Xbox Game Pass podsumowuje 2020 rok

Sprawdź: Jaka gra otrzymała najwyższą notę? Który tytuł zajął graczom najwięcej czasu w minionym roku? Jakie gry zdaniem internautów były najlepszymi w 2020?

Karty tytułowe gier Xbox Game Pass

Rok 2020 już za nami – większość zapewne odetchnęła z ulgą. Jednak w minionym roku były również powody do radości, czy też miejsce na pozytywne emocje i smak zwycięstwa. Przykład? Xbox Game Pass przyniósł łącznie 273 nowości do swojego katalogu – w tym 90 tytułów z portfolio EA Play. Rozszerzył też zakres platform na grę w chmurze – obecnie to 205 pozycji, zaś ponad 1/3 tytułów dostępnych w ramach usługi zyskała notę 80 punktów lub większą w serwisie Metacritic¹. A to tylko kilka przykładów prezentujących minione 12 miesięcy w Game Passie. Poniżej przeczytasz więcej na temat zeszłorocznego podsumowania!

Nie ulega wątpliwości, że ubiegły rok to czas Game Passa. Na rynku nie ma drugiej usługi subskrypcyjnej do gier z tak pokaźnym portfolio. Abonament oferowany przez Microsoft posiada obecnie 395 unikalnych tytułów. Jednak z punktu widzenia najbardziej zagorzałych fanów gamingu, którzy nie mogą oderwać się od ulubionych tytułów na konsolę, PC, czy smartfon (za pośrednictwem chmury), w swojej najszerszej wersji usługa oferuje aż 495 pozycji (część z gier dostępna jest na każdą z wymienionych wyżej platform)². 

W rozbiciu na poszczególne środowiska posiadacze konsol znajdą dla siebie aktualnie 348 tytułów, pecetowcy 229, a użytkownicy telefonów z systemem Android 205. Niemniej, wszyscy wiemy, że przy wyborze gier kierujemy się ich rodzajem. Fani strzelanek mogą sięgnąć po 101 gier, miłośnicy przygodówek mogą wybierać spośród 370 tytułów. Z kolei dla amatorów familijnej rozrywki Game Pass oferuje 68 pozycji. To jednak nie wszystko! Wśród gier ID @ Xbox wybierać można z 87 opcji, zaś z katalogu EA Play aż 82 propozycje.

Po pierwsze jakość!

Powyższe statystki mogą robić wrażenie, jednak najważniejsza zawsze pozostaje jakość. Według Wall Street Journnal obiektywne i najbardziej cenione noty gier przyznaje Metacritic.com³. Według danych serwisu aż 37.5 proc. tytułów dostępnych w Game Passie uzyskało ponad 80 punktową ocenę. Natomiast najliczniejszą grupę gier stanowią te oceniane pomiędzy 80 a 89 punktami – jest to 32.2 proc. całego katalogu usługi. Co warte zauważenia, to fakt, iż aż 21 gier z portfolio Game Passa posiada notę 90 punktową lub większą.

Najwyżej ocenianą grą usługi jest futurystyczny shooter z elemantami RPG: Mass Effect 2, mogący pochwalić się 96 punktami. Na drugiej lokacie względem ratingu uplasowały się Celeste, Gears of War, Halo 3 – każde z wynikiem 94 punktów. W tej kategorii podium zamyka sequel Gears of War oraz trzecia odsłona wspomnianego Mass Effect, oba po 93 pkt.

Oceny gier dostępnych w Xbox Game Pass wg Metacritic
Oceny gier dostępnych w Xbox Game Pass wg Metacritic

Powyżej 70 punktów plasuje się ponad 62 proc. gier, zaś średnia ocena wszystkich dostępnych tytułów to 60.3 punktu. Zaledwie 2.5 proc, czyli 10 gier, uplasowało się poniżej 59 punktów na Metacritic.

Sekundy, minuty, godziny, dni i doby

W pędzącym świecie mamy coraz mniej czasu – w kontekście gamingu to z pewnością źle. Natomiast ulubione gry to te, na które poświęciliśmy najwięcej czasu – Ba! To te pozycje, przy których jego upływ zdaje się zanikać i nie wiadomo, gdzie uciekła noc. Z drugiej strony wiele zależy od sytuacji. Niektóre gry są fajne, bo można do nich przysiąść i zakończyć za jednym podejściem, a w przyszłości wrócić do nich, by śrubować rezultat.

Zajawkowicze pierwszego podejścia najchętniej sięgną po co-op Dead by Daylight, na który według HowLongToBeat.com można poświęcić nawet 461 godzin⁴. Oznacza to, że należałoby grać w ten tytuł nieprzerwanie przez 19.2 doby! Warto w tym wypadku zaznaczyć, iż mówimy o czasie poświęconym na samą rozgrywkę. Ze względu na jej tryb ciężko mówić stricte o jej ukończeniu. Podobnie angażujących gier w katalogu Game Passa są jeszcze 4 pozycje – średnio na zabawę w każdej z nich gracze poświęcili przeszło 100 godzin, a są to:

  1. PlayerUnknown’s Battlegrounds – 160 h (Tryb: Battle Royal)
  2. Europa Universalis IV – 119 h
  3. FIFA 15 – 118 h
  4. KINGDOM HEARTS – HD 1.5+2.5 ReMIX – 112 h

Dla kontrastu gry, które zajmą nam najmniej czasu to Fractured Minds – gra przygodowa, w której należy pokonywać problemy psychiczne (sic!), a jej przejście to nieco ponad pół godziny. Inną ekspresową propozycją może być jakże aktualna Pandemic: The Board Game. Jak sama nazwa sugeruje, celem graczy jest zwalczenie pandemii. W przeciwieństwie do realiów z jakimi od roku zmaga się cały świat, tę pozycję można ukończyć 1 godzinę.

Żeby jednak zejść na ziemię zaznaczmy, że średni czas dotarcia do finału gier z Game Passa w 2020 r. wynosił 19.5 godziny. Zdecydowana większość z nich – 43.5 proc – jest do przejścia w mniej niż 10 godzin. Natomiast, drugą najliczniejszą grupę – 35.44 proc. – stanowią tytuły do pokonania do 29 h.

Czas niezbędny do przejścia gry
Czas niezbędny do przejścia gry

Co przyniesie 2021?

Na horyzoncie znajduje się dołączenie EA Play w Game Passie na PC, kolejne gry z dziewięciu studiów deweloperskich Bethesdy/ZeniMaxu będą trafiały do Game Passa w każdym jego wydaniu, a jeszcze w tym miesiącu swoją premierę będzie miało The Medium, przygotowane przez polskie studio Bloober Team. A to zaledwie początek roku! STAY TUNED.


Xbox Game Pass to usługa subskrypcji gier wideo firmy Microsoft do użytku na konsolach Xbox Series X|S i Xbox One oraz komputerach z systemem Windows 10, a także urządzeniami mobilnymi z systemem Android przez xCloud. Do dyspozycji użytkowników są trzy jego warianty: Xbox Game Pass na konsole, Xbox Game Pass na PC oraz Xbox Game Pass Ultimate, obejmujący wszystkie platformy oraz usługę Xbox Live Gold.

¹ www.metacritic.com/, dostęp na 6.01.2021 r.
² dane zagregowane zostały w okresie od 31.12.20 do 7.01.2021 r.; www.xbox.com/pl-pl/xbox-game-pass/games?xr=shellnav, dostęp na 7.01.2021 r.
³ High Scores Matter To Game Makers, Too – WSJ, dostęp 7.01.2021 r.
⁴  wszystkie dane dotyczące czasu niezbędnego do ukończenia tytułów pochodzą z serwisu howlongtobeat.com/, Dostęp między: 30.12.20 – 7.01.21 r.