Jak i kiedy zgłosić się na szczepienie przeciw COVID-19 przez internet?

Od piątku 15 stycznia 2020 roku można będzie zgłosić online chęć zaszczepienia przeciw koronawirusowi przez formularz online – sprawdź, jak to zrobić?

Zgłoszenie chęci zaszczepienia się przeciwko COVID-19

Osoby w wieku 18-69 lat będą mogły zgłosić chęć zaszczepienia już 15 stycznia 2020 roku od godziny 0:01. Wystarczy wypełnić prosty formularz internetowy, a gdy szczepienia będą dostępne dla Twojej grupy – dostaniesz powiadomienie e-mailem. Jak to zrobić?

  1. Wypełnij prosty formularz (podaj imię i nazwisko, numer PESEL, adres mailowy, kod pocztowy i opcjonalnie numer telefonu). 
  2. Na adres e-mejlowy, który podałeś w formularzu, otrzymasz wiadomość z prośbą o potwierdzenie zgłoszenia.
  3. Wejdź na swoją pocztę i kliknij w link – Twój formularz zostanie zatwierdzony i zapisany w systemie.
  4. Kiedy ruszy rejestracja na szczepienia dla Twojej grupy, dostaniesz wiadomość e-mejlową z informacją, że masz już wystawione e-skierowanie. 
  5. Dopiero wtedy będziesz mógł się zarejestrować na konkretny termin.

Ważne! Zgłoszenie chęci szczepienia przez formularz online nie jest rejestracją na szczepienie. Zarejestrować się będziesz mógł w momencie, kiedy zostaną ogłoszone terminy szczepienia dla Twojej grupy i dostaniesz e-skierowanie.

Jeśli masz od 70 do 80 lat, nie musisz wypełniać formularza zgłoszenia

Twoja rejestracja rusza 22 stycznia 2020 roku.

Rejestracja na szczepienie przeciw COVID-19

Rejestracja osób powyżej 70 i 80 lat

Jeśli masz powyżej 80 lat możesz zarejestrować się na termin szczepienia przeciw COVID-19 już 15 stycznia 2020 roku zaraz po północy. Na konkretny termin szczepienia mogą zarejestrować się:

  • od 15 stycznia 2021 r. osoby, które skończyły 80 lat
  • od 22 stycznia 2021 r. osoby, które skończyły 70 lat

Szczepienia dla tych osób rozpoczną się 25 stycznia 2021 r. O starcie rejestracji dla kolejnych grup będziemy dowiadywać się na bieżąco.

Jak się będzie można zarejestrować?

Jeżeli jest już Twój etap rejestracji (od 15.01 – osoby powyżej 80. roku życia, od 22.01 – osoby powyżej 70. roku życia), masz 3 możliwości zapisu na szczepienie:

  • Przez całodobową i bezpłatną infolinię pod numerem 989
    Możesz to zrobić sam lub może Cię zapisać ktoś bliski z rodziny. Do zapisu wystarczy numer PESEL oraz numer telefonu komórkowego. Na podany numer otrzymasz SMS z potwierdzeniem umówienia wizyty na szczepienie. W ten sposób możesz zarejestrować swoich dziadków lub rodziców. Wystarczy, że rozpocznie się etap szczepień i będziesz miał numer PESEL bliskiej osoby. Podczas rejestracji wybierzesz dokładny termin oraz miejsce szczepienia. Następnie otrzymasz SMS z potwierdzeniem umówienia wizyty na szczepienie.
  • Elektronicznie poprzez e-Rejestrację dostępną na pacjent.gov.pl
    System zaproponuje Ci pięć dostępnych terminów w punktach szczepień, które znajdują się blisko Twojego adresu. Jeśli żaden z proponowanych terminów nie będzie Ci pasował albo będziesz chciał zaszczepić się w innym punkcie, w innym mieście – będzie taka możliwość. Wystarczy, że skorzystasz z dostępnej wyszukiwarki i wskażesz dogodną dla Ciebie datę i lokalizację. Zaraz po dokonaniu rezerwacji, otrzymasz powiadomienie SMS, a następnie ponownie przypomnimy Ci o szczepieniu dzień przed planowanym terminem.

Jeśli chcesz skorzystać z tego sposobu rejestracji, musisz posiadać Profil Zaufany. Jeżeli go nie masz, skontaktuj się z infolinią NFZ 989, bezpośrednio z wybranym punktem szczepień lub skorzystaj ze wsparcia swojej przychodni.

  • Skontaktuj się z wybranym punktem szczepień
    Jeżeli chcesz zaszczepić się w konkretnym punkcie szczepień – skontaktuj się z nim. Mapa i dane kontaktowe punktów szczepień dostępne są tutaj. W wybranym przez Ciebie punkcie szczepień nie znalazłeś dogodnego terminu? Zadzwoń na infolinię NFZ pod numer 989. Konsultanci pomogą Ci znaleźć inny punkt szczepień niedaleko Ciebie z terminem, który Ci pasuje.

Więcej informacji znajdziesz na oficjalnych stronach rządowych.

źródło: Ministerstwo Zdrowia