Postanowienia noworoczne z technologią w tle

Jak poradzić sobie z dotrzymaniem noworocznych postanowień? Chcesz schudnąć? Utrzymać dobrą formę, a może rzucić palenie? Te rozwiązania powinny Ci pomóc!

Zwift – aplikacja do treningów i rywalizacji sportowej
Zwift – aplikacja do treningów i rywalizacji sportowej

Nowy 2021 rok już się rozpoczął i wraz z nim z pewnością sprecyzowaliście już swoje postanowienia noworoczne, które wypadałoby dotrzymać do końca. Bez względu na to, czy planujesz zrzucić kilka kilogramów, które uzbierały się podczas pracy lub nauki zdalnej, czy też zamierzasz regularnie ćwiczyć w domu – rozwiązania technologiczne na pewno ułatwią na realizację celów. Także dla tych, którzy walczą z nałogiem papierosowym, znajdzie się gadżet lub pomocna aplikacja mobilna. Mam nadzieję, że poniższe przykłady pomogą Ci i zainspirują do kontynuowania swoich postanowień.

ćwicz

zadbaj o formę lub zrzuć zbędne kilogramy
Sprawdź ➔

monitoruj

monitoruj postępy treningów i sprawdzaj swoją wagę
Sprawdź ➔

rzuć nałogi

ogranicz i pozbądź się nałogów
Sprawdź ➔

odpocznij

medytuj i zadbaj o spokojny sen
Sprawdź ➔

Dla tych, którzy walczą z kilogramami ?️‍♀️

Pierwszym krokiem jest dobre nastawienie i wyznaczenie sobie celu, następnie dobranie odpowiedniej dla siebie diety – rezygnacja ze słodyczy i aktywność fizyczna, którą zachowasz na odpowiednim poziomie dzięki planom w aplikacji mobilnej i opasce monitorującej Twoje ćwiczenia.

Aplikacji do treningów jest bardzo dużo – o wielu pisałem już nie raz. Warto jednak wspomnieć o wirtualnej platformie treningowej Zwift, na której możesz korzystać z rozmaitych funkcji pozwalających Ci pozostać w doskonałej kondycji fizycznej. W Zwift masz do dyspozycji 8 wirtualnych światów z szeregiem map, na których możesz jeździć, trenować lub ścigać się z ludźmi z całego świata. To świetny motywator, jeśli rywalizujesz z innymi i na swoim poziomie. Możesz dołączyć do społeczności użytkowników, którzy spotykają się online, wspólnie trenują i ścigają się na wirtualnych trasach. Miło jest wiedzieć, że nie jesteś sam!

Możesz wybrać podstawowy plan treningowy, pomagający w budowaniu wytrzymałości oraz utrzymaniu kondycji w okresie zimowym, albo wybrać specjalistyczny plan treningowy ułożony przez profesjonalnych trenerów. Każdy bez względu na umiejętności i stopień zaawansowania znajdzie odpowiednie treningi na zimowe (i nie tylko) dni w domu. 

Ważną zaletą tej platformy jest to, że łączy ona zabawę w świecie wirtualnym z w pełni realnym treningiem. Minusem jest to, że aby wziąć w czymś takim udział należy zainwestować w interaktywny trenażer rowerowy bądź bieżnię oraz płacić miesięczny abonament. Jednak ogromna rzesza fanów tego rozwiązania na całym świecie pokazuje, że jest to doskonała forma poprawy kondycji fizycznej zimą i jesienią, kiedy bieganie lub jazda na rowerze na zewnątrz nie są zbyt przyjemne

Aplikację mobilną Zwift pobierzesz bezpłatnie ze sklepów App Store i Google Play:

A dla zaawansowanych użytkowników polecam aplikacje mobilne, dzięki którym przejdziesz najcięższe i najbardziej wymagające treningi.

Monitoruj swoje postępy ⏱

Każde ćwiczenia, czy trening doskonale monitorują inteligentne opaski fitness (tzw. smart bandy), które można już kupić w cenie 7 kaw – które na czas diety warto odstawić. Niemal wszystkie dobre smart bandy wskażą postęp treningu, ilość spalonych kalorii, przebyte kilometry czy średni puls w czasie ćwiczeń. Oczywiście wszystkie dane z opaski zapiszą się w odpowiedniej dla producenta aplikacji, a na przejrzystych wykresach sprawdzisz swoje osiągi i parametry.

Warto sprawdzać postępy także na inteligentnej wadze, która dokładnie zanotuje Twoje kilogramy, a następnie pokaże na pięknym wykresie w aplikacji, jak Ci idzie. Pamiętaj, aby pomiary wagi wykonywać rano zaraz po przebudzeniu i na początek nie zrażaj się lekkimi wahnięciami o 1,5 czy 2 kg :) 

Inteligentne wagi potrafią także szacować poziom tkanki tłuszczowej, a po wpisaniu swojego wzrostu, wieku i płci powiedzą Ci także czy masz nadwagę lub niedowagę, i w jakim stopniu. Prawidłowa ilość tkanki tłuszczowej to średnio 15-25% u kobiet i 10-20% u mężczyzn. Przekroczenie górnej granicy w tej skali wskazuje na otyłość.

Takie wskazówki pomogą Ci z utrzymaniem odpowiedniego tempa treningów i pozwolą na bieżąco monitorować postępy.

Dla tych, którzy chcą rzucić palenie ?

Palenie papierosów to paskudny nałóg i z pewnością tegoroczne postanowienie o uwolnieniu się od tego uzależnienia nie jest Twoim pierwszym. Ale nigdy nie warto rezygnować i dać szansę kolejnym rozwiązaniom, które są dostępne. 

Nie pomagają plastry czy tabletki? Nie masz silnej woli, a Twój nałóg jest bardziej behawioralny? Warto zainstalować jedną z aplikacji mobilnych, które pomagają w rzuceniu palenia a zwykłe papierosy, które zawierają mnóstwo substancji smolistych zamienić na przykład podgrzewacz tytoniu IQOS, który uwolni Cię od śmierdzącego dymu papierosowego i być może pomoże podjąć ostateczną decyzję. Kluczową zaletą podgrzewania tytoniu jest to, że do organizmu nie trafiają substancje smoliste powstające w procesie spalania tytoniu, tak jak to ma miejsce w przypadku tradycyjnych papierosów. Sama nikotyna, choć nie jest obojętna dla zdrowia, jest zdecydowanie mniej szkodliwa niż substancje zawarte w dymie papierosowym z klasycznych fajków. 

Na rynku znajdziesz wiele modeli podgrzewaczy tytoniu, warto jednak kupić oryginalne urządzenie, które w razie problemów łatwo naprawisz lub wymienisz na nowe.

A po wysiłku… ?‍♀️

Niezależnie od tego ile czasu i wysiłku włożysz w realizacje swoich celów, każdego dnia warto się wyciszyć, choć na chwilę. W medytacji pomogą CI także aplikacje mobilne, które poprowadzą Cię krok po kroku, jak oczyścić swój umysł i nabrać energii fizycznej i duchowego oczyszczenia. 

Dla totalnych freaków nie pozostało nic innego jak w nocy monitorować swój sen, aby zidentyfikować poszczególne fazy i wyeliminować ewentualne problemy z niewysypianiem się. Pamiętaj, że sen to najlepszy i naturalny sposób na regenerację!

Podsumowanie

Mam nadzieję, że wspomniane pomysły będą dla Ciebie przydatne i postanowienia noworoczne potrwają znacznie dłużej! Jeśli znasz inne ciekawe pomysły technologiczne, które pomagają w postanowieniach, podziel się nimi w komentarzach – a najciekawsze postaram się przetestować i opisać!

Trzymam za Was kciuki i sam zabieram się do realizacji swoich planów :)

źródło: opracowanie własne