Apple ogłasza REJI – projekty do walki z rasizmem systemowym

Apple uruchamia nowe duże projekty Racial Equity and Justice Initiative (REJI), aby rzucić wyzwanie systemowemu rasizmowi i zwiększyć równość rasową w całym kraju.

Projekt centrum Apple REJI (z przodu)

Podczas wczorajszego wywiadu Tim Cook zapowiadał w CBS „wielkie ogłoszenie” od Apple, a teraz firma ujawniła, co to jest: nowe projekty Racial Equity and Justice Initiative (REJI) mające pomóc w walce z rasizmem systemowym w Stanach Zjednoczonych. Firma ogłosiła trzy różne projekty, z których każdy stanowi część 100-milionowej inicjatywy Apple Racial Equity and Justice Initiative (REJI), uruchomionej po raz pierwszy w czerwcu ubiegłego roku w odpowiedzi na światowe protesty dotyczące zabójstw Breonny Taylor, George’a Floyda i innych…

Projekty mają pomóc w zniesieniu systemowych barier utrudniających dostęp do możliwości i zwalczanie niesprawiedliwości, z jakimi borykają się społeczności kolorowe.

Te dalekowzroczne i kompleksowe wysiłki obejmują Propel Center, pierwsze tego rodzaju globalne centrum innowacji i nauki dla szkół i uniwersytetów (HBCU) dla czarnoskórych; akademię programistów Apple’a wspierającą programowanie i edukację techniczną dla studentów w Detroit; oraz finansowanie kapitału podwyższonego ryzyka dla czarnoskórych przedsiębiorców.

Zobowiązania Apple’a w ramach REJI mają na celu poszerzenie możliwości społeczności kolorowych w całym kraju i pomoc w budowaniu nowej generacji zróżnicowanych liderów. Powyższy render przedstawia plany Propel Center.

Prezes Tim Cook powiedział, że firma chce mieć pewność, że spełnia swoje wartości, takie jak kapitał własny i integracja:

Wszyscy jesteśmy odpowiedzialni za pracę nad budowaniem bardziej sprawiedliwego świata – a nasze nowe projekty są wyraźnym sygnałem trwałego zaangażowania Apple’a – powiedział Tim Cook. Rozpoczynamy najnowsze inicjatywy REJI z partnerami z wielu różnych branż i środowisk – od uczniów po nauczycieli, programistów, przedsiębiorców i organizatorów społeczności po rzeczników wymiaru sprawiedliwości – aby wzmocnić społeczności, które dotknięte sa rasizmem i dyskryminacją. Jesteśmy zaszczyceni, że możemy pomóc urzeczywistnić tę wizję i dopasować nasze słowa i czyny do wartości równości i integracji, które zawsze ceniliśmy w Apple .

Inicjatywą kieruje wiceprezes Apple Lisa Jackson, która powiedziała, że ​​Apple chce znieść bariery.

Projekt budynku Apple REJI Center (z góry)
Projekt budynku Apple REJI Center (z góry)

Każdy człowiek zasługuje na równy dostęp do szans, niezależnie od koloru skóry czy kodu pocztowego – powiedziała Jackson. Przez zbyt długi czas społeczności kolorowe borykały się z rażącą niesprawiedliwością i barierami instytucjonalnymi utrudniającymi realizację amerykańskiego snu i jesteśmy dumni, że możemy użyczać swojego głosu i zasobów, aby budować nowe silniki możliwości, które wzmacniają, inspirują i wprowadzają znaczące zmiany.

Więcej informacji przeczytasz w centrum prasowym firmy Apple.

źródło: Apple Newsroom