Aplikacja Parler usunięta z App Store’a i Google Play

Sieć społecznościowa Parler została usunięta ze sklepów App Store i Google Play, w ramach przeciwdziałania mowy nienawiści Amazon wylącza również hosting AWS Parlera.

Aplikacja Parler zablokowana przez Google i Apple

Sieć mediów społecznościowych Parler znacznie rozwinęła się w ciągu ostatniego roku jako alternatywa „wolności słowa” dla Twittera i Facebooka, chociaż była stale krytykowana za dopuszczanie ekstremistycznych treści i szkodliwych teorii spiskowych. Po nalocie na Kapitol Stanów Zjednoczonych przez skrajnie prawicowych ekstremistów, w wyniku którego zginęło co najmniej pięć osób, Apple zażądał od Parlera ustanowienia nowej polityki moderacji, ale wydaje się, że Google pominęło ostrzeżenie i całkowicie zbanowało aplikację.

Wcześniej Apple zacytowało przypadki wykorzystania Parlera do koordynowania planów nalotu w Waszyngtonie w tym tygodniu i zapowiedział serwisowi, aby zmienił zasady moderacji lub ryzykuje usunięciem z App Store’. Firma Google już zablokowała tę aplikację, ponieważ lista jest już dostępna w Google Play. Google wydało też oświadczenie:

Aby chronić bezpieczeństwo użytkowników w Google Play, nasze wieloletnie zasady wymagają, aby aplikacje wyświetlające treści użytkowników posiadały zasady moderowania i je egzekwowały, usuwając rażące treści, takie jak posty nawołujące do przemocy. Wszyscy programiści zgadzają się na te warunki i przypomnieliśmy Parler o tej polityce w ostatnich miesiącach. (…) Jesteśmy świadomi ciągłego publikowania treści w aplikacji Parler, które mają na celu podżeganie do nieustannej przemocy w Stanach Zjednoczonych. Zdajemy sobie sprawę, że może toczyć się rozsądna debata na temat zasad dotyczących treści i że aplikacje mogą mieć trudności z natychmiastowym usunięciem wszystkich treści naruszających prawo, ale rozpowszechniają aplikację za pośrednictwem Google Play, wymagamy, aby aplikacje wdrażały solidną moderację dla rażących treści. W świetle obecnego zagrożenia dla bezpieczeństwa publicznego zawieszamy obecność aplikacji w Sklepie Google Play do czasu usunięcia tych problemów.

Google potwierdziło również, że usunięcie nie spowoduje usunięcia Parlera z telefonów, na których jest już zainstalowany, a witryna będzie nadal działać w przeglądarce Chrome z pełną funkcjonalnością (jednak wydaje się, że w tej chwili występują problemy). Zapisana w pamięci podręcznej kopia listy Sklepu Play firmy z apką Parler mówi, że w sklepie przekroczyła liczbę 5 milionów instalacji.

Parler został wydany po raz pierwszy w 2018 roku i szybko zyskał popularność jako popularna platforma dla prawicowych działaczy i polityków, zwłaszcza tych, których blokuje Twitter i Facebook. Aplikacja zyskała na popularności po listopadowych wyborach prezydenckich w USA, częściowo w odpowiedzi na wzmożone sprawdzanie faktów przez Twittera i Facebooka w postach Donalda Trumpa i innych wysokich rangą republikanów.

Dzień po tym, jak Google usunęło aplikację Parler ze swojego sklepu, Apple poszło w jego ślady i usunęło aplikację w wersji na urządzenia z systemem iOS ze sklepu App Store. Firma Apple przekazała serwisom informacyjnym następujące oświadczenie:

Zawsze wspieraliśmy różne punkty widzenia reprezentowane w App Storze, ale na naszej platformie nie ma miejsca na groźby przemocy i nielegalną działalność. Parler nie podjął odpowiednich środków, aby zaradzić rozprzestrzenianiu się tych zagrożeń dla bezpieczeństwa ludzi. Zawiesiliśmy Parlera w sklepie App Store do czasu rozwiązania tych problemów.

Jednak Parler ma teraz poważniejsze problemy niż usunięcie aplikacji natywnych. Amazon Web Services (AWS) wstrzymało hosting Parlera od niedzieli, co w ogóle uniemożliwi działanie tej sieci. Amazon nie wydał oficjalnego oświadczenia w tej sprawie, tak jak Apple i Google, ale BuzzFeed News otrzymał wiadomość e-mail wysłaną do Parlera z AWS:

AWS dostarcza technologię i usługi klientom z całego spektrum politycznego i nadal szanujemy prawo Parlera do samodzielnego decydowania o tym, na jakie treści zezwala na swojej witrynę. Nie możemy jednak świadczyć usług klientowi, który nie jest w stanie skutecznie zidentyfikować i usunąć treści, które zachęcają lub podżegają do przemocy wobec innych. Ponieważ Parler nie może przestrzegać naszych warunków korzystania z usług i stanowi bardzo realne zagrożenie dla bezpieczeństwa publicznego, planujemy zawiesić konto Parler w niedzielę 10 stycznia o godzinie 23:59 czasu PST. Zapewnimy, że wszystkie Twoje dane zostaną zachowane, aby umożliwić Ci migrację na własne serwery, i będziemy współpracować z Tobą najlepiej, jak potrafimy, aby pomóc w migracji.

Wiadomość zawierała również zrzuty ekranu treści zamieszczonych na stronie Parler, jako przykłady postów naruszających warunki świadczenia usług Amazon (w tym szerzenie przemocy i rasizmu).

źródło: Android Police