: SaferInternet.pl