Na stronie Canona zrobisz zdjęcie z prawdziwego satelity

Firma Canon stworzyła specjalną witrynę internetową umożliwiającą „robienie zdjęć” z prawdziwego satelity CE-SAT-1, który wykorzystuje Canon 5D Mark III z teleskopem 40 cm.

Satelita Canon CE-SAT-1

Zamiast wypuszczać nowe aparaty na targi CES 2021, Canon robi coś innego: pozwala każdemu robić własne zdjęcia z kosmosu. Firma zaprezentowała interaktywną stronę, która umożliwia wykorzystanie jej satelity CE-SAT-1, wyposażonego w lekko zmodyfikowaną lustrzankę cyfrową 5D Mark III, do robienia symulowanych zdjęć miejsc, w tym Nowego Jorku, Bahamów i Dubaju.

Canon wypuścił mikrosatelitę wielkości beczki na wino w czerwcu 2017 roku. Umieszczony na nim aparat EOS 5D Mark III wyposażony jest w 40-centymetrowy teleskop Cassegrain (lustrzany) 3720 mm. Krążąc na orbicie 600 km (375 mil), zapewnia około 36-calową rozdzielczość naziemną w klatce 3×2 mile.

Z kolei satelita o najwyższej na świecie rozdzielczości – WorldView-4, może rozróżniać elementy do 12 cali. Zawiera również aparat PowerShot S110 do szerszych obrazów.

Teraz każdy może zrobić „zdjęcie” Ziemi z kosmosu za pomocą aparatu 5D Mark III firmy Canon

Interaktywne demo umożliwia robienie zdjęć z wielu lokalizacji, a każde ujęcie pokazuje lokalizację i wysokość zdjęcia. Wykorzystuje jednak wstępnie zrobione zdjęcia, więc tak naprawdę nie robisz zdjęć na żywo ani unikalnych. Gdyby to było na żywo, CE-SAT-1 poruszałby się po Ziemi z prędkością prawie 17 000 mil na godzinę, okrążając kulę ziemską w nieco ponad półtorej godziny. Demonstracja daje jednak poczucie takiej możliwości i prezentuje możliwości satelity.

Zdjęcie Nowego Jorku wykonane z satelity Canona CE-SAT-1 (Canon 5D Mark III)
Zdjęcie Nowego Jorku wykonane z satelity Canona CE-SAT-1 (Canon 5D Mark III)

Głosu na stronie użyczył astronautka Marsha Ivins, która wyjaśnia cel i projekt satelity. Mikrosatelity są znacznie mniejsze i tańsze niż zwykłe satelity, a Canon ma nadzieję wydać na nie 1 mld dolarów do 2030 roku.

Porównanie wielkości satelitów - skala
Porównanie rozmiarów satelitów

Po wystrzeleniu CE-SAT-1 w 2017 roku, Canon podjął próbę wystrzelenia zaktualizowanego CE-SAT-1B zeszłego lata. Został jednak utracony, gdy rakieta Electron firmy RocketLab zawiodła wkrótce po wystrzeleniu.

źródło: Canon | Engadget