TCL zaprezentowało CS0T, 17-calowy „cyfrowy zwój”

Firma TCL zaprezentowała nową technologię „drukowanego ekranu OLED” z koncepcją zwijanego tabletu o przekątnej 17 cali.

Rozwijany tablet TCL CS0T (17-cali OLED)

Od kilku lat firmy mówią nam, że wkrótce będziemy mieć urządzenia z ultracienkimi, zwijanymi wyświetlaczami. Jednak do tej pory widzieliśmy tylko koncepcje. Różne firmy przedstawiły nam wszystko, od wyimaginowanych telewizorów rozwijanych po wysuwane czy rozkładane telefony. Teraz TCL dostarcza nam tablet w formie „cyfrowego zwoju” z ekranem o przekątnej 17 cali. Producent zorganizował w poniedziałek wirtualną konferencję prasową podczas CES 2021. Wśród swoich linii produktów firma przedstawiła swój rewolucyjny zwijany tablet. Urządzenie to na razie niestety tylko koncepcja. Mimo to demonstruje potencjał technologii drukowanych wyświetlaczy OLED firmy TCL.

Urządzenie o nazwie TCL CS0T ma zaledwie kilka cali szerokości po zwinięciu – jest na tyle wąskie, że można je schować w bocznej kieszeni lub elastycznym zwoju w plecaku. Koncepcja pokazana na filmie nie wydaje się zbyt praktyczna, ale TCL przewiduje wykorzystanie tej technologii w innych produktach, takich jak składane telewizory, zakrzywione ekrany i składane wyświetlacze.

Cyfrowa, koncepcyjna animacja przedstawia bardzo elastyczny ekran połączony z dwoma sprężynowymi rolkami po obu stronach, umożliwiając użytkownikom otwieranie niemal cienkiego jak papier tablet, jak starożytny zwój – bez żartów (obejrzyj poniższe wideo). Jednak prototypowy model na filmie wydaje się wykorzystywać tylko jedną rolkę. Przypuszczalnie wyświetlacz miałby wsparcie dotykowe, mimo że trzymanie go wymaga dwóch rąk, ale TCL nie wdawało się w to zbyt szczegółowo.

Według firmy, drukowany przewijany wyświetlacz OLED ma „100-procentową gamę kolorów” i będzie kosztował o 20 proc. mniej niż obecne komercyjne technologie wyświetlania.

Koncept: Printed tablet TCL CS0T
Koncept: Printed tablet TCL CS0T

Jednak w tym czasie nie podano żadnych innych szczegółów, ani nie określono nawet przybliżonych ram czasowych, kiedy firma rozpocznie wdrażanie „drukowanych ekranów”. Więc to jeszcze nie czas na zachwyty.

źródło: TCL | TechSpot